به گزارش خبرنگار ایکنا، «عشق اگر سایه خواست من هستم» عنوان کتابی داستانی به قلم سیدمهدی شجاعی و تصویرگری فرهاد جمشیدی برای نوجوانان است که در ۲۸ صفحه از طرف انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شده است.

داستان این کتاب به روایتی از اصحاب امام کاظم (ع) اشاره دارد، که در زمان حکومت برمکیان در ری حاضر به اطاعت و پرداخت مالیات به آنان نمی‌شود، تا این­که «یحیی‌بن‌خالد برمکی» بر مسند حکومت ری یکی از مطیعان امامان شیعه را می‌نشاند. این صحابه که فردی است از اهالی ری پس از پنج ماه سفر در مکه به دیدار امام کاظم (ع) مشرف و شرحی از داستان خود را بازگو می‌کند. امام نامه‌ای به وی می‌دهد که والی وقت با خواندن آن نه تنها مالیات وی را حذف بلکه نیمی از دارایی خود را نیز به وی می‌بخشد.

«عشق اگر سایه خواست من هستم» متنی شاعرانه دارد و توصیفات زیبا در وصف ناامیدی و امید و شرحی شاعرانه از عشق و شوق در برابر امر امام زمان (عج) است.

کتاب در تمام بندهای خود روایتی خواندنی و قابل لمس از خستگی و در عین حال شیدایی سفر از ری تا مکه با مرکَب زمینی و بازگشت از این سفر و در ادامه راهی شدن دوباره به مکه برای دیداری تازه را بازگو می‌کند. دل‌نگرانی‌ها و خیالاتی که قهرمان داستان را آنی رها نمی‌کند در تمام طول متن قطره به قطره با مخاطب متن به شراکت گذاشته می‌شود و او در نهایت مخاطبش را در جایگاه خود نشانده و واله و شیفته متن نامه امام می‌کند و به شیدایی می‌کشاند.

داستان کتاب «عشق اگر سایه خواست من هستم» از حیث تاریخی نیز در زمان حکومت عباسیان و وزارت برمکیان رخ می‌دهد. زمانه‌ای که در آن برمکیان در اوج قدرت در دستگاه خلافت عباسی هستند و تمامی امور حکومتی را در ید خود دارند و در این میان انتخاب والی شیفته امام شیعه از سوی کارگزاران عباسی نیز در نوع خود اتفاقی است بسیار جذاب و هیجان‌انگیز که سرنوشتی عجیب را نیز برای وی رقم می زند.

این کتاب نیز به مانند آثار اخیر شجاعی با تصویرگری فرهاد جمشیدی بهره برده است. او برای تاثیرگذاری متن از تصاویر سیاه و سفید برای کتاب بهره برده است و سعی کرده تمام افکار و حالات درونی حاضران در داستان را با تصویرسازی چهره‌های حاضر در دل متن کتاب به مخاطب منتقل کند.

همچنین، کتاب «عشق اگر سایه خواست من هستم» به قلم سیدمهدی شجاعی و تصویرگری فرهاد جمشیدی در ۲۸ صفحه با بهای ۱۷ هزار تومان از طرف انتشارات کتاب نیستان روانه بازار کتاب شده است.

2414437_540
تاریخ: چهارشنبه 10 فروردین 1401  1:49 PM