شفقنا- حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: اگر جامعه ما جامعه اي شد که منزه از اختلاس و امثال ذلک شد، مبرّاي رشاء و ارتشاء شد منزه شد از اينکه بي احساس باشد، به دنبال حل مسائل مالی و ارزانی و اداره جامعه با این همه نعمت باشد، درد جامعه را داشته باشد، اين راهي است که کم کم آدم را نزديک ميکند به ياد خدا بودن.

به گزارش شفقنا، جلسه درس اخلاق هفتگی حضرت آیت الله جوادی آملی امروز چهارشنبه در محل مسجد اعظم قم به صورت حضوری و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار گردید.

حضرت آیت الله  جوادی آملی در این جلسه، به شرح حکمت ۱۲۸ نهج البلاغه پرداختند.

ایشان بیان داشتند: کلام حضرت این است که «تَوَقَّوُا الْبَرْدَ فِي أَوَّلِهِ وَ تَلَقَّوْهُ فِي آخِرِهِ فَإِنَّهُ يَفْعَلُ فِي الْأَبْدَانِ كَفِعْلِهِ فِي الْأَشْجَارِ أَوَّلُهُ يُحْرِقُ وَ آخِرُهُ يُورِقُ»؛ ائمه(عليهم السلام) چون موحدانه زندگي مي کردند سيره و سنت آنها توحيد الهي بود، همه موجودات جهان و خلقت را آيات الهي مي دانستند، و براي همه يا بسياري از اينها دعا و ذکر و برنامه خاصي دستور دادند، و وقتي باران مي آمد يک ذکري مي گفتند، وقتي ابر  و یا شمس و قمر را مي ديدند يک ذکري مي گفتند. وقتي هم که باران کم مي آمد يا نمي آمد براي استسقاء، گذشته از آن نماز و گذشته از آن دعاهاي مخصوص، دعاهاي موردي هم داشتند. اين کار هم در نهج البلاغه کاملاً مضبوط است و هم در صحيفه سجاديه.

ایشان بیان داشتند: در اينجا وجود مبارک حضرت فرمود از وجود مبارک پيغمبر (ص رسيده است که سرما که ميرسد از اول سرما بپرهيزيد و از آخر سرما استفاده کنيد، از سرماي پاييز که کم کم سرماي زمستان را به همراه دارد، بپرهيزيد، خودتان را بپوشانيد. براي اينکه سرماي پاييز با شما همان کار را مي کند که با درختان شما مي کند. برگهاي درختان شما مي ريزد، اينها را زرد مي کند، بدن اينها را سست مي کند اينها را به خواب فرو مي برد اين خاصيت سرماي اول است که از پاييز شروع مي کند، آخرش که بهار است فرمود از سرماي بهار و بَرد هو استفاده کنيد همان طوري که سرماي بهار خوابيده ها را زنده ميکند و بيدار ميکند، برگها را ميروياند، سرسبز و خرم ميکند، ميوه ميدهد، با بدن شما هم همين کار را ميکند.

ایشان گفتند: خداي سبحان يک وقتي مي فرمايد که اگر فلان کار خير را انجام داديد بهشت ميرويد يا مثلاً اگر صدقه داديد ده برابر پاداش ميگيريد و يک وقت ميفرمايد اگر به ياد من بوديد، من خودم به ياد شما هستم: ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ، هيچ نمونه اي در قرآن کريم معادل اين نيست. به ياد خدا باشيد، او به ياد شماست.

ایشان بیان داشتند: خداوند حتي در جريان محبت هم فرمود اگر دوست خدا هستيد و میخواهید خدا دوست شما باشد بايد يک کاري بکنيد: ﴿إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُوني‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ﴾ خداي سبحانه به وجود مبارک پيغمبر(صلي الله عليه و آله و سلم) ميفرمايد که تو حبيب من هستي. وقتي تو حبيب الله شدي محور محبت هستي. وقتي محور محبت شدي، یعنی اگر کسي بخواهد محب من بشود از راه توست. محور محبت تويي، هر کس در مدار اين بيت حرکت کند ميشود حاجي. هر کس در مدار اين بيت حرکت کند ميشود  حبيب اما از اين بالاتر مسئله ذکر است. در مسئله ذکر فرمود: ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ، شرط نداشت! کجا بگرديد نداشت! فرمود اگر به ياد من باشيد من هم به ياد شما هستم! اين يا اصلاً نمونه ندارد در قرآن، يا کمياب است.

ایشان با بیان اینکه ذکر الله آن است که انسان را از ماسواي خدا دور کند، اظهار داشتند: به ياد خدا بودن گاهی نظير تسبيحات اربعه و اينهاست اين هم ذکر خداست. ذکر الله است در کل حال. اما ذکر الله آن است که انسان را از ماسواي خدا دور کند و منزه کند او را از حرّمه الله. هر چه که حرام است از او دور کند، او را از حرامهاي الهي دور کند.

ایشان بیان داشتند: درست است که فرمود از باد پاييز پرهيز کنيد و از باد بهار استفاده کنيد، اما فرمود بهار شما قرآن کريم است. چند جاي نهج البلاغه دارد که «إنّه ربيع القرآن». اگر بهار ميخواهيد حشرتان با قرآن کريم باشد. تفسير قرآن، عمل به قرآن، تبيين قرآن، احکام قرآن يادتان نرود.

ایشان اظهار داشتند: الآن ما در کنار سفره شهداء و علما نشسته ايم، اگر إنشاءالله از اينها برکات پيدا کرديم جامعه ما جامعه اي شد که منزه از اختلاس و امثال ذلک شد، مبرّاي رشاء و ارتشاء شد منزه شد از اينکه بي احساس باشد، به دنبال حل مسائل مالی و ارزانی و اداره جامعه با این همه نعمت باشد، درد جامعه را داشته باشد، اين راهي است که کم کم آدم را نزديک ميکند به ياد خدا بودن. آن وقت اگر کسي به ياد خدا بود ﴿فَاذْكُرُوني‏ أَذْكُرْكُمْ﴾.
​​​​​​​

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​لازم به ذکر است درس اخلاق آیت الله العظمی جوادی آملی که به شرح نهج البلاغه اختصاص دارد، از این هفته به بعد، در روزهای چهارشنبه ساعت ۹ در محل مسجد اعظم قم برگزار می گردد

0U3A8502_2
تاریخ: سه شنبه 10 بهمن 1402  1:01 PM