شست امضای تفاهم‌نامه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و صندوق اعتباری هنر عصر یکشنبه (۱۹ دی‌ماه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

به‌دنبال پیوسته کردن شبکه‌ها در وزارت ارشاد هستیم

اسماعیلی در این نشست که به منظور عضویت ۲۶هزار نفر از مدیران کانون‌ها برای بهره‌مندی از فهما کارت (هنرکارت) این صندوق برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: در دولت مردمی و انقلابی به دنبال مردمی‌سازی فرهنگ و هنر است؛ البته با توجه به این نکته کلیدی که دولت در فضای فرهنگی و هنری مشارکت می‌کند تا فضای کنشگری فعالان مردمی را تقویت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در حال حاضر فعالان فرهنگی و هنری در ۲۶هزار کانون فعال مساجد، سازمان اوقاف و امور خیریه با امامزادگان و بقاع متبرکه و شبکه گسترده‌ای از کتابخانه‌ها مشغول فعالیت هستند که از این‌رو ما با یک شبکه عظیم و گسترده روبرو هستیم که این شبکه مردمی فرهنگ قابل درک بوده و با علایق عاطفی، مذهبی و سنتی ما گره خورده‌اند.

اسماعیلی تأکید کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه داریم با به هم پیوسته کردن شبکه‌ها اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تمام آنچه در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری شاهدیم در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد قابل اجرا است، یادآور شد: درسفرهای استانی‌ام از نزدیک شاهد انگیزه مدیران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد هستم که باید به آن توجه کرد.

وی از راه‌اندازی یک کارگروه ویژه اقدام مشترک در مورد مجموعه‌های مردمی وزارتخانه از جمله سازمان اوقاف، نهاد کتابخانه‌ها، کانون‌های فهما و... خبرداد و افزود: باید در بین این مجموعه‌ها به یک برنامه مشترک برسیم و فضای مردمی‌سازی فرهنگ و هنر را به خوبی پشتیبانی کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: فضای فرهنگی و هنری در حال حاضر بسیار تسهیل شده است، برای نمونه در سفر رییس جمهور به یزد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد از جمله مواردی بود که مورد توجه ایشان قرار گرفت.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برای وزارت‌خانه متبوع تصریح کرد: در گذشته شاید اقدامات این مجموعه به عنوان فعالیت‌های حاشیه‌ای تلقی می‌شد اما خوشبختانه مجموعه فهما خود را اثبات کرده و جزو کار اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می‌شود.

اسماعیلی با اشاره به اقدامات و خدمات خوب صندوق اعتباری هنر، اظهارداشت: این صندوق به دنبال کارهای توسعه‌ای است و علی‌رغم پشتیبانی از فعالیت‌های فرهنگی و هنری به دنبال گسترش دایره شمول خود نیز است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه، کاری که در خصوص «فهما کارت» در صندوق اعتباری آغاز می‌شود باید یک آمایش سراسری را هم به دنبال خود داشته باشد که این آمایش اطلاعاتی دقیق تنها باتوجه به زیرساخت‌های موجود ممکن است.

اسماعیلی ادامه داد: در وزارت‌ متبوع ماموریت‌های زیادی را داریم که بخشی از آن‌ها در حوزه‌های دینی همچون حج و زیارت، سازمان اوقاف و امورخیریه، ستاد فهما و معاونت قرآن و عترت وجود دارد و بخش دیگر آن در حوزه‌های فعالیت های فرهنگی و هنری در خارج از کشور رقم می‌خورد که خروجی همه‌ این فعالیت‌ها باید تحقق شعار اصلی دولت یعنی برقراری عدالت فرهنگی باشد که کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد یکی از مهم‌ترین ابزار رسیدن به این شعار و ایده است چراکه از طریق کانون‌ها به همه جای کشور دسترسی خواهیم داشت. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه  از طریق کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برقراری تسهیل خواهد شد، ابراز امیدواری کرد: ستاد فهما در این راستا اقدامات خوبی را داشته باشند و صندوق اعتباری هنر نیز چتر حمایتی خود را هم کامل‌تر و هم با تکنولوژی‌های بهتر و‌ برتر به منصه ظهور برساند.

در پایان این نشست با حضو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تفاهم‌نامه‌ی بین ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و صندوق اعتباری هنر به منظور عضویت ۲۶ هزار مدیر و بیش از دو‌میلیون عضو ستاد فهما برای بهره‌مندی از هنر کارت به امضا طرفین رسید.
 
بهره‌مندی بیش از ۷۰ هزار نفراز خدمات هنرکارت

سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه این نشست با تشریح فعالیت‌ها و خدمات صندوق اعتباری هنر، این صندوق را از جامع‌ترین مجموعه‌های متشکل از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه دانست که بیش از ۸۷ هزار عضو آن دارای یک بانک اطلاعاتی کامل هستند. 

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به ویژگی‌های هنرکارت، از این کارت به عنوان  یکی از محصولات صندوق اعتباری هنر یاد کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار نفر از اعضا  تحت پوشش این کارت قرار دارند که رفته رفته با تقاضای جدید و ثبت نام به این تعداد افزوده می‌شود. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین استفاده و اعتبار در همایش‌های بین‌المللی، استفاده از تخفیف‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای، اعتبار در بسیاری از سفارتخانه‌ها، حوزه گردشگری و همچنین امور بانکی و خرید کالاهای ایرانی و ... را از جمله مزایا و محاسن هنر کارت برشمرد.

پوراحمدی همچنین در ادامه به فعالیت گسترده کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اشاره کرد و گفت: براساس تفاهم‌نامه منعقده امروز مدیران و اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد سراسر کشور به عضویت  فهما کارت (هنر کارت) در می‌آیند و در ادامه از خدمات این کارت استفاده خواهند کرد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر تصریح کرد: در فاز اول براساس تفاهم‌نامه 26 هزار نفر از میران کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد برای آن‌ها این کارت صادر و در فاز دوم نیز حدود دو میلیون و 500 هزار نفر از اعضای این کانون‌ها نیز شرایط بهره مندی از این کارت فراهم خواهد شد.

به گفته مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کانون‌های مساجد می‌توانند، هرگونه ارائه بسته‌های حمایتی، پرداخت‌ها و ... را از طریق این کارت برای اعضای خود انجام دهند.

ارائه خدمات و تسهیلات از طریق فهما کارت

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد ضمن قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در امضای این تفاهم‌نامه و خدمات حاصله از آن، به دستور مساعدت دکتر اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای عضویت فعالان قرآنی در صندوق هنر و همچنین تصویب مصوبه توسط دولت اشاره کرد و گفت: تلاش ما این است تا با امضای این تفاهمنامه فعالان و مدیران کانون‌های فرهنگی و هنی مساجد نیز به نوعی از خدمات و تسهیلات فهما کارت در قالب هنر کارت بهره‌مند شوند.

14001020000659_Test_PhotoN
تاریخ: سه شنبه 21 دی 1400  1:02 PM