«مهدی توتونچی» در گفت و گو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به وضعیت عمومی آیت‌الله «سیدمحمد ضیاءآبادی»، استاد اخلاق که به دلیل بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده است، گفت: ایشان از روز دوشنبه به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده اند و خوشبختانه با دعای خیر مردم وضعیت عمومی ایشان خوب و سطح هوشیاری مطلوبی دارند.

 

این عضو هیئت امنای مسجد علی بن الحسین (ع) واقع در میدان قدس افزود: آیت‌الله ضیاءآبادی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بخش آی سی یو بستری هستند و از مردم درخواست داریم برای بهبودی ایشان دعا کنند.

 

آیت الله ضیاء آبادی از اساتید اخلاق هستند که بیش از ۳۰ سال امام جماعت مسجد علی بن الحسین(ع) در میدان قدس، خیابان دربند بوده اند و در همین مسجد جلسات اخلاق برپا می کردند. اما از سه سال گذشته به دلیل کهولت سن و بیماری امامت جماعت این مسجد را به حجت الاسلام «سبط» سپردند.

 

بنابر این گزارش، آیت‌الله سیدمحمد ضیاء‌آبادی در سال ۱۳۰۷ شمسی در روستای ضیاءآباد، واقع در ۴۵ کیلومتری شهرستان قزوین و در خانواده‌ای روحانی دیده به جهان گشود. پدر ایشان، سیدمحمود ضیاءآبادی از روحانیان متقی، مورد اعتماد، محل پناه مردم و خوشنام بود که در کنار تبلیغ، اقامه نماز و مطالعه روزانه کتب مذهبی، مخارج خانواده ۹ نفری خود را با کشاورزی تامین می‌کرد. او سحرها قبل از اذان صبح مشغول شب زنده‌داری می‌شد و بعد از اقامه فریضه اذان صبح با آهنگ خوش، قرآن تلاوت می‌کرد. مادر ارجمندش هم از زنان پارسا و آشنا به مسائل اسلامی بود.

 

از شهریور سال ۱۳۲۰ برای تحصیل علوم اسلامی به شهرستان عالم پرور قزوین رفت و پس از طی کردن دروس مقدماتی از درس علما و مراجع صاحب‌نام از جمله آیت‌الله طباطبایی، آیت‌الله سدهی اصفهانی، آیت‌الله بروجردی،  امام خمینی و علامه طباطبایی بهره برد.

 

ایشان در سال ۱۳۴۰ به تهران هجرت کرد و در طول بیش از ۴۰ سال اقامت در تهران منشاء خدمات علمی و فرهنگی و عمرانی زیادی شد. «امامت»، «تفسیر سوره انفال»، «تفسیر سوره یونس»، «شب مردان خدا»، «آداب و فضیلت نماز شب»، «شرح و تفسیر دعای توبه از صحیفه سجادیه» و «در جست‌وجوی دین» از جمله آثار این استاد اخلاق است.

 

یادآور می‌شود؛ آیت الله سید محمد ضیاءآبادی از شاگردان  آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی بوده اند.

IMG13263423
تاریخ: چهارشنبه 8 بهمن 1399  11:49 AM