به گزارش خبرگزاری شبستان، اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور ۷ داوطلب تایید صلاحیت شده (سیدابراهیم رئیسی،‌ محسن رضایی،‌ سعید جلیلی،‌ محسن مهرعلیزاده،‌ عبدالناصر همتی،‌ علیرضا زاکانی،‌ امیرحسین قاضی زاده) در رسانه ملی آغاز شد. به پرسش هایی با موضوع «اقتصاد» پاسخ می دهند. در نخستین مناظره ۲۱ سوال از نامزد‌ها پرسیده می‌شود و هر نامزد در انتهای مناظره ۴ دقیقه فرصت خواهد داشت تا جمع بندی داشته باشد.

 

حجت الاسلام رئیسی: باید مساله قاچاق به عنوان مانع مهم مساله مهم تولید به حداقل برسد

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، نخستین داوطلبی بود که سخنان خود را آغاز کرد. وی با اشاره به موانع تولید و راهکارهای رفع آن و اشاره به اینکه موانع تولید کاری کرده که تولیدکنندگان با اندیشه در عرصه تولید با مشکل رو به رو شوند، گفت: ما باید برای رونق تولید جذابیت ایجاد کنیم و جذابیت امور اقتصادی غیر مولد را کاهش دهیم. اینکه نقدینگی به سمت امور غیر مولد برود جاذبه خود را از دست دهد. ما باید مساله تولید را در عمل عملیاتی کنیم که تولیدکننده مشکلی نداشته باشد. صدور برخی مجوزها برای تولیدکننده مشکل ایجاد کرده؛ باید مساله قاچاق به عنوان مانع مهم مساله مهم تولید به حداقل برسد. برای رونق این وضعیت باید نقدینگی را به سمت تولید ببریم.

 

وی افزود: اینکه پول ها به طرف ارز و زمین و طلا و ... برود باید جاذبه اش از دست برود و جاذبه آن برای تولید ایجاد شود و این امر نیاز به ساز و کار دارد. باید ساز و کارهایی مثل ایجاد مالیات و کاستن از مالیاتی که تولیدکنندگان دارند  را فراهم کنیم و ۲۵ درصد مالیات برای تولید داشتیم که  باید با شیب پایین تر آن‌را ملایم کنیم  و به 10 درصد کاهش دهیم  باید برای  تولید  در عمل کاری کنیم که مشکلی نداشته باشد و  قاچاق از بین برود  وباید نقدینگی به طرف تولید برود.

 

محسن رضایی: بودجه مصوب کشور با کسری مواجه است چه اصلاحی را برای آن در نظر می گیرید؟

محسن رضایی دومین فردی بود که به سوالات پاسخ داد. وی در پاسخ به این سوال که اصلاح فرآیند بودجه ریزی با مشکلات ساختاری مواجه است؛ بودجه مصوب کشور با کسری مواجه است چه اصلاحی را برای آن در نظر می گیرید؟ گفت: مردم عزیز هست سال پیش در همین جا اعلام کردم و در برابر کلید بی خاصیت هزار تومانی نشان دادم و گفتم ارزش پولمان پایین می آید.

 

رضایی افزود: گفتم اگر این وضعیت ادامه پیدا کند اوضاع خراب تر می شود؛ امروز چه وضعی در زندگی داریم و چرا به این وضعیت رسیدیم؟ چرا مردم در زباله‌گردی و نان قرضی دست و پنجه نرم کنند. رابطه دولت با اقتصاد و رابطه مردم با اقتصاد تنظیم نشده است. بلایی که همتی بر سر مردم آورده و در مشکلات دست در جیب مردم می کند، در موضوع بورس دولت روش غیر قانونی را در پیش گرفت و بعد از تامین مالی بودجه کشور مردم را در زمین و آسمان رها کرد. مگر زندگی مردم از زندگی دولت جدا باشد؟ قطار انقلاب به اسکوتر تبدیل شده است.

 

همتی: وضعیت جیب مردم خیلی می تواند بهتر شود

عبدالناصرهمتی در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه برخورد با بر ابر بدهکاران بانکی گفت: ابتدا ابراز تاسف می کنیم که نمایندگان توانای بخش های مهم کشور از جمله زنان در این مناظره حضور ندارند و می خواهند اعتراض خودشان را با قهر از صندوق نشان دهند؛ به جای قهر باید جمهوریت تشکیل دهند.

 

وی با بیان اینکه وضعیت اقتصادی ایران به گونه ای است که وعده های رنگارنگ سایر نامزدها امکان تحقق ندارد، گفت: سابقه مدیریت اقتصادی دارم و منابع لازم برای تحقق وعده های این نامزد ها را نداریم. این دوستان هیچ کدام از توزیع ثروت حرف نمی زنند. کیک اقتصاد را بزرگ و عادلانه توزیع می کنم. وضعیت جیب مردم خیلی می تواند بهتر شود و من برنامه آن را داریم. رضایی به جای اینکه بگوید بانک مرکزی مقصر این وضعیت است بهتر است بگوید چطور می خواهد اقتصاد را با گروگانگیری نجات دهد. تصویب نشدن FATF وضعیت ما را بدتر کرده است، من رئیسی کل بانک مرکزی بودم، ولی رضایی برای FATF تصمیم می گرفت.

 

مهرعلیزاده: ۲ سال است درباره برنامه هایم فکر کرده ام‌‌

محسن مهرعلیزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری نفر بعدی بود که در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه راه حل جلوگیری از فرار مالیاتی چیست؟ بیان کرد: با توجه به اینکه برنامه مدونی دارم و ۲ سال است درباره آنها فکر کرده ام‌‌ می توانم کار را حل کنم.

 

وی با بیان اینکه برنامه هایی دارم که آن را در سایت خودم منتشر می کنم، گفت: اینک شائبه مهندسی انتخابات با حذف افرادی بوجود آمده و در مقابل سخنان رهبر انقلاب سکوت کرده اند نشان می دهد که شاید هدف شان بالا بردن یک فرد است.

 

مهرعلیزاده با بیان اینکه شما می دانید ایران عزیز مشکلاتی دارد و می توانم به ده ها مورد اشاره کنم، گفت: شما روزگار سختی را پشت سر می گذارید و این زیبنده مردم نیست. من از آقای رئیسی سوال می کنم که حاضرید زن و بچه خود را به دست فردی بسپارید که گواهینامه ندارد تا آنها را به چالوس ببرید. آقای رئیسی شما ۶ کلاس سواد دارید.

 

قاضی زاده: در دولت سلام بسته مفصلی در خصوص کنترل تورم تدارک دیدیم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارها برای تقویت ارزش پول ملی و افزایش قدرت خرید مردم گفت: در مورد ارزش پول ملی در چند سطح می توان صحبت کرد و آن طرف بحث کنترل تورم است. اگر بتوانیم تورم را کنترل کنیم، می توانیم ارزش پول ملی را هم حفظ کنیم. متاسفانه مسئول مشخصی برای این موضوع وجود ندارد و مسئولینی هم که وجود دارند، به درستی پاسخگوی این مسئله نیستند؛ ای کاش رئیس کل بانک مرکزی، در مقابل این اتفاق پاسخگو باشد.

 

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در دولت سلام بسته مفصلی مبنی بر ۲۱۳ پروژه در خصوص کنترل تورم و حفظ ارزش پول ملی تدارک دیدیم، تصریح کرد: بخش عمده ای از کسری بودجه کشور با خلق تورم در حال جبران است و این در طی ۶۰-۵۰ سال گذشته ادامه داشته است.  وقتی از حفظ ارزش پول ملی صحبت می کنیم باید تقویت تولید داخلی را در نظر داشته باشیم.

 

زاکانی: حمل نقدینگی راه کنترل نقدینگی است

علیرضا زاکانی نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم در نخستین مناظره انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های شما در خصوص کنترل کاهش حجم نقدینگی چیست؟ اظهار کرد: ما مناظره نمی کنیم؛ دوستان انشا می خوانند.

 

وی ادامه داد: اینجا وقت پاسخ دادم است آقای همتی؛ زشت است شما ما را متهم به دروغگویی می کنید، همتی می‌فرماید ما اقتصاددان هستیم؛ اما پول ملی را نابود کردید، خواهش می کنم تهمت نزنید اگر ما بخواهیم حقایق را بگوییم اوقات همه تلخ می شود اگر درست رد صلاحیت می کردند شما اینجا نبودید آقای همتی.

 

وی افزود: بانک ها خلق پول می‌کنند، ابربدهکاران بانکی داریم حمل نقدینگی راه کنترل نقدینگی است، چیزی که وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد است.

 

جلیلی: برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت

سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری هم آخرین فرد پاسخ دهنده در بخش نخست مناظرات بود. وی در پاسخ به سوالی در مورد راه های محرومیت زدایی از کشور بیان کرد: برای محرومیت زدایی به جز مسائل اقتصادی باید برنامه داشت و به فکر مردم بود‌.

 

وی با بیان اینکه یکی از مشکلاتی که داشتیم این بود که مردم محروم در اولویت نبودند.، گفت: جمهوریت یادگاری حضرت امام خمینی است؛ آیا در روستاها محرومیت زدایی می کنیم؟ برای محرومیت زدایی باید طرح و برنامه داشت. چند طرح اصلی داریم و باید حق مردم را گرفت. طرح وان را داریم. طرح دوم، سبد غذایی هست که باید به مردم برسد. در بحث تفریح و سلامت مردم هم باید محرومیت زدایی انجام داد و با همین بودجه ای که در اختیار داریم‌ می توانیم این کار را کنیم.

 

بنابراین گزارش، در بخش دوم مناظرات هر یک از کاندیداها به نقد کاندیداهای دیگر پرداختند.

در آغاز بخش دوم مناظرات علیرضا زاکانی آغازکننده صحبت ها بود. وی با اشاره به عبدالناصر همتی اظهار کرد: از آقای همتی در خصوص ابربدهکاران بانکی سوال شد و این مفسده ها از کجا سرچشمه می گیرد؟ بزرگ ترین اشکال به بانک مرکزی بر می گردد، هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به بدهکاران بانکی داده شده و متعلق به کسانی است که در اقتصاد نقشی ندارند و در سوداگری کار می‌کنند، آقای همتی هم باید نظارت می کرده؛ اما این کار را نکرده است و بر عکس عامل مهم نقدینگی در جامعه هم شده اند.

 

زاکانی افزود: با عدم صداقت، ۳۴ هزار میلیارد تومان بدهی را به دولت بعدی منتقل کردند و پول پر قدرت تولید کرده و مصرف کردند و بدهی آن را برای دولت آینده گذاشته است؛ آقای همتی باید پاسخگو باشند‌. کشور را نمی شود بدون کارشناسی اداره کرد. آقای همتی به شما و همكارانتان باید نوبل شیمی بدهند به دلیل این بلایی که سر پول ملی آورده اید.

 

محسن رضایی خطاب به عبدالناصر همتی اظهار کرد: شما منبع برای سلطان ساز‌ی فولاد و شکر دارید؛ جناب آقای همتی شما درد مستضعفین را ندارید؛ شما رانت خواران را با ا رز ۴۲۰۰ تومنی تامین مالی کردید؛ در دوران شما وضعیت اقتصاد کشور فاجعه بار شده است. از زمانی که ایشان مسئول شده چگونه نرخ دلا را از ۴ هزار به ۳۰ تومان رسید؛ چرا تشخیص نداد در چه وضعیتی هستیم؟ سیاست پول ایشان غلط بود. اگر امسال نتوانیم جلوی این وضع را بگیریم کشور را تهدید می کند.

 

وی افزود: من یک سربازم؛ وقتی آمریکا تهدید می‌کند من جواب می دهم؛ اگر ما رجز می‌خوانیم در دهان آمریکا می‌زنیم، طوری هم می زنیم که جنبه انسانی آن حفظ بشود. من برنامه جدید دارم از خانواده تا اقتصاد ملی. یارانه ۴۵۰ هزار تومانی با محاسبات دقیق با منابع کافی بدون با ائتلاف از دست صرفه جویی از ارز ۴۲۰۰ است و حذف یارانه طبقات بالا به دست میی آید؛ مسئله اقتصاد از تسنن تا بانوان تا جوانان هستند قطار اقتصاد از همه اقوام هستند؛ آن موقع نه تنها یارانه را بهبود می‌بخشیم؛ بلکه جهشی ایجاد می‌شود.

 

عبدالناصر همتی با بیان اینکه در مقابل ۵ نامزد به ریاست رئیسی هستم، گفت: این نامزدها پوششی رئیسی هستند و اگر بخواهند من جواب آنها را بدهم باید قول بدهند که تا آخر بمانند.

 

وی با بیان اینکه آقای جلیلی من به شما گفتم که اقتصاد تجارت را نمی فهمید، گفت: چرا برای همه مردم تصمیم می گیرد؟ ۲۰ سال است دارید بیانیه می خوانید بس نیست؟

 

وی خطاب به محسن رضایی هم گفت: آقای رضایی من نحوه گرفتن مدرک شما را می دانم؛ من می دانم چطور نمره گرفته اید. اساتید به دفتر شما می آمدند و نمره می دادند.  آقای رئیسی شما ۴۰ سال در قوه قضائیه بودید و الان نمایندگان شما دارند من را تخریب می کنند.

 

سعید جلیلی نیز با اشاره به اینکه مردم یک سوال اساسی دارند، پاسخ مشکلات اقتصادی مشخص است؛ اما چرا انجام نشده است؟، گفت: در همین جلسه مشخص شد. یک مسئله این است پاسخ مشکلات را بدانی و مسئله دیگر این است که مشکلات را دنبال کنید، آقای همتی درباره FATF گفته است، از این برنامه ۳۹ بند اجرا کرده اید اما آنها نپذیرفته اند.

 

وی با بیان اینکه سایر کشورها همان را اجرا نکرده اند، ادامه داد: عدم فهم مسئله از جانب شماست، می خواهند عوض کار واقعی کشور نمایشی حرف بزنند، گفت کشور را با نمایش اداره نمی کنند، از ایشان درباره ابر بدهکاران بانکی می‌پرسند این جواب ها را می دهند.

 

جلیلی با اشاره به اینکه مدیران عامل بانک ها و مسئولان قضائی را دعوت کردیم که بگویید چه کنیم تا معوقات بانکی پرداخت شود، گفت:‌ در این ۸ سال روند چه شد؟ آقای همتی می گویند ۹۰ هزار میلیارد از معوقات دست ۱۱ نفر است بعد می گویند برای قبل است دیگر بدتر پس شما چه کردید؟

 

وی تصریح کرد: کشور ظرفیت های خوبی دارد امروز جوانان و نخبگانی که نه تنها اراده شود بلکه می شود جهش داد دوستان می‌گویند نمی شود؛ می شود شما نمی‌توانید.

 

محسن مهرعلیزاده در ادامه این مناظره با بیان اینکه آقای رئیسی سید هستند و برای او احترام زیادی قائل هستم‌، گفت: آقای رئیسی شما چه قدر با مسئله تولید آشنایی دارید؟ مردم مشکل تولید دارند و بیش از ۷۰ درصد تولید خوابیده است.

 

وی با بیان اینکه آقای رئیسی بدون کمک مشاوران می توانید یک سوال اقتصادی جواب بدهید، گفت: هر سفری که می‌روید ۴۰ میلیارد تومان هزینه‌اش می شود و چه کسی کارخانه ها را بسته است که شما باز می کنید؛ قاضی‌های شما کارخانه ها را بستند. اگر دلتان برای اقتصاد سوخته در قوه قضائیه بمانید تا مشکل را حل کنید. آقای رئیسی سندروم پست های بی قرار دارند و سِمت های زیادی را داشته اند. شما در قوه قضائیه حضور داشتید؛ چه بسا ریاست جمهوری را رها کنید برای پست بالاتر.‌ حرف حق را باید زد. مهندس اقتصاد هستم و اقتصاد را می دانم.

 

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی به عنوان آخرین داوطلب پاسخگو در بخش دوم مناظره با اشاره به اینکه در ارتباط با مطالبی که آقایان اشاره کردند من خواهش می کنم که عنایت کنید به این نظر سنجی‌ها که مردم انجام دادند، گفت: یکی از دغدغه‌های مردم بی صداقتی برخی از مسئولان است و انتظارشان این است که حرف نادرست به مردم گفته نشود.

 

وی با بیان اینکه این خیلی بد است که کسی در کسوت کاندیدای ریاست جمهوری به خاطر جلب آرا بخواهد تهمت بزند، گفت: اگر این حرف‌ها جواب می دادید شما شاهدید که چند سال قبل چه تهمت‌هایی زده می‌شد در همین سالن به من.

 

رییسی با بیان اینکه مردم عزیز ما دسترسی دارند بروند در سایت آموزش عالی شما فکر کنید که بروند در سایت آموزش عالی و ببینند مدرک من چیست؟، ادامه داد: آن وقت برای شما بد نمی شود؟ خسته نشدید از این همه اهانت زدن؟ اگر مشکلات مردم با اهانت زدن به من حل می شود باشه بگویید. ببینید واقعا در سایت‌های معاندین چقدر بر ضد من می گویند. شما شاهدید اولین نامزد پوششی چه فردی بود.

 

وی با بیان اینکه در دوره قبل یک نفر می گفت من نمی خواهم رئیس جمهور شوم، برای پوشش آمدم، گفت: اولین بدعت را شما گذاشید، اتفاقا من معتقدم به رقابت و مشارک؛ شما دیددی که من در قوه قضائیه چگونه برخورد کردم؛ نه سایت بستیم نه روزنامه بستیم. شما به جایی تعلق دارید که صد‌ها شکایت بر علیه منتقدان آن شده است.

 

رییسی با بیان اینکه می گویید من چرا به واحد‌های تولیدی سر می‌زنم؟ من که نمی خواهم سر بزنم؛ شما گرفتار کردید مردم را، ادامه داد: قوه قضائیه ما در سراسر کشور بیش از دو هزار کارخانه را راه اندازی کردم. من زندان‌ها را هم سر می زنم؛ من مدیر نشسته در اتاق نیستم. شما باید جواب بدهید که چرا صدای مردم بلند است؟ که چرا داد همه را درآوردید؟ چرا داد جوانان را درآوردید؟

 

در بخش سوم مناظره امروز هر نامزد ۴ دقیقه فرصت داشت تا برنامه‌های اقتصادی خود را برای حل مشکلات اقتصادی کشور را تشریح کند.

سعید جلیلی به عنوان نخستین فرد در این بخش در تشریح برنامه های اقتصادی خود با بیان اینکه اگر می‌خواهیم ۴ سال آینده کشور را جهش دهیم باید برنامه جدی اقتصادی داشته باشیم، گفت: در این زمینه  چند مبنای اصلی درنظر بگیریم، ارزش پول زمانی ارزشمند می شود که جهش تولید داشته باشیم، جهش تولید برای وقتی است که جهش صادرات داشته و با تمامی کشور های دنیا ارتباط داشته باشیم.

 

وی افزود: باید برنامه جدی برای ارزآوری داشته باشیم، باید برای تمامی دستگاه ها ماموریت تعریف کنیم؛ همه دستگاه ها برای ارزآوری اهداف را دنبال کنند، وزارت کشاورزی، صنعت، آموزش عالی و وزارت خارجه باید کار کنند تا ارزآوری داشته باشیم.

 

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در تشریح برنامه های اقتصادی خود با بیان اینکه مردم انتظار دارند وقتی تا خرخره درگیر مشکلات هستند، از راه حل مشکلات آن‌ها بگوییم، گفت: بعضی از دوستان همانطور که تا الان برنامه‌ای برای اداره کشور نداشتند، از الان به بعد هم ندارند و با ایجاد دو قطبی‌های کاذب سعی در متهم کردن بقیه دارند.

 

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر با برخی جوانان نشستیم و موضوعات کشور را به بحث و بررسی گذاشتیم و می‌توانم در مورد موضوعات بسیاری بحث کنم، گفت: موضوع ما مدیریت است، ولی چیزی که فراتر از مدیریت است، ساختار‌های استضعاف گر است. بزرگ‌ترین رانت داده شده در کشور وام بانکی است. ۶۵ درصد منابع بانکی به دهک اول داده شده و نیمی از جمعیت ۵ درصد گرفته اند.

 

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه ۷۰ درصد منابع بانکی به تهران داده شده و تنها ۲۰ درصد به شهرستان‌های دیگر داده شده است، ادامه داد: وقتی منابع را این طور تقسیم می‌کنیم باید مشکلات در استان‌ها ایجاد شود و ارزش دارایی‌ها یک شبه افزایش پیدا کند. حالا اگر ساختار حفظ شود و مدیران تغییر کنند، اتفاقی نمی‌افتد و فرقی نمی‌کند از کدام جریان نامزد خارج شود.

 

محسن مهرعلیزاده در بخش سوم مناظره اقتصادی امروز با بیان اینکه به نظر من یکی از مشکلات کشور داشتن یک الگوی خوب نبود، گفت: هر دولتی که آمده یک سری کارهایی کرده که جواب نداده است. من مهندس اقتصاد هستم و الگویی دارم که در آلمان استفاده می شود.

 

وی با اشاره به اینکه جمعیت آلمان مثل ما است؛ اما وضعیت خوبی دارد و می خواهم در ایران پیاده کنم‌، گفت: این برنامه را بومی سازی کردیم و در زمینه های مختلف برنامه هایی داریم تا این اتفاق رخ دهد. از ۲۵ سالگی در کف کارخانه کار کردم و کارهای زیادی انجام دادم. در مسئله های مختلف در استان خراسان کار کردم و می شود با مدیریت منطقی اقتصاد را درست کرد. اسم دولت من دولت زندگی است.

 

عبدالناصر همتی نیز در این بخش از مناظرات با اشاره به اینکه من در مصاحبه ها گفته بودم که بحث اصلی من تغییر حکمرانی است، گفت: باید اجازه دهیم که یک اقتصاددان به جای سیاسی ها حاکم شود.

 

وی با بیان اینکه من برای آقای رئیسی احترام قائلم؛ ولی مجبورم که حقایق را بگوییم، جادامه داد: آقای رئیسی آیا امان نامه می دهید که من حرف هایم را بگویم و بعدش دنبالم نیایند‌؟ آقای جلیلی شما می گویید چرا صادرات ما کم تر از افغانستان است؟ از زمانی که شما بیانیه خوانی را شروع کردید در کشور ما چه اتفاقی افتاده است؟

 

همتی خطاب به جلیلی گفت: آقای جلیلی نخندید! آقای جلیلی شما مردم را فقیر کرده‌اید و حالا ایده می دهید. شما پایتان را از اقتصاد بیرون بکشید همه چیز حل می شود. چرا بیست و ۳۰ شما را سوپرمن معرفی می کند. مگر می شود در یک مناظره ۵ نفر به من حمله کنند؟ این پول ها را از کجا آورده اید که همه به من حمله می کنند. مردم خودتان قضاوت کنید.

 

علیرضا زاکانی نیز در این بخش از مناظره اقتصادی امروز با بیان اینکه بنده خواهش می کنم از آقای همتی علمی و کارشناسی صحبت کنند، تهمت نزنند، ادامه داد: اینکه می گویند پوششی راهبرد ستادهای تخریب علیه بنده است. اگر می‌ترسید که با مفاسد به طور جدی برخورد خواهم کرد، بدانید که آمده‌ایم حق مردم را بگیریم و با این صحبت ها نمی توانید ما را از میدان به در کنید.

 

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد یکی از مسائل مهمی است که دنبال می‌کنیم، گفت: اساس رفع مشکلات جهش تولید است، برخورد با مفاسد اقتصادی از مقاصد ماست برای جهش تولید، برای تسهیل در مجوزها اقدام خواهم کرد.

 

وی با بیان اینکه سیاست ها و بی ثباتی هایی که دولت انجام می دهد و اقتصاد اصل دولت ماست، افزود: موانع تولید را کنار می زنیم و بانک بزرگ ترین رقیب تولید است که بانک را در کنار تولید قرار خواهیم داد. نفت، گاز و پتروشیمی از جمله برنامه‌های ما برای توسعه است؛ کشاورزی و صنعت روستایی نیز در هدف قرار دارد، بنگاه ها خرد را فعال می‌کنیم و بسته های جدی توزیع ثروت هم داریم؛ بنده به دنبال جهش تولید، خلق و توزیع ثروت هستم و این تهمت آقای همتی معنا ندارد.

 

محسن رضایی نیز در بخش سوم این مناظره در تشریح برنامه‌های اقتصادی دولت خود در واکنش به اظهارات همتی گفت: اینکه آقای همتی رجز خوانی نظامی را نمی داند یک طرف است اما اینکه دلسوز مردم خود را معرفی می کند طرف دیگری است. ایشان طی سه سالی که در بانک مرکزی بوده کاملا با تحریم های آمریکایی همراهی کرده است. من در صورت رئیس جمهور شدن در اولین فرصت ایشان و برخی از اعضای هیئت دولت آقای روحانی را ممنوع الخروج می کنم و ثابت می کنم چه آسیبی به کشور  زدند.

 

رضایی در واکنش به صحبت‌هایی که علیه مدارک تحصیلی‌اش شد، گفت: قبل از انقلاب که فارغ‌التحصیل رشته مهندسی دانشگاه بودم با زور اسلحه بود؟ مدرک من در دانشگاه تهران را دکتر عارف از دوستان آقای همتی امضا کرده است.

 

وی درباره بایدهای اقتصادی در کابینه احتمالی اش گفت: مسئله کسب و کار های خانگی مسئله خانه سازی و استفاده از بانوان را در دستور کار قرار می دهم. با مشورت از مراجع محترم قم حتما از دو نفر از بانوان در کابنیه و از تعداد بیشتری از آنان در سمت‌های مدیریتی استفاده می کنم. برنامه اقتصادی که تبیین کردم به یک ایران بزرگ اقتصادی در کنار ایران سیاسی دفاعی امروز منجر خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در اقتصاد چند پیشران وجود دارد، گفت: هر کدام فعال شود سیصد تا چهارصد شغل را با خود همراه می کند مثل مسکن و گردشگری. همه این کارها بستگی به این دارد که ما حکمرانی کشور را تغییر دهیم. من از اختیارات قانونی استفاده می کنم و قدرت را از مرکز به استان ها می برم. باید مدیریت های محلی که در شوراهای شهر و استان است اختیار داشته باشند. در تمام استان ها در کابینه من اقوام نقش دارند و من از خودشان مدیر خواهم گذاشت.

 

سید ابراهیم رئیسی نیز در این بخش با اشاره به صحبت‌های دیگر نامزدها اظهار کرد: من در مسئولیت قوه قضائیه با پرونده های بسیاری که در حوزه اجرایی تولید می شود مواجهم. ما به این پرونده ها می رسیم و مردم هم می دانند که من در پرونده ها خط قرمز ندارم.

 

وی ادامه داد: مهم است که باید برویم به سراغ کسی که پرونده تولید می کند یعنی علل فساد. من در قوه قضائیه و برای من خدمت کردن در جایگاه قضا آمده ام، اما امروز مواجه شدم با خواسته هایی که عموم مردم از من دارند. اقشار مردم صدایشان از ظلم و تبعیض درآمده از بسیاری از بسترهای فساد؛ وگرنه درست می گویید من در قوه قضائیه جایگاه مطالبه گر دارم و در جایگاه اجرایی جایگاه پاسخگو پیدا می کنم.

 

وی با بیان اینکه طبق سنت همه آقایانی که در جایگاه من بودند پنج یا ده سال بودند، گفت: امروز مردم با عملکرد و روحیه من مواجهند چرا از این اقبال ناراحتید؟ چرا می خواهید با تخریب من خود را بالا ببردی. می گویید چرا من رفتم به کارخانه ها سر زدم. خب شما می رفتید چهار تا هم شما می رفتید . چرا می گویید که شما چرا دویست هزار کارگاه را ایجاد کردید می گویید مشکل قضائی داشتند؛ چه کسی مشکل قضائی ایجاد کرد؟ خصوصی سازی های بی حساب و کتا ب شما بوده است.

 

رئیسی گفت: ماشین سازی تبریز را می بینید؟ داد کارگر و مردم درآمده؛ ما به فرمان رهبری و خواست مردم توجه می کنیم و پای کار می آییم. ما برای دولت و مردم و معیشت مردم برنامه داریم؛ چه در سازمان و چه در قوه قضائیه بودم مدیریت حلقه مفقوده کشور است. کمااینکه در جایگاه من بسیاری اقتصاددان را می توانم به خط کنم برای اداره کشور؛ همانطور که در جایگاه بودم بسیاری از اقتصاد دانان با من کار می کنند. امروز  مردم دنبال یک مدیر مقتدر و جهادی هستند که کارهای کشور را سامان دهد.

 

در نیمه دوم مناظره امروز سه بخش وجود دارد در آغاز دو سوال از هر نامزد با پاسخ سه دقیقه‌ای و در انتها هر نامزد چهار دقیقه وقت جمع بندی دارد.

رضایی: آقایان در خصوصی سازی به اهلیت توجه نکردند

محسن رضایی: آقای ترامپ به ناوهایت بگو از کنار قایق‌های سپاه عبور نکنند |  خبرگزاری بین المللی شفقنا

محسن رضایی در بخش نخست نیمه دوم مناظرات در پاسخ به سوالی درباره چرایی ناموفق بودن فرآیند خصوصی سازی گفت: خصوصی سازی در این دولت شکست خورد؛ این دولت سیاه‌ترین دولت ۴۰ سال قبل یوده است؛ نه تنها قفل‌های قبلی را باز نکرد، بلکه قفل ها‌ی دیگری را با شرطی کردن اقتصاد اضافه کرد. در ابن دولت متوسط رشد اقتصادی صفر بود. طی ۵۰ سال اخر رشد استهلاک سرمایه از سرمایه گذاری پیشی گرفت.

 

وی ادامه داد: در این مدت اقتصاد ایران عقب رفت؛ برای اولین بار کیک اقتصاد کوچک شد و تورم تجملاتی افزایش یافت. آقایان در خصوصی سازی به اهلیت توجه نکردند؛ سرمایه ملت را تصاحب کردند. در روسیه آیین نامه خصوصی سازی دارند. هر فرد مورد پرسش قرار می‌گیرد و سوابق او را در می آورند.

 

قاضی زاده هاشمی: دولت باید به سمت صادرات محور بودن حرکت کند

قاضی زاده: قم باید قرنطینه می‌شد/ دلیلی برای تعطیلی مجلس نداریم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارها برای واردات بی رویه به کشور گفت: متاسفانه شاهد برخورداری از مافیای واردات هستیم که رانت ها، تولید را تهدید می کند. 

 

وی با بیان اینکه مکانیسم های مختلفی برای جلوگیری از واردات به وجود آمده است که تنها یکی از آن ها تعرفه گذاری است، گفت: دولت باید به سمت صادرات محور بودن حرکت کند و نباید بگذارد تولید داخل با مشکل مواجه شود.

 

وی با اشاره به اینکه پشتیبانی از زنجیره تامین از برنامه هایی است که برای آینده کشور در نظر گرفته ایم، افزود: متاسفانه مجوزهایی برای صادرات و تولید در نظر گرفته شده است که از قاچاق حمایت می شود که باید جلوی آن گرفته شود.

 

جلیلی: باید برنامه ای برای ارزش افزوده بیشتر از معادن داشته باشیم

سعید جلیلی در انتخابات۱۴۰۰ ثبت نام کرد +عکس | اقتصاد آنلاین

سعید جلیلی درباره برنامه های خود برای بهره گیری از ذخایر معدنی کشور گفت: ما در کشور فرصت های بسیار ارزشمندی داریم که می‌تواند پیشران باشد، در کشاورزی، شیلات، صنعت، معدن و ... دولت باید برنامه ای داشته باشد که با هرکدام آنها کشور را اداره کند که یکی از آن‌ها معدن است.

 

وی افزود: با بررسی های انجام شده در بحث معدن می‌توان با اکتشاف و استخراج و عدم خام فروشی بهره برداری کرد؛ باید برنامه ای برای ارزش افزوده بیشتر از معادن داشته باشیم؛ چراکه هم باعث اشتغال بیشتر می شود و هم ارزآوری دارد. با توجه به بخش معدن می‌توان بخش اساسی از هزینه های کشور را تامین کرد.

 

رییسی: با پیگیری های دستگاه قضا کاملا موضوع زمین خواری ما کاهش یافته است

سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر معضل زمین خواری و برنامه هایش برای مباره با آن گفت: یکی از مشکلات جدی کشور زمین خواری است؛ زمین به جای اینکه برای کشاورزی باشد و سکونت؛ تبدیل به مساله سرمایه ای مثل طلا و ارز شده و افرادی با تغییر کاربری زمین دارند با آن سوداگری می کنند.

 

وی با بیان اینکه در قوه قضائیه سازکارهایی برای مبارزه با آن شده است و پرونده های زیادی در آن وجود دارد، گفت: اگر ساز و کارهایش در دولت اصلاح شود و دستگاه های مسئول مسئولیت خود را درست انجام دهند، دیگر کار به قوه قضائیه نمی رسد. ما یک شورایی را تحت عنوان حفظ امور بیت المال با شرکت همه مسئولان قضائی و اداری ایجاد کردیم؛ ما برای اینکه این مساله را سامان دهیم سند عالی را باید به سند رسمی برسانیم؛ من این موضوع را از ابتدای ورود به قوه قضائیه به مجلس اعلام کردم که خداروشکر که مجلس هم آن را دنبال کرد.

 

رئیسی افزود: متاسفانه کشور ما در کاداستر بسیار عقب است. ما این کار را دنبال کردیم و انشالله تا پایان همین امسال کاداستر در کشور به سامان خواهد رسید و چهار برابر شده است و از همین رو می گویم که کشور مدیریت می خواهد؛ ما باید هم نهاد های مردمی و هم سامان های مردم نهاد را فعال کنیم. دولت موظف است که راه قانونی را برای مردم باز کند تا مردم سراغ کار غیرقانونی نروند؛ با پیگیری های دستگاه قضا کاملا موضوع زمین خواری ما کاهش یافته است.

 

مهرعلیزاده: دولت نباید سرمایه گذاری کند و باید راه را باز بگذارد تا سرمایه‌گذار وارد شود

جبهه اصلاح طلبان ایران اعلام کرد: از محسن مهرعلیزاده معاون دولت اصلاحات  حمایت می‌کنیم | پایگاه اطلاع رسانی رجا

محسن مهرعلیزاده در ادامه مناظره در پاسخ به سوالی مبنی بر اولویت دولت او برای سرمایه گذاری پاسخ داد: انجام طرح های بزرگ اقتصادی نیاز به سرمایه دارد که باید از داخل یا خارج تامین شود. هر سال کمبود بودجه داریم که حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان است‌. دولت نباید سرمایه گذاری کند و باید راه را باز بگذارد تا سرمایه‌گذار وارد شود.

 

وی با بیان اینکه سرمایه فرار است و باید بروکراسی راحت باشد و تنش کم داشته باشیم‌، گفت: ما در منطقه ای قرار داریم که سطح دانش بالاست. باید روی بازار ۵۰۰ میلیونی حساب کنیم نه ۸۰ میلیون نفر. من استاندار اصفهان بودم و راه حل می گذاشتیم برای بهبود وضعیت مردم؛ اما کسی خوشش نمی آمد و یک نامه به قوه قضائیه می نوشت و شکایت می کرد.

 

زاکانی: دولت امروز باید دست خود را جیب مردم در بیاورد

علیرضا زاکانی: منافذ تنفسی فساد را در کشور می‌بندم | خبرگزاری بین المللی  شفقنا

علیرضا زاکانی درباره برنامه‌های خود برای عبور از وابستگی به فروش صنعت نفت گفت: اقتصاد ما دولتی است و بیش از ۹۰ درصد دولت در اقتصاد موثر است؛ دولت ها با پول نفت خودشان را اداره می کردند، اما آقای روحانی با تورم دولت را اداره کرد، از طرف آقای روحانی و همتی از مردم معذرت می خواهم.

 

وی افزود: برای رفع مشکلات فعلی باید تولید را جهش دهیم، ۹ درصد مشاغل ۳۷ درصد مالیات را به خود اختصاص می دهند و ۳۷ درصد جی پی تی از مالیات است؛ اما بیش ۷۰ درصد می‌شود از مشاغل مالیات بگیریم، دولت امروز باید دست خود را جیب مردم در بیاورد، اقتصاد امروز ۷۰ درصد وابسته به امور دانش بنیان است که در این زمینه بسته جامعی آماده کردیم و در این بسته با مفاسد اقتصادی و بروکراسی برخورد خواهیم کرد.

 

همتی: برنامه مفصل برای قیمت گذاری دارم

عبدالناصر همتی در ادامه درباره کنترل قیمت و تنظیم بازار بیان کرد: من نماینده روحانی نیستم. من به دلیل اختلاف نظر با روحانی از بانک مرکزی کنار گذاشته شدم. روحانی هم قوی تر و سیاسی تر و هم دنیا دیده تر و هم از نظر فن بیان بهتر از همه این نامزدها بود. ولی روحانی هم مشکل شماها را دارد و بینش اقتصادی نداشت و مشکل و گرفتاری من با ایشان همین بود.

 

وی با اشاره به اینکه من خواهش می کنم دوستان توجه کنند در دنیا این مسائل حل شده و آن کسی که تصمیم اقتصادی می گیرد باید بینش اقتصادی داشته باشد، ادامه داد: برنامه مفصل برای قیمت گذاری دارم. در بخش اول تمام ۵ نامزد دیگر علیه من صحبت کردند و من مجبور شدم به انها جواب بدهم. ولی من برنامه مفصل دارم. من معتقد به قیمت دستوری نیستم و دولت نباید در قیمت‌گذاری گندم، نهاده های کشاورزی و واردات لاستیک و .... وارد شود.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت باید در زیر ساخت ها سرمایه گذاری کند و در آن مسائل وارد شود، گفت: مشکل قیمت در نقدینگی است و باید نقدینگی را کنترل کنیم. رابطه کسری بودجه و بانک مرکزی باید پیگیری شود. مشکل ما ساختار بودجه است. قیمت گذاری در دنیا شکست خورده است. با گرانی و گران فروشی نمی شود مبارزه کرد. دولت باید کنترل نقدینگی کند. اگر نقدینگی را بتوانیم کنترل کنیم موفق می شویم.

 

بخش سوم سوالات مناظره در نیمه دوم به این صورت است که از هریک از نامزدها یک سوال پرسیده می‌شود که داوطلب برای پاسخ به آن سه دقیقه فرصت دارد.

عبدالناصر همتی درباره راهکارش برای جلوگیری از تولید ضایعات کشاورزی گفت: بخش کشاورزی ما بسیار مهم است. زندگی روستائیان ما وابسته به همین فعالیت های کشاورزی است. برنامه مفصلی دارم تا از این وضعیت رها شوم. ما سالی ۱۴ میلیارد دلار نهاده های کشاورزی وارد می کنیم و اخیر این میزان کاهش یافته؛ ولی در حد ۱۲ میلیارد دلار واردات را داریم.

 

وی با بیان اینکه بخشی از نهاده ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی و بخشی با ارز نیمایی وارد می شود، گفت: بحران آب در مصرف بخش کشاورزی مسئله مهمی است. بحران آب مسئله ۳۰ سال آینده همه کشورها است. در زمینه آبیاری باید اقدامات جدی انجام دهیم. قیمت گذاری محصولات کشاورزی مسئله دیگر است. تاکنون خرید تضمینی ما مسئله قیمت بوده در حالی که باید تضمین خرید به قیمت روز را انجام دهیم.

 

وی با اشاره به اینکه مسئله انتقال به بازار مصرف مسئله دیگر ماست و شب عید دیدیم که چه اتفاقی افتاد و میوه کاری را کیلویی ۲ تا ۳ هزار تومان خریدند و کیلویی ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان در بازار فروختند، گفت: باید انبارها را در بخش کشاورزی درست کنیم و باید بتوانیم این محصولات را از طریق هزار بورس کالا بفروشیم.

 

همتی افزود: نباید این گونه باشد که تولیدکننده کشاورزی محصولش را پیش فروش کند. مسئله کشاورزی ما بسیار پیچیده است؛ ولی در روستاها نه نظام پایدار کشاورزی را ایجاد کردیم نه اینکه استان ها کشاورزی را صنعتی کنیم.

 

علیرضا زاکانی درباره برنامه های خود برای بومی گزینی اشتغال در هر استان گفت: بنده ۴ رویکرد اختیار انتخاب کردم، اولین رویکرد، تحول در عرصه اقتصاد و مدیریت بود و ۴ راهکار برای آن دارم که شامل جهش تولید، حمکرانی فضای مجازی، تمرکز زدایی، مبارزه با فساد است. ما مبتنی بر آمایش اسلامی و هویت دادن به ۴۵۱ شهرستان و تعریف درست ماموریت دادن به آنها را فعالیت می کنیم؛ سالانه موقع تصویب بودجه ۱۰ درصد آن مربوط به تصمیم گیری استان است، در بدبینانه ترین حالت ۹۰ درصد بودجه را در مرکز کشور تصمیم می گیریم، دادن اختیار به شهرستان و محور قرار دادن نخبگان شهرستان ها از جمله اقدامات بنده خواهد بود.

 

زاکانی با اشاره به اینکه مبتنی بر ۹ پیشرانی که برای جهش تولید تعریف کردیم، کل کشور را در محل جهش تولید قرار می‌دهیم و امکانی را فراهم می‌کنیم تا نخبگان شهرستان ها محور تحول در شهرشان شوند، گفت: انشاالله بتوانیم شرایط را به سمتی ببریم که با مشارکت مردم، شرایط کشور را در سال اول تغییر دهیم و در ۴ سال تحول را ببنید.

 

محسن مهرعلیزاده نیز در این بخش در پاسخ به این سوال که درباره خسارت به محیط زیست و جلوگیری از آن چه اقداماتی دارد، گفت: تغییر کاربری برای ایجاد مسائل مسکونی یا اشتغال است که باید تصمیمات مشخصی برای آن گرفت.

 

وی با بیان اینکه محیط زیست در خطر است و باید جلساتی برگزار کرد تا این مشکل حل شود؛ برخی مواقع اعمال نفوذهایی می شود که سبب می شود تا این اتفاق رخ دهد، گفت: متاسفانه برخی مواقع تصمیماتی گرفته می شود که به محیط زیست آسیب می زند. باید نهادهایی که مرتبط با محیط زیست هستند را به عنوان ناظر بگذارند تا از بیشتر شدن اتفافات جلوگیری کنند.

 

سعید جلیلی در ادامه این بخش از مناظره درباره برنامه‌های خود برای بازگشت شهرک‌های صنعتی به عرصه تولید گفت: در ۸ سال گذشته توفیق بازدید از شهرک های صنعتی را داشتم. تقریبا با ۲۴ صنف جلسه داشتیم و ۱۶ موضوع مشترک مطرح شد و همگی اذعان دارند که موانع تولید در جامعه موجود است، یکی از مباحث بحث تامین مالی است.

 

وی با بیان اینکه اگر ما ۲ هزار میلیارد تومان خلق پول می‌کنیم این پول کجا می رود؟ به دست چه کسی می رسد؟، گفت: اگر می‌خواهید به تولید بها دهید این مشکل را باید حل کنید. بخشنامه های مختلفی در صنعت های مختلف وجود دارد که باعث لطمه به تولید می شود، در کنار آن واحدهای تولید خواهش دارند که برای صدور این بخشنامه ها با ما مشورت کنید؛ حرف ما را بشنوید بعد بخشنامه صادر کنید.

 

وی با اشاره به اینکه ماشین دولت برای این است که شهرک صنعتی او را می بیند خوشحال شود، که آن شهرک صنعتی را این ماشین کمک می‌کند و آن را به جلو می برد، گفت: پس باید ساماندهی شود و با استفاده از ظرفیت دولت الکترونیک به آنها بگویید چه اختیاراتی دارید.

 

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در خصوص بیکاری و مهاجرت قشر جوان از مناطق روستایی گفت: وقتی می‌گویم ساختار‌ها منابع مالی را نادرست توزیع می‌کنند، نتیجه آن مهاجرت روستاییان و از بین رفتن مشاغل کشاورزی می‌شود. ۶۰ سال پیش آمریکایی‌ها اصلاحات ارضی را با هدف توسعه شهرنشینی برای ما طراحی کردند و باعث شدند سطح شهرنشینی و تمایل به مهاجرت افزایش پیدا کند.

 

وی با بیان اینکه عمده‌ترین مسئله در این زمینه، باز توزیع نامناسب منابع است و جوانان روستایی، چون درآمدی در روستا ندارند، تمایلی برای حضور در روستا‌ها ندارند، گفت: باید شبکه توزیع اختیارات را طوری قرار دهیم که هر روستا اختیارات بودجه‌ای خود را داشته باشد و مانند پایتخت به صورت جداگانه عمل کند.

 

محسن رضایی خطاب به همتی گفت: آقای همتی چرا کنار آقای روحانی ماندید؟ چرا به شعور مردم توهین می‌کنید؛ دست از جناح بازی بردارید.  قسم میخورم اگر دولت های گذشته تکرار شود، فاجعه در کشور اتفاق می افتد. من که به صحنه آمده ام، بیش از ۲۰ سال است که باید به اقتصاد برسیم. هشدار می‌دهم که ۸ سال آینده چالش ها و ابرچالش ها در پیش رو است. اولین کاری که می کنیم، از تکرار دولت های گذشته جلوگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم فقر برود باید از تکرار دولت‌های گذشته دوری کنیم، گفت: شما از صحبت همتی باید بدانید چه وضعی بر کشور حاکم است؛ جناب همتی چرا کنار روحانی ماندید که تخصص اقتصاد‌ی نداشته؟ پس شما این کار را کردید شما به شعور ملت توهین می‌کنید.

 

وی با بیان اینکه من همانطور که هزار تومانی نشان دادم می‌گویم اگر دولت‌های گذشته تکرار بشود فاجعه تکرار می‌شود، ادامه داد: من خودم را برای همه مسائل آماده کردم؛ بیست سال است که دارم فریاد می‌کشم مسئله اقتصاد مهم است. دولت آینده باید شایسته‌ترین باشد، دست از حزب بازی برداریم. از همه احزاب اقوام و بانوان استفاده کنیم. از متلک گفتن دست برداریم، خدا خوشش نمی‌آید. این نظام امروز دست آویز جناح ها‌ی مخالف انقلاب شده؛ یک بار دیگر جلوی ملت تعظیم کنیم و قوی‌تر ین دولت را تشکیل بدهیم.

 

سید ابراهیم رئیسی نیز به عنوان آخرین نفر در این بخش از مناظره در پاسخ به سوالی مبنی بر تعدیل تورم گفت: متاسفانه یکی از مشکلات جدی که مردم بهش گرفتار شدند تورم است؛ قیمت کالا‌های اساسی فوق‌العاده افزایش پیدا کرده است؛ مسکن ۷ برابر، خودرو ۸ برابرشده و مردم شاهدند که قیمت گوشت و مرغ چندین برابر شده است.

 

وی با بیان اینکه امروز سفره مردم کوچک شده است، ادامه داد: در همین سالن برخی‌ها در سال ۹۶ گفتند که اگر فلانی بیاید، قیمت دلار ۵ هزار تومان خواهد شد، اما خودشان قیمت دلار را به ۳۰ هزار توما ن رساندند و بعد می گویند که اگر ما نبودیم قحطی می شد.

 

وی با اشاره به اینکه تورم راهکار دارد، افزود: ثبات بازار مهم است، دخالت دولت در بازار معنا ندارد، از بازاری باید برای هدایت بازار و از تولیدکننده باید برای تولید نظر گرفت. نمی شود همه چیز را با بخش نامه اداره کرد و نمی توان دولت در همه چیز دخالت کند.

 

وی با بیان اینکه این ارز ۴۲۰۰ تومانی مصیبت بسیاری ایجاد کرد؛ این به جیب یک عده دلال رفت، گفت: امروز باید مساله ارز صادراتی را مدیریت کرد. مدیریت کردن ارز صادراتی بسیار مهم است با قوه قهریه نمی توان این را حل کرد. باید تسهیلات بانکی را مدیریت کرد.

 

بخش پایانی صحبت‌های داوطلبان با جمع بندی صحبت‌ها آغاز شد.

زاکانی: دولت را از جلوی ملت کنار می کشیم و در خدمت ملت قرار می‌دهیم

علیرضا زاکانی نخستین فردی بود که در بخش پایانی مناظرات امروز صحبت‌های خود  را جمع بندی کرد و با بیان اینکه مردم عزیز بنده به عنوان یک رزمنده جرمم این است که در مقابل مفسدان ایستادم، گفت: تنها جرم انتصابی بنده مبارزه با فساد، فقر و تبعیض است.

 

وی با بیان اینکه اتهام می‌زند که دو تا تجدیدی در تحصیلاتت داشتی، من از جنگ برگشتم امتحان دادم، ادامه داد: یا می گویند در دوران دانشجویی مشروطی داشتی، من راننده تاکسی بودم و دو فرزند داشتم و درس هم می خواندم، بنده در دانشگاه تهران درس خواندم و کنکور امتحان دادم و به دلیل معلولیت دستم گفتند برو پزشکی هسته ای بخوان، لطفا تهمت نزنید آقای همتی.

 

وی با اشاره به اینکه به من می‌گویند نامزد پوششی، امیدوارم بار آخر باشد که این حرف را می زنند، چرا که خود آقای همتی نامزد پوششی هستند، عملکرد ضعیف دولت را می‌خواهند پوشش دهند، ادامه داد: شما قرارگاه مرغ راه انداختید، بی تدبیری آقای همتی باعث گرانی مرغ شد، مردم یادتان است که گفتند رونق اقتصادی ایجاد می‌ شود؛ رکود را رد کردیم؛ مردم صداقت می‌خواهند. شما پول چاپ کردید ریختید درون بازار آن وقت می‌گویید کاندیدای عادی هستید؟

 

وی با اشاره به اینکه دولت را از جلوی ملت کنار می کشیم و در خدمت ملت قرار می‌دهیم، گفت: بانک را در خدمت تولید قرار می‌دهیم و بازار سرمایه را رونق می‌دهیم. دولت بر بازار نظارت می‌کند نه اینکه دست در جیب مردم کند. چرا ۳۰۰ هزار میلیارد از بازار سرمایه برداشتید آقای روحانی؟ چرا برداشته است؟ باید پاسخگو باشید.مردم با حضور تحول ایجاد می‌کنند؛ ما وعده نمی دهیم باید بگوییم چه طور می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم ما برنامه جامع داریم.

 

قاضی زاده هاشمی: باید به دنبال کار‌های بزرگ‌تری در دولت باشیم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در جمع بندی صحبت‌های خود در بخش پایانی مناظره با بیان اینکه مردم از ما می پرسند چرا بعد هر انتخابات مشکلات تکرار می‌شود؟، گفت: چند سالی است که با چند نفر از جوانان به این نتیجه رسیدیم که مشکلات کشور زیرساختی است و ساختار کشور نیاز به جراحی دارد و باید به دنبال کار‌های بزرگ‌تری در دولت باشیم.

 

وی با بیان اینکه در کتاب دولت سلام برنامه‌های دقیقی برای حل مشکلات کشور ارائه کردیم، گفت: باید ساختار‌ها و زیرساختار‌ها را تغییر دهیم؛ مردم باید به دولت نظارت داشته باشند و اگر جایی اشتباهی رخ داد در مقابل آن بایستند. تلاش ما باید به این سمت برود که مسائل ۵۰ و ۱۰۰ ساله را حل و رفع کنیم. متاسفانه به دنبال ایجاد ساختار‌های مولد فقریم و انحصار‌ها طبقه مرفهی درست کرده که منافع آن‌ها در منافع دولت قرار گرفته است. اگر منابع طبیعی کشور را بخواهیم به صورت مناسب تقسیم کنیم، به هر نفر ماهی ۳ میلیون تومان می‌رسد.

 

رییسی: رئیس جمهور باید با یک نگاه عمیق نسبت به حل مسائل کشور و با داشتن برنامه وارد شود

سید ابراهیم رئیسی در جمع بندی صحبت‌های خود با اشاره به اینکه رئیس جمهور رئیس همه مردم و همه جناح و همه دغدغه‌مندان نسبت به انقلاب از هر جناح و گویش و هر اقلیمی است و باید خود را رئیس آن‌ها بداند و نگاه خدمتگذاری به کشور داشته باشد، گفت: رئیس جمهور باید با یک نگاه عمیق نسبت به حل مسائل کشور و با داشتن برنامه وارد شود.

 

وی با اشاره به اینکه همه مردم دیدند که در قوه قضائیه برنامه‌ای تحت عنوان سند تحول ارائه دادم و مشغول به کار شدم. مردم هم احساس کردند که بعد از دو سال و چند ماه یک تحول در قوه ایجاد شد. این نگاه را من از همان چند روزی که تصمیم گرفتم اندیشکده‌های مختلفی را در کشور به خط کردم و برنامه‌هایی را برنامه‌هایی در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی در دستور کار قرار دادم. ما معتقدیم که در فضای مجازی عقب هستیم و زیر ساخت‌ها مشکل دارند؛ از بچه‌ها سوال می کنم که چقدر اینترنت وسط بازی قطع می شود؛ زیاد است زیرا که زیر ساخت‌ها مشکل دار است.

 

وی با اشاره به اینکه در تولید محتوای فضای مجازی مشکل داریم و حق بسیاری از خانم‌ها که دارند محتوا ایجاد می کنند دارد ضایع می شود؛ گفت: من خودم در این فضا هستم و ۲ میلیون فالوور دارم، اما برخی دارند خِلط مطلب می کنند. ما اصحاب ما می توانیم هستیم و نمی‌شود و نشد نداریم. من با مسئولان بانکی درباره برخی مسائل بانکی صحبت می کردم؛ گفتند که نمی شود؛گفتند که بانک‌ها به حرف ما گوش نمی دهند، گفتم پس من شروع می کنم، ببینم که گوش می دهند یا نه. نه اینکه چون در قوه قضائیه هستم بلکه هر مدیری باید بتواند شروع کنم.

 

جلیلی: تعارفات سیاسی که مانع کار رئیس جمهور است کنار گذشته شود

سعید جلیلی در جمع‌بندی صحبت‌های خود با اشاره به اینکه موضوعات اقتصادی مطرح شد، اما موضوع اصلی این جلسه نقش رئیس جمهور است، گفت: اینکه کسی که در این جایگاه قرار می‌گیرد این بحث‌ها را به نتیجه برساند، کسی که برنامه‌های مختلف داشته باشد و اینکه با چه تضمینی به آن می رسند؟ باید بگویند چه طور برنامه‌های خود را اجرا می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه ۸ سال پیش حرف‌هایی زده شد، اما دلار چند برابر و تحریم‌ها بیشتر شد، گفت: باید بگویند در سال اول، دوم، سوم و چهارم چند شغل ایجاد می‌کنند، در تلوبیون بیشتر از این از برنامه هایم خواهم گفت، باید با مردم صحبت کنیم از رئیس جمهوری که با اقتدار این کار‌ها را انجام دهد، تصمیمش اجرا و قول هایش عملی شود.

 

وی با اشاره به اینکه برخی از مشکلات همگی مشکلات ساختاری نیست، گفت: برخی از مشکلات در فرهنگ سیاسی کشور است و مربوط به جناح‌های مختلف هم نیست؛ این باید برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه چگونه می‌توانیم این فرهنگ سیاسی غلط را کنار بگذاریم کار با نمایش اجرایی نمی‌شود، باید کار را واقعی انجام داد، گفت: اینکه فکر کنیم بخشنامه صادر می‌کنیم و کار می‌رود جلو اشتباه است و کار باید به نتیجه برسد وقتی حرف از فضای مجازی و هوشمند سازی دولت حرف می زنیم، باید نتیجه بگیرد. صحبت از جایگاه رئیس جمهور می‌کنیم، تعارفات سیاسی که مانع کار رئیس جمهور است کنار گذشته شود.

 

مهرعلیزاده: من ادامه دولت اصلاحات هستم

مهرعلیزاده هم در صحبت های بخش آخر خود با اشاره به اینکه مردم ایران در این کشور دولتی روی کار بود که به دور از هیجان شرایط کشور را به خوبی پیش برد، گفت: من ادامه دولت اصلاحات و خاتمی هستم که آمار خوبی در تورم و همه مسائل داشت.

 

وی با بیان اینکه مشکلات مردم زیاد شده و در حال تبدیل به یک بحران شده است؛ هنوز برق قطع می شود و کمبود آب داریم و مردم ناراضی هستند، گفت: اجازه داده نمی شود که نخبگان و افراد شاخص مشکلات را حل کنند. من با دولت زندگی صحبت می کنم و مردم بیایند انتخاب کنند تا زندگی برازنده ایرانی رقم بخورد.

 

وی با اشاره به اینکه نارضایتی مردم از مدیران است یا از ساختارها؟ چرا مشکلات مردم حل نمی‌شوند؟ چرا تحصیل کرده‌ های داخل و خارج از کشور نمی‌توانند مشکلات کشور را حل کنند؟، گفت: پاسخ ساده است چون به آنها اجازه داده نمی‌شود؛ همین رویکرد نیز در سیستم اجرایی کشور مشاهده می‌شود. این می‌شود که امروز کشور با بیش از 50 بحران مواجه شده است و برای حل مشکلات مربوطه اجماع وجود ندارد و تریبون‌های مسئولین به جای حل مشکلات مردم، محلی برای دعوا شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه من برای اجماع‌سازی آمده‌ام، گفت: من از تشکیل دولت اصلاحات یعنی دولت زندگی با مردم صحبت می‌کنم؛ زندگی در مقابل مرگ، زندگی در مقابل جنگ و زندگی در مقابل فقر و زندگی در مقابل تحریم. بیایید شرایط زندگی خوب را فراهم کنیم. می‌خواهم با مدیریت منطقی و برنامه‌محور و عملگرایانه بر اساس علم روز با سیاست‌های رفاهی مناسب فعالیت کنم.

 

این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری در پایان به زبان ترکی ضرب‌المثلی را قرائت کرد.

 

رضایی: باید یک دولت نو به وجود بیاید که پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشد

محسن رضایی در جمع‌بندی صحبت‌های خود با اشاره به اینکه باید یک دولت نو به وجود بیاید که پاسخگو و مسئولیت‌پذیر باشد، گفت: دولتی جوان و انقلابی تشکیل خواهیم داد. در این دوره خودباروی از بین رفت، اعتماد به نفس کشته شد و ما نمی‌توانیم به میان آمد.

 

رضایی با اشاره به اینکه یارانه ۴۵۰ هزار تومانی برای ۴۰ میلیون نفر را تضمین می‌کنم، شغل خانه‌داری را برقرار می‌کنم، ادامه داد: علاوه بر یک میلیون مسکنِ مصوبِ مجلس, یک میلیون مسکن دیگر نوسازی را مد نظر داریم. ایالت‌های اقتصادی را درست خواهم کرد. ۵ درصد بالاتر از قیمت‌های وارداتی محصولات کشاورزی را خریداری می‌کنم و فضای مجازی را با مدیریت در دسترس همگان قرار می‌دهم.

 

رضایی با تاکید بر اینکه جوانان کشور را به صحنه می‌آورم و نظام تصمیم ساز برای جامعه و دولت را تقویت می کنم، ادامه داد: در این عرصه من شرمنده اعتماد مردم هستم؛ من شرمنده صبر و تحمل شما مردم هستم. من شرمنده زباله گردهای نان قرضی‌ و کولبر‌ها هستم. من فکر نمی کردم این وضعیت ایران را ببینم؛ مردم صبور را ببینم که با صبوری انواع ناملایمت را تحمل کردند، واقعا عذر خواهی می کنم.

 

همتی: ما مردم می‌توانیم صحنه را تغییر دهیم

عبدالناصر همتی در بخش پایانی صحبت های خود با بیان اینکه من فکر می‌کردم آقای زاکانی پوششی هستند اما الان فهمیدم سوپرپوششی هستند و به هیچ‌وجه وقت خود را برای پاسخ به ایشان نمی‌گذارم، ادامه داد: از من پرسیدند که چرا به بانک مرکزی آمدی؟ افتخارم این است که بانک مرکزی کشور را در شرایط بسیار سخت اداره کردم و نگذاشتم کشور ونزوئلایی شود. الان آمده‌ام نگذارم اقتصاد کشور، اقتصاد کره شمالی شود.


همتی خطاب به مردم تصریح کرد: من هنوز پیروز این انتخابات نیستم؛ چرا که بسیاری تصمیم گرفته‌اید که رای ندهید. اما برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرت بی‌قدرتان را نشان دهیم. ما فرصت و حق اشتباه کردن نداریم و اگر این چهار سال را از دست ندهیم میلیون‌ها ایرانی از زیر خط فقر درمی‌آیند.

 

وی با بیان اینکه اگر امروز درست انتخاب نکنیم، ۲۰ سال دیگر ارز ۴۲۰۰ توزیع می‌کنیم و قیر رایگان عرضه می‌کنیم و از همسایگان عقب می‌مانیم، گفت: خیلی‌ها نتیجه انتخابات را از پیش مشخص می‌دادند، اما مردم می‌توانند این صحنه را تغییر دهند. از شما می‌خواهم خودتان رای دهید و اگر اعتراض دارید، اعتراضتان را با رای دادن به من نشان دهید. تا هفته آینده لااقل نظر ده نفر را تغییر دهید و با خود همراه سازید. بحث پیروزی من نیست، بحث پیروزی جمهوری و مردم است که به نفع جمهوریت و مردم و فرزندانمان است. ما مردم می‌توانیم صحنه را تغییر دهیم.

IMG17221181
تاریخ: شنبه 15 خرداد 1400  1:11 PM