به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، غلامحسین اسماعیلی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه حمایت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره تمهیدات دستگاه قضایی برای برگزاری هرچه سالم‌تر انتخابات، افزود: برگزاری انتخابات از مسائل بسیار مهم جامعه است، کشور ما کشور انتخابات است. سالی نیست که ما در کشور انتخابات نداشته باشیم و در برگزاری انتخابات نه در نفس برگزاری، اما در فرآیند انتخابات ماموریت‌هایی برای قوه قضائیه پیش بینی شده است.
 
وی ادامه داد: در سه محور پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، رسیدگی ویژه به جرایم و تخلفات و پاسخگویی به استعلامات و سوابق داوطلبان امر انتخابات، قوه قضاییه وظیفه دارد.
 
اسماعیلی اضافه کرد: در محور اول (پیشگیری از جرایم انتخاباتی) دقیقا در هجدهم بهمن ماه ۱۳۹۹ یعنی قبل از آن که فرآیند انتخابات آغاز شود ریاست قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای دستور تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را صادر کردند.
 
وی اظهارداشت: متعاقب آن دستور هم در مرکز، ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخابات با مسئولیت دادستان کل کشور و دبیری معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تشکیل شده است.
 
سخنگوی قوه قضاییه افزود: در همه استان‌ها و شهرها در سال ۹۹ این ستادها تشکیل شده و فرآیند برگزاری انتخابات را رصد می‌کنند و توصیه‌ها و تاکیدات اولیه در حوزه پیشگیری هم دارند.
 
اسماعیلی خاطرنشان کرد: در بخش دیگر ماموریت که استعلام و پاسخگویی به استعلامات ناظر به سوابق انتخابات داوطلبان در انتخابات شوراها، انتخابات میان دوره‌ای مجلس، انتخابات میان دوره‌ای محلس خبرگان و انتخابات ریاست جمهوری است، ستاد مربوطه تشکیل شده است و تا به امروز بالغ بر ۱۰۰ هزار استعلام در مورد داوطلبان انتخابات واصل شده که اکثر این استعلامات بررسی و پاسخ داده شده است و باقی مانده آن هم در مدت مشخص قانونی پاسخ داده می‌شود. 

سخنگوی قوه قضاییه گفت: همچنین به دلیل اینکه فضای کشور فضای انتخاباتی نشده است گزارشی از جرایم تخلفاتی نداشته ایم.

مهدی هاشمی آزاد نشده است
وی در پاسخ به سوالی درباره آزادی مهدی هاشمی از زندان گفت: این خبر صحت ندارد.
 
آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی 
سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی گفت: بخشی از اموال داخل کشور این فرد را تحویل دادیم و برای اموال و دارایی‌های وی در خارج از کشور نیز تلاش جدی داریم. اکنون اولویت ما بدهی‌های وی به دولت است و متناسب با وضعیت بدهی‌های وی، نسبت به سایر بخش‌های مندرج در حکم دادگاه هم اقدام خواهد شد.
 
پرونده حسن رعیت
وی درباره اینکه آیا در پرونده حسن رعیت به غیر از ۲۱ متهم، فرد شاخص یا مسئول در پرونده هست یا خیر؟ گفت: کسانی که در این پرونده جزو متهمان هستند و دادسرا نسبت به آن‌ها نظر به تعقیب داشته همین ۲۱ نفری هستند که در کیفر خواست اسامی آن ها آمده است. 

اسماعیلی همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چندی پیش دولت اعلام کرد تمامی شکایات علیه رسانه‌ها را پس گرفته و شما در یکی از نشست‌های خبری اعلام کردید این نامه وصول نشده حالا بعد از گذشتن بیش از دو ماه از آن جلسه آیا این نامه وصول شده یا شکایت از رسانه‌ها به نوبه خود باقی است، گفت: در آن مقطع هنوز شکایتی واصل نشده بود، اما اکنون باید از شعب سوال کنم که آیا نامه‌ای واصل شده است یا نه، البته مکاتبه این قبیل از موارد با ستاد قوه قضاییه انجام نمی‌شود و با شعب انجام می‌شود برای همین می‌گویم که باید از شعب سوال کنم.

 

157898335
تاریخ: سه شنبه 24 فروردین 1400  1:19 PM