به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «کاظم صدیقی» امروز (جمعه 5 مهر ماه) در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با تسلیت ایام محرم گفت: کسانی که در راه قیام عاشورا در اربعین حضور پیدا می‌کنند ادامه دهنده روش حضرت زینب (س) هستند و در واقع اربعین حسینی هر سال یک رزمایش انتظار منتظران ظهور است.

 

خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه ۲۰ میلیون نفر در اربعین حاضر می‌شوند که این مهم نشان می‌دهد انس با امام حسین (ع) روز به روز عالمگیرتر می‌شود، گفت: باید مانع از نفاق و انحرافات از مسیر اسلام ناب شویم.

 

وی با اشاره به اینکه بین عاشورا و ظهور رابطه مستقیم برقرار است، گفت: آنانی که از مذاهب و ادیان مختلف از شیعه و سنی گرفته تا مسیحی و ارمنی و از دیگر کشور‌های جهان قدم در مسیر اربعین می‌گذارند نشان می‌دهد که امام حسین (ع) چشمه جوشانی است که همه از آن سیراب می‌شوند و امام زمان (عج) بعد از بانگ الا یا اهل العالم و معرفی خود خواهند فرمود که جدم حسین بن علی (ع) است.

 خطیب جمعه تهران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را حرکت در مسیر قیام عاشورا به سمت ظهور دانست و افزود: بدون شک دفاع مقدس بعد از عاشورا نقطه عطفی ماندگار است و ایمان، عمل صالح و استقامت آزادگان ما در دوران اسارت نیز بعد از رسالت حضرت زینب (س) در تاریخ نقطه عطف است.

 وی با اشاره به اینکه رهبری الهی، انسجام و اتحاد عملی مردم و ابتکار جوانان در خطوط مقدم از مهمترین برگ‌های برنده ایران در مقابل رژیم صدام است، گفت: پیروزی‌های عظیم در دفاع مقدس در حالی حاصل شد که شرق و غرب و قارون‌های منطقه حامی جدی و عملی صدام بودند، اما مردم ایران بدون از دست دادن وجبی از خاک خود پیروز میدان شدند.

 وی با بیان اینکه در ۲۰۰ سال گذشته در جنگ‌های مختلف ایران مغلوب دشمنان بود و حتی محمدرضا شاه بدون درگیری بحرین را واگذار کرد، اما جوانان انقلابی و عاشورایی در دوران دفاع مقدس با ایمان خود که برگرفته از عاشورای حسین (ع) است دشمنان را ناکام گذاشتند.

 امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به شرایط سخت مردم یمن، بحرین و همچنین ظلم‌های سعودی‌ها در حق مردم عربستان، برای رفع مشکلات مردم مسلمان منطقه از حاکمان وابسته و استکبار از مردم خواست در مناسبت‌های مختلف برای رفع این گرفتاری‌ها دعا کنند.

 وی همچنین با اشاره به اینکه پناه بردن به خدا و توجه به حضرت حق شرط خودسازی در مسائل اجتماعی و شخصی است، گفت: اگر گاهی اوقات شاهد بداخلاقی هستیم باید قبل از آن با تمرین و آمادگی مانع از عصبانیت و خشم شویم که این راهش کظم غیظ است. نباید با بدرفتاری‌های فردی و اجتماعی عیب دیگران را جستجو یا باز کنیم بویژه اینکه آبروی مومن بسیار مهم است و اگر غفلتی صورت گرفت باید به خدا پناه برد و از کمین گاه شیطان نجات یافت.

 حجت الاسلام صدیقی با اشاره به اینکه انسانی که خدا را شناخت غیر از خدا برایش سودی نداردف گفت: وجود، اثر، آگاهی و حیات و قوت و قدرت را همه داریم، اما برای ما نیست و خدا به ما داده است. این ایام عزاداری را به امام زمان (عج)، امت اسلامی و نمازگزاران خداجو تسلیت می‌گویم. هفته دفاع مقدس و ۸ سال قدرت نمایی با اتکا به خدا را هم تبریک می‌گویم.

 وی با بیان اینکه امام زین العابدین (ع) می‌فرمایند پسر آدم در هر روز مبتلا به سه مصیبت است، ولی عبرت نمی‌گیرد، گفت: اولین مصیبت این است که هر روز که از عمر ما می‌گذرد یک روز عمر را از دست می‌دهیم. عمر فوق قیمت است و هر روز داریم گوهر عمر را از دست می‌دهیم و غصه نمی‌خوریم.

 خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه دومین مصیبت این است که از آنچه بر ما می‌گذرد عبرت نمی‌گیریم، ادامه داد: مصیبت سوم هم این است که هر روز یک قدم به مرگ نزدیک‌تر می‌شویم. کسانی که می‌خواهند با تقوا زندگی کنند باید این سه مصیبت را در نظر داشته باشند تا گرفتار غفلت و وسوسه‌های شیطانی نباشند.

 حجت الاسلام صدیقی در تفسیر بخشی از سوره مبارکه فاتحه نیز گفت: انسان موحد در کلاس توحید که برترین کلاس در حرکت توحیدی انسان است، استعانت از خدا دارد و توجه دارد به اینکه به جز خدا هیچ کسی یار و یاور ما نیست و کاری از کسی ساخته نیست.

 وی با اشاره به اینکه انسانی که خدا را شناخت غیر از خدا برایش سودی ندارد، گفت: وجود، اثر، آگاهی و حیات و قوت و قدرت را همه داریم، اما برای ما نیست و خدا به ما داده است و هر لحظه خدا بخواهد حیات ما خاتمه پیدا می‌کند یا آبروی انسان می‌رود؛ یا سرمایه گرفتار موشک می‌شود یا سیل می‌برد یا به بلایی مبتلا می‌شود و ما به خاک سیاه می‌نشینیم.

 خطیب جمعه تهران با اشاره به حدیثی از ابوطلحه در خصوص خواندن آیه ایاک نعبد سوره فاتحه در زمان جنگ توسط پیامبر اکرم (ص) گفت: زمانی که کار برایتان سخت شد بدانید خدایی دارید و بگویید ایاک نعبد و ایاک نستعین.

 وی ادامه داد: شما وقتی بندگی و عبودیت خود را در محضر خدا مطرح کردید، خدا هم به شما کمک می‌کند. این مکتب تربیتی اسلام است که اگر از کسی چیزی می‌خواهید چیزی بدهید. روایت داریم اگر حاجتی دارید ابتدا صدقه بدهید و خدا را بدهکار کنید بعد چیزی بخواهید. نماز برای زدودن غبار تکبر و خودبینی و خودخواهی است.

 حجت الاسلام  صدیقی با اشاره به اثرات معنوی نماز و بندگی خدا بر روح و روان انسان گفت: ما برای بندگی آمده ایم و باید از هر آنچه غیر خداست نیز دست بشوییم. امروز جریان‌های فکری و سیاسی غیر از خدا در جامعه بشری زیاد هستند که خود را حق و مطلق حق می‌دانند و مابقی را غیرحق به حساب می‌آورند به علت همین نگرش هاست که در گزینش‌ها و انتساباتشان همواره خداوند و مردم را از یاد می‌برند درحالیکه باید شایستگی‌ها مطرح باشد نه خط بندی.

 وی با اشاره به انحراف جریان‌های غیرخدایی گفت: علت اینکه ما خدا را داریم این است که خداوند این نعمت را به ما داده و ما را به سمت خودش کشانده است. نماز برای زدودن غبار تکبر است و این نمی‌شود مگر اینکه انسان توجهات خاصی به نماز داشته باشد و ما باید مراقب باشیم تا نماز را بپا بداریم و توفیق آن را داشته باشیم.

 خطیب جمعه تهران با بیان اینکه در بارگاه حق باید همواره بندگی کرد و نعمت‌های بیکران الهی را شکر گفت و از خداوند هم برای بندگی او باید استعانت بطلبیم، زیرا بندگی بهترین مدال برای بشریت است، گفت: خداوند قدرت مطلق، علم مطلق، کمال مطلق، رحمت و زیبایی مطلق است و خدا در درون شماست و باید برای خدا نیز حساب ویژه‌ای باز کنیم و توجه داشته باشیم که خداوند ناظر و عالم است و آن وقت که تقوا پیشه کنیم قطعا عاقبت بخیر می‌شویم و مسلمان از دنیا خواهیم رفت./

IMG14031246
تاریخ: جمعه 5 مهر 1398  1:14 PM