دومین مرحله عمره مفرده در سال جاری آغاز و با موافقت متولیان حرمین شریفین، اقامه نماز جماعت در مسجدالحرام با حضور زائران پس از هفت ماه تعلیق از سر گرفته شد.

امسال با شیوع کرونا درهای مسجدالحرام بسته بود و فقط با تدابیر اتخاذ شده حج تمتع در کمترین زمان و فقط با حضور حدود ۱۰ هزار ساکن عربستان برگزار شد و پس از پایان اعمال حج تمتع، مجدد درهای خانه خدا به روی زائران بسته شد.

عمره مفرده از ۱۳ مهرماه با موافقت متولیان حرمین شریفین از سر گرفته شد که در مرحله نخست حدود ۶ هزار عمره‌گزار از عربستان به مسجدالحرام مشرف شدند. امروز نیز همزمان با آغاز ماه ربیع الاول، دومین مرحله عمره مفرده آغاز شد و بعد از هفت ماه تعطیلی، زائران به اقامه نماز جماعت پرداختند.

البته نماز جماعت در مسجدالحرام هر روز با حضور کارکنان خانه خدا برگزار می‌شد، اما امکان تشرف زائران در مسجدالحرام وجود نداشت که از امروز اقامه نماز جماعت نیز با حضور زائران از سر گرفته شد.

به منظور حفظ سلامت عمره‌گزاران، دمای بدن زائران قبل از ورود به مسجدالحرام توسط دوربین‌های حرارتی سنجیده می‌شود و به منظور جلوگیری از شیوع کرونا، بیش از ۴ هزار نفر طی روز در ۱۰ نوبت مسجدالحرام را ضدعفونی می‌کنند.

 خانه خدا از اواخر سال گذشته به دلیل شیوع کرونا ابتدا محدود شد و نرده‌هایی در اطراف کعبه به منظور لمس نکردن و نزدیک نشدن به خانه خدا قرار داده شد و در نهایت عمره مفرده متوقف و درهای خانه خدا بسته شد.

13990727000480_Test_PhotoN
تاریخ: شنبه 26 مهر 1399  1:09 PM