به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، علیرضا رشیدیان با اشاره به برگزاری مراسم دعای کمیل در مدینه و مکه با حضور زائران ایرانی گفت: ۷ هزار و ۲۲۶ زائر در شهر پیامبر و بیش از ۶۹ هزار نفر در مکه اسکان دارند که در حال عبادت و زیارت هستند، البته در این آمار عوامل و نیروهای ستادی که مشغول خدمت به ضیوف‌الرحمان هستند؛ در نظر گرفته نشده اند.

رئیس سازمان حج و زیارت اقدامات عملیاتی در بخش های پرواز، اسکان، تغذیه و تدارکات  و حمل و نقل درون و برون شهری را در مجموع قابل قبول ارزیابی کرد و گفت: در ارزیابی‌هایی که از زائران  انجام شده است رضایت بیش از ۹۰ درصدی از عملکرد اجرایی وجود دارد که مایه افتخار ماست.

وی افزود: همه ما در حوزه نمایندگی ولی فقیه و سازمان حج و زیارت تلاش می کنیم ظرفیتی ایجاد نماییم تا زائران در موسم حج دغدغه ای جز انجام  اعمال و مناسک حج نداشته باشند و بتوانند در شرایط مناسبی اعمال خود را انجام دهند.

رشیدیان با اشاره به اینکه انتقال زائران مدینه قبل با ۱۹۱ پرواز چهارشنبه شب پایان یافت، گفت: پروازهای مدینه بعد برای انتقال باقیمانده حجاج کشورمان به فرودگاه جده احتمالا تا پنجم و یا ششم ذیالحجه به طول خواهد انجامید.

وی در پاسخ به سؤالی در مورد ارزیابی خود از عملیات حج ۹۸ گفت: تاکنون برنامه‌ها بر اساس طراحی انجام شده پیش رفته است.

وی با اشاره به اینکه درحوزه بهداشتی و خدمات درمانی وضعیت خوب بوده است، افزود: متاسفانه دو نفر از زائران کشورمان تاکنون فوت کردند که عارضه قلبی داشتند و قبلا در ایران نیز عمل قلب باز انجام داده بودند و بدلیل همین عارضه جان باختند.

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: خانواده این دو زائر موافقت کردند که یکی در مدینه و دیگری در مکه دفن شد.

گفتنی است امسال بیش از ۸۶ هزار زار ایرانی برای انجام مناسک حج با پروازهای شرکت هواپیمایی ایران (هما) به عربستان منتقل می شوند.

13980511000264_Test_PhotoN
تاریخ: جمعه 11 مرداد 1398  1:34 PM