پناهنده عراقی‌الاصل که هشتم تیر در مقابل مسجد استکهلم سوئد با اهانت به قرآن کریم،‌آن را آتش زده بود، پنجشنبه (۲۹ تیر)، بار دیگر با حمایت پلیس سوئد در مقابل سفارت عراق در استکهلم، با پاره کردن یک نسخه از قرآن کریم، پرچم عراق را نیز آتش زد.

بنابراین گزارش این اقدام اهانت آمیز موجی از خشم را در میان دولت و مردم عراق ایجاد کرد که مقامات عراقی نیز در قبال آن اقداماتی را انجام دادند از جمله «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر عراق به وزارت امور خارجه دستور داد تا کاردار عراق را از سفارت این کشور در استکهلم فرابخواند.

همچنین نخست وزیر عراق به نهادهای زیرربط خواست تا از سفیر سوئد در بغداد خواسته شود که خاک عراق را ترک کند. «عبداللطیف رشید»، رئیس جمهوری عراق نیز هتک حرمت قرآن و پرچم عراق را محکوم کرد و از اتخاذ نکردن موضع قاطع مقامات سوئد برای احترام به عقاید و مقدسات دیگران ابراز تعجب کرد. پارلمان عراق نیز حمایت خود را از اقدامات دولت در قبال آنچه دربرابر سفارت عراق در سوئد رخ داد، اعلام کرد.

وزارت ارتباطات عراق نیز ممنوعیت تعامل با همه شرکت‌های سوئد را اعلام کرد. دولت عراق همچنین به مقامات سوئد هشدار داده بود که در صورت تکرار این حادثه، قطع روابط دیپلماتیک با این کشور انجام خواهد گرفت.

این گزارش می افزاید: دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز که همواره مواضع شفافی در قبال اهانت به مقدسات و کتب آسمانی داشته است و این بار نیز سفیر سوئد را در واکنش به هتک حرمت مجدد قرآن کریم به وزارت امور خارجه احضار کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه خطاب به سفیر سوئد گفت: تکرار بی‌حرمتی به قرآن کریم و مقدسات اسلامی در سوئد را به شدت محکوم می‌کنیم و مسئولیت کامل پیامدهای تحریک احساسات مسلمانان جهان را متوجه دولت سوئد می‌دانیم. ادامه بی‌حرمتی به مقدسات اسلامی و نفرت پراکنی از این راه، مصداق کامل خشونت سازمان یافته و اقدامی خصمانه علیه دو میلیارد جمعیت مسلمان جهان، انسانهای خداباور و پیروان ادیان آسمانی تلقی می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: کشوری که مدعی حقوق بشر و حقوق شهروندی است، چگونه اجازه می‌دهد که اینگونه حقوق بیش از دو میلیارد مسلمانان جهان و حدود یک‌ میلیون شهروند مسلمان سوئدی نقض و مورد بی‌حرمتی قرار گیرد!

وی با اشاره به قطعنامه اخیر مصوب شده در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو علیه اهانت به قرآن کریم، مجوز مجدد دولت سوئد در هتک حرمت به قرآن کریم را بی‌توجهی‌ دولت این کشور به مصوبات نهادها و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری دانست و از دولت سوئد خواست به مسئولیت‌های بین‌المللی خود در ممانعت از تکرار چنین اقدامات تأسف‌بار، ناقض حقوق بشر و مغایر با ارزش‌های دینی و انسانی عمل نماید. از منظر جمهوری اسلامی ایران هرگونه اهانت به مقدسات دینی و کتب آسمانی در هر کجا و توسط هر کس که باشد، محکوم است و آزادی بیانی که هدف آن تعرض به کرامت، ارزشها و مقدسات دینی انسانهای اصیل و خداجو باشد، آزادی بیان نیست و فاقد ارزش است.

سفیر سوئد گفت: مراتب را سریعا به دولت متبوع خود منعکس می کند.

بنابرگزارش شبستان، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به اقدام توهین آمیز که در عید قربان در میدان "مدبورجارپلاتسن" در مرکز شهر استکهلم و در مقابل مسجد اصلی شهر رخ داده بود در تماسی با حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ضمن اظهار تاسف شدید از اقدام موهن و تحریک کننده اخیر در سوئد در اهانت به قرآن کریم و با محکومیت این اقدام پیشنهاد داده بود که نشست اضطراری شورای وزیران امور خارجه در اولین فرصت ممکن و هم زمان با نشست وزرای خارجه عضو جنبش عدم تعهد در باکو، برای رسیدگی به این اقدام موهن برگزار شود.

حال نیز با تکرار هتک حرمت به قرآن کریم در کشور سوئد؛ وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عراق در گفتگویی تلفنی؛ طرفین اهانت به قرآن کریم را اهانت به عقلانیت و آزادی بیان خواندند و رفتار غیرمسئولانه دولت سوئد را نکوهش و محکوم کردند و بر ضرورت تشکیل نشست سازمان همکاری اسلامی تاکید کردند.

 

 

در ادامه مواضع دستگاه دیپلماسی کشورمان به این اقدام توهین آمیز؛ وزیر امور خارجه در مورد اهانت مجدد به ساحت مقدس قرآن کریم در سوئد به دبیرکل سازمان ملل متحد نامه نوشت. در متن نامه حسین امیر عبداللهیان خطاب به «آنتونیو گوترش»  آمده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای آنتونیو گوترش
دبیر کل محترم سازمان ملل متحد

خبر تأسف برانگیز اهانت مجدد به ساحت مقدس قرآن کریم در کشور سوئد، به احساسات و عواطف جامعه مسلمانان‌ جهان و پیروان ادیان الهی شدیدا لطمه وارد ساخته و شوک و نگرانی ناشی از این اقدامات موهن در حال گسترش است.

جمهوری اسلامی ایران، ضمن محکومیت شدید صدور مجوز از سوی مقامات سوئد برای اقدام موهن و تحریک آمیز جسارت به قرآن کریم -کتاب مقدس مسلمانان جهان- که برای دومین بار طی یک ماه گذشته رخ می دهد، قویا هشدار می‌دهد که تداوم این اقدام تحت پوشش آزادی بیان، توهین آشکار به جمیع مسلمانان، تحریک جوامع مختلف و با هدف اسلام ستیزی و ترویج افراطی گری صورت می‌گیرد.


بی شک صدور مجوز برای اهانت به قرآن، عمل جسارت به قرآن و یا هر کتاب آسمانی ادیان الهی، هر دو از یک تفکر نشات می‌گیرد که با سوءاستفاده از آزادی بیان، اسلام ستیزی و اسلام زدایی را دنبال می کند و عواقب و پیامدهای غیرقابل جبرانی از جمله گسترش نفرت‌، خشونت و بیگانه‌هراسی در جوامع مختلف را بهمراه خواهد داشت.

تداوم اینگونه اقدامات در نهایت صلح و همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف الهی را در معرض مخاطرات جدی  قرار خواهد داد.

بر این اساس از جنابعالی درخواست می‌نمایم با محکوم کردن فوری این اقدام، تدابیر لازم را در سریعترین زمان بمنظور عدم تکرار و جلوگیری از عواقب خطرناک گسترش و تداوم این پدیده موهن و تحریک آمیز اتخاذ نموده و از دولت‌های عضو سازمان ملل متحد بخواهید که با آمران و عاملان این اقدام شدیدا برخورد نمایند.»

این گزارش می افزاید: ایران پس از اقدام توهین آمیز نخست به ساحت قرآن کریم که در عید قربان رخ داد اعلام کرده بود که سفیر جدید خود را به سوئد اعزام نمی کند و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه نیز در توییتی در این باره نوشته بود: علی‌رغم پایان مراحل اداری، فعلا روند اعزام سفیر به سوئد به علت اقدام دولت این کشور در صدور مجوز جسارت به ساحت قرآن‌کریم متوقف شد.

به دنبال آن وزیر خارجه کشورمان شامگاه جمعه (۳۰ تیر) در یک مصاحبه تلویزیونی با بیان اینکه مدت ماموریت سفیر فعلی  سوئد در تهران پایان یافته است، گفت: بر حسب دستور رئیس جمهور تا زمانی که دولت سوئد اقدام موثری  برای حفظ حرمت کتب آسمانی و قرآن مجید انجام ندهد و با فرد و جریاناتی که برای دومین بار در طی مدت اخیر  اهانت به قرآن کرده‌اند برخورد جدی نکند، ما  سفیر جدید سوئد را که قرار بود طی روزهای آینده وارد تهران شود، نخواهیم پذیرفت و کماکان سفیر جدید ایران نیز  به این کشور اعزام نخواهد شد. این تصمیمی است که رئیس جمهور از من خواستند انجام شود و آن را به دولت سوئد اعلام کنیم.

 

 

همچنین شب گذشته (جمعه ۳۰ تیر) حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی مجدد با حسین ابراهیم طه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ضمن اظهار تاسف شدید و محکومیت اقدام موهن و تحریک کننده اخیر در سوئد پیشنهاد کرد در واکنش به این اقدام اهانت آمیز، نشست اضطراری شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در اولین فرصت ممکن برای رسیدگی به این موضوع مهم برگزار شود. اگر دولت سوئد بفوریت اقدام موثری انجام ندهد، باید کشورهای اسلامی بصورت منسجم پاسخ محکمی در اهانت به کتاب آسمانی قرآن کریم به سوئد بدهند.

دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این تماس تلفنی ضمن محکوم نمودن این اقدام موهن و ارائه گزارشی از تماس‌ها و  اقدامات انجام شده در این زمینه قول داد در این زمینه و در مشورت با کشورهای عضو، برگزاری نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در دستورکار قرار دهد.

دو طرف همچنین بر اهمیت اقدام قاطع و هماهنگ کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تکرار چنین اقدامات اهانت آمیز تاکید کردند.

بنابراین گزارش، برگزاری تجمعات اعتراضی، انتشار انواع بیانیه ها و واکنش ها از جمله راه ها برای نشان دادن خشمی است که اهانت به ساحت قرآن کریم در میان مسلمانان جهان ایجاد کرده است اما به نظر می رسد با توجه به تکرار این اقدامات توهین آمیز؛ کشورهای اسلامی باید واکنش درخوری به آن نشان دهند و تنها به انتشار بیانیه ها یا برگزاری نشست سازمان همکاری های اسلامی اکتفا نکنند و مانند کشورهای ایران و عراق در مقابل با این اقدام توهین آمیز واکنش نشان دهند و سفیران خود را از سوئد فرابخوانند و سفیران سوئد را از کشورهایشان اخراج کنند؛‌ همانطور که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنان خود در سومین شب ماه محرم الحرام در ضاحیه جنوبی اعلام کرده بود که «هتک حرمت قرآن، خدشه وارد کردن به احساسات همه مسلمانان است و مردم حق دارند که نسبت به این مسئله ابراز خشم کنند. آنچه دولت عراق انجام داد، شجاعانه و حکیمانه است و موضعگیری عالی است. اگر می خواهیم سوزاندن و هتک حرمت قران کریم که در سوئد رخ داد، تکرار نشود، همه کشورهای عربی و اسلامی باید همان کاری را انجام دهند که عراق انجام داد و این کمتر از همه است

IMG17464827
تاریخ: جمعه 30 تیر 1402  8:28 AM