به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت به نقل از وبدا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز پنجاه و سومین جلسه ستاد به ریاست رییس جمهور و با حضور همه اعضا تشکیل شد، به وضعیت شیوع بیماری کرونا در دنیا اشاره و عنوان کرد: اروپا در ارتباط با شیوع بیماری در وضعیت بسیار نابه سامانی به سر می برد، مرگ و میر ناشی از بیماری در انگلیس طی یکی دو روز گذشته از مرز هزار و ۵۰۰نفر و در آمریکا از مرز۴هزار و ۴۰۰ نفر عبور کرده است.

وی با اشاره به اینکه شیب ابتلا در اروپا طی یک ماه گذشته همچون آمریکا شده که این موضوع بسیار نگران کننده است، عنوان کرد: جهشی که در ویروس صورت گرفته در انتقال بیماری و میزان مرگ و میر بسیار موثر بوده و به همین دلیل نیاز است مرزها را بیشتر مراقبت کنیم.

خوشبختانه روند ابتلا و مرگ و میر کرونا در کشور همچنان نزولی است

دکتر رئیسی ضمن تاکید بر این نکته که نمونه هایی از ویروس های جهش یافته در کشورهایی همچون ژاپن، برزیل و آفریقای جنوبی هم دیده شده است، به لغو بسیاری از پروازها در ایران همانند دیگر نقاط جهان اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه وضعیت بیماری، روند ابتلا و مرگ و میر در کشور نزولی است اما متاسفانه استان مازندران همچنان در وضعیت خوبی نیست و۱۰شهر استان در وضعیت قرمز قرار دارند.

معاون درمان وزارت بهداشت وضعیت شیوع بیماری در استانهای گیلان و گلستان را هم نامناسب دانست و گفت: خوشبختانه بندرگز و کردکوی که هفته گذشته در شرایط قرمز بودند این هفته در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند. ۱۰شهر بابل، آمل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا  در استان مازندارن در وضعیت قرمز قرار دارند که پروتکل های بهداشتی باید بیشتر در این شهرها رعایت شوند.

وی ادامه داد: اکنون ۱۰شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ در وضعیت قرمز قرار دارند، اگر در منطقه ای اعلام می‌شود که اوضاع زرد و نارنجی شده به این معنی نیست که بار سفر را ببندیم.

مسافرت‌های بسیار زیادی به شمال و جزیره قشم داشتیم

دکتر رئیسی به عدم رعایت پروتکل ها در برخی نقاط کشور طی چند روز گذشته اشاره و بیان کرد: متاسفانه سفر به جنوب کشور افزایش یافته است و مسافرت های بسیاری به شمال و جزیره قشم داشتیم. به مردم هشدار میدهیم در صورتی که دستورالعمل ها رعایت نشوند، موج چهارم در اواخر بهمن و واوایل اسفند، شکل خواهد گرفت که هر موج با مرگ بین ۸ تا ۱۰ هزار نفر بیشتر همراه خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: گرچه اکنون به یک شرایط نسبی دست یافته ایم اما همواره باید بدانیم که کوچکترین کم توجهی و ساده انگاری منجر به شروع خیز بیماری خواهد شد؛ ما در اردیبهشت ماه شرایط خوبی داشتیم و پس از آن به دلیل عدم رعایت پروتکل ها پیک بسیار سهمگینی را شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه مردم توجه داشته باشند که اگر دستورالعمل ها رعایت نشوند، مجدد محدودیت ها اعمال خواهند شد، یادآور شد: همه شهرهای نارنجی کشور در سه استان گیلان، گلستان و مازندران قرار دارند.

پخش سراسری سخنرانی رییس جمهور از صدا و سیما در ۲۲ بهمن

دکتر رئیسی به مصوبات امروز جلسه ستاد اشاره و مطرح کرد: براساس تصمیم ستاد، مراسم ۲۲بهمن امسال با توجه وضعیت شیوع بیماری در همه شهرها به صورت نمادین، خودرویی و موتوری خواهد بود و هیچ کس به شکل پیاده در مراسم حضور ندارد؛ سخنرانی رییس جمهور هم به صورت سراسری از صدا و سیما پخش خواهد شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت به اما و اگرهای برگزاری حضوری مدارس اشاره و تاکید کرد: مدارس به هیچ وجه به صورت اجباری، حضوری برگزار نخواهد شد، در مناطق آبی یا زرد پایه اول و دوم، خانواده ها به صورت اختیاری می توانند دانش آموزان را به مدرسه بفرستند؛ تعیین شرایط حضور کادر مدرسه بر عهده آموزش و پرورش است.

وی تصریح کرد: معیار‌هایی که مدارس تعیین کرده اند، مشخص است؛ بر اساس معیار‌های آموزش و پرورش، مدارسی که تعداد دانش آموزان آن کمتر از ۵۰ نفر و کلاس‌ها کمتر از ۱۰ نفر است، برگزاری کلاس به صورت حضوری است که حداکثر دو روز در هفته و در چند ساعت انجام خواهد شد.

دکتر رئیسی در پایان با تشکر از همه کسانی که پروتکل ها را رعایت می کنند به سفر تعداد زیادی از هموطنان به قشم اشاره و عنوان کرد: متاسفانه ممکن است با این اقدامات، مناطقی که کانون آلودگی بوده عاملی برای شیوع بیماری باشند که امیدوارم همه نکات بهداشتی با دقت بیشتری رعایت شوند.

رییسی_1_crop
تاریخ: جمعه 26 دی 1399  1:47 PM