رییس کمیته علمی ستاد مبارزه با بیماری کرونا از نتایج موفقیت ‌آمیز یک ترکیب درمانی برای بهبودی سریع ‌تر ضایعه ریوی مبتلایان به کروناویروس جدید، خبر داد.

به گزارش وبدا، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع‌ رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر مصطفی قانعی، از موفقیت ‌آمیز بودن نتایج داروی ترکیبی جدید بر روی بیماران مبتلا به کرونا خبر داد و گفت: خوشبختانه نتایج این دارو در بیماران کروناویروس مطلوب و در کاهش عوارض ریوی، مدت زمان بستری و تحت درمان قرار گرفتن ناشی از این بیماری ثمربخش و امیدوارکننده بوده است.

وی با بیان اینکه استفاده از ترکیب دارویی یاد شده موجب شده مدت‌ زمان بستری بیماران نسبت به درمان های مرسوم به 4 روز کاهش یابد، افزود: گرچه تاکنون درمان مستقلی برای بیماری کرونا عرضه نشده و اکنون نیز از یک درمان برای ویروس کرونا صحبت نمی ‌کنیم، اما خوشبختانه درمانی اثربخش برای عوارض ریوی ناشی از این بیماری، کاهش مدت زمان بستری و تسریع در ترخیص بیماران در کشور انجام شد که نتیجه بخش بوده است.

سه دارویی که ترکیب جدید درمانی را می ‌سازد 

دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این دارو را حاصل ترکیب سه داروی ضدالتهابی برای بیماران ریوی عنوان کرد و گفت: داروی جدید در حقیقت حاصل ترکیب سه دارو است که عمدتا دارای خاصیت ضد التهابی هستند. داروهای آزیترومایسین 250 روزی یک عدد، پردنیزولون 25 میلی‌گرم روزانه و ناپروکسن روزی 2عدد در این یبماران مورد استفاده قرار گرفته که اثربخش بوده است.

به گفته قانعی، این سه دارو علاوه بر این که عوارض خاصی به همراه نداشته و با دستورالعمل درمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای این بیماران کرونا، تداخلی ندارد.

دکتر قانعی با بیان اینکه دو گروه از بیماران کرونا در این پژوهش مورد آزمایش قرار گرفتند، افزود: گروه نخست بیماران طبق دستورالعمل فعلی تحت درمان بودند، اما گروه دوم که از این ترکیب دارویی استفاده کردند، به طور چشمگیری کاهش مدت زمان بستری و عوارض ریوی ناشی از کروناویروس را نشان دادند.

رییس کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا ادامه داد: نتایج این پژوهش و اثربخشی دارو، به اطلاع معاونت محترم آموزش، معاونت غذا و دارو، دبیر ستاد ملی مبارزه با کرونا در نهایت به اطلاع وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسید و خوشبختانه امکان ‌سنجی و اخذ موافقت‌ های اولیه برای شروع یک برنامه درمانی بر اساس این ترکیب صورت گرفته است.

دکتر قانعی به انجام آزمایش در فاز نخست پژوهش بر روی 28 نفر در گروه درمان و 31 نفر در گروه کنترل، اشاره و اظهار کرد: پزشک در انتخاب بیماران دخالتی نداشته و یک سری از بیماران تحت نظر یک پزشک و تعدادی دیگر تحت نظر پزشک دیگری بودند که یک گروه توسط پزشک تحت پروتکل های مرسوم و گروه دیگر از این 3 دارو استفاده می کردند.

دبیر ستاد توسعه زیست‌ فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه نتایج و دست یافته ها پس از نهایی شدن در وزارت بهداشت به صورت دستورالعمل جدید درمانی اعلام خواهد شد، افزود: گروه های دریاقت کننده درمان، به 100 افزایش خواهد یافت؛ همچنین، به زودی یافته ها در قالب یک مقاله منتشر خواهد شد و تجربه موفق ایران در این حوزه، در اختیار دیگر کشور ها قرار خواهد گرفت.

thum-aeb6802167e76ffa4e5d-downloadspc(2)_306033
تاریخ: سه شنبه 27 اسفند 1398  1:32 PM