دارالعرفان/ استاد برجسته اخلاق حوزه علمیه قم گفت: مقام انسان با ارزش های ایمانی از ملائکه مقرب الهی بالاتر است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در مسجد الزهرا(س) رفسنجان با اشاره به روایت بسیار فوق العاده ای که جزء گوهرهای روایات است و سند خیلی مهمی دارد، افزود: امام هشتم(ع) می فرمایند: پیغمبر(ص) فرمودند: «ان المؤمن افضل من ملک مقرب»، مردمی که ظرف ارزش های ایمانی هستند، یعنی با خدا پیوند دارند، اخلاق آنها اخلاق پاک و عملشان عمل باارزشی است، هرکسی می خواهد باشد، چه در یک کوره دِه و چه در دل یک شهر بزرگ، مقامش از فرشتگان مقرب خدا - جبرئیل، میکائیل، اسرافیل و عزرائیل - بالاتر است.

 

انسان نباید دنیا و مقام خود را به چنگال گناه و معصیت بیاندازد

وی در ادامه با طرح این سؤال که با استناد به چنین روایاتی آیا این مقام را نباید حفظ کرد؟ گفت: در فراوانی گرانیها، کمبود، آزار بعضی از ادارات و مأمورها، معطل کردن کار انسان، سختی ها و تلخی ها، آیا می ارزد که انسان این مقام را حفظ بکند و یا برای خوشی بدن، مقام را رها بکند و خودش را به چنگال گناهان و معصیت ها بسپارد که این سختی ها را از جلوی پایش بردارند؟

وی ادامه داد: برای مثال برای برداشتن این سختی های دنیوی مرتکب اقدامات ناشایستی چون رشوه گرفتن، اختلاس ، تقلب در جنس مردم ، گران فروشی و ظلم به مردم شود؟ که البته ارزیابی آن با خود مردم است.

 

خداوند عاشق انسان های باارزش است

خطیب توانای حوزه در ادامه با اشاره به اینکه خداوند، عاشق انسان های باارزش است، خاطر نشان کرد: خداوند در این نیم خط آیه 83 سوره صافات «وَإِنَّ مِنْ شِيعَتِهِ لَإِبْرَاهِيمَ» دریایی از حقایق را جای داده است.

استاد انصاریان تصریح کرد: با بررسی آیات قبل از آن دربارهٔ ایمان حضرت نوح(ع) و صبر 950 ساله اش در برابر تلخ ترین حوادث سخن گفته شده است. آن حضرت با وجود بیان بهترین مطالب عالَم که توحید، تقوا و اطاعت از معلم الهی است مورد آزار مردم قرار می گرفت و مردم برای نشنیدن سخنانش انگشت هایشان را در گوششان می کردند که این صدا را نشنوند.

وی اضافه کرد: مردم نمی خواستند صدای خدا، که از گلوی این پیامبر(ص) درمی آمد را بشنوند، صدای خدایی که در قرآن خود را بیش از ده بار عاشق معرفی کرده است؛ آن هم نه عاشق آسمان، زمین، اقیانوس، گُل ها و پرندگان، بلکه عاشق انسان های باارزش؛ بنابراین معلوم می شود که انسان باارزش در پیشگاه او از زمین ها و آسمان ها برتر است.

 

حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) تنها جانشین بعد از پیامبر(ص) است

این مترجم نهج البلاغه در ادامه به روایتی از جلد پنجم کتاب تفسیری «نورالثقلین» اشاره کرد و گفت: پیغمبر اکرم(ص) -83 روایت دارند که همه را اهل سنت نقل کرده اند- در طول 23 سال کراراً به امیرالمؤمنین(ع) گفتند: «انت خلیفتی من بعدی» نه نفر چهارم!

استاد انصاریان با تأکید بر این اصل که امیرالمؤمنین(ع)، جانشین بلافصل رسول خدا(ص) است، افزود: پیغمبر(ص) در این 23سال، یک بار به این سه نفر نگفت تو جانشین من هستی و هیچ وقت هم اینها را در زمان حیاتش در کاری جانشین نکرد. از آنها می شود با عنوان حکم ران و شاه یاد کرد.

وی بیان داشت: شاه سوم به خاطر ایمان قوی الهی ابوذر با او به شدت درگیر بود چراکه ابوذر از خانه که بیرون می آمد، به اداره، فرماندار، حاکم و خود این شاه، با آیات قرآن مجید بیدارباش می داد و می گفت: شماها همه به جهنم می روید و ملت را هم با خودتان به جهنم می برید. «أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ بَدَّلُوا نِعْمَتَ اللَّهِ كُفْرًا» (سورهٔ ابراهیم، آیهٔ 28).

 

برخی انسان ها نعمت های خدا را با کفر و ناسپاسی جا به جا کرده اند

وی ادامه داد: آیه مذکور آیه عجیبی است و می گوید که حبیب من، مردم را ندیدی که نعمت های خدا چون چشمشان، گوششان، دستشان، شکمشان، زبانشان، پولشان، زمینشان و ملکشان را با کفر و ناسپاسی جابه جا کرده اند؟ «وَأَحَلُّوا قَوْمَهُمْ دَارَ الْبَوَارِ» و زنشان، بچه شان، شاگردشان و کارمندشان را با خودشان به جهنم برده اند. اینان فراوان هستند و می شود آنها را همه جا دید.

این استاد اخلاق برجسته افزود: ابوذر از بی دینی حکومت، اختلاس های حکومت، پول خوری های حکومت، آن هم هنوز بیست سال از وفات پیغمبر(ص) نگذشته بود، می سوخت و حکومتیان هر کاری برای ساکت کردنِ ابوذر کردند ولی موفق نشدند چرا که این سکوت حرام بود. «وَاَلْمُؤْمِنُونَ وَاَلْمُؤْمِنٰاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيٰاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ يَنْهَوْنَ عَنِ اَلْمُنْكَرِ» (سورهٔ توبه، آیهٔ 71) قرآن می فرماید: مؤمنی که مردم را به خوبی ها تشویق نکند و از بدی ها باز ندارد، مؤمن نیست و فکر می کند مؤمن است.

استاد انصاریان با اشاره به ایمان قوی ابوذر افزود: ابوذر می داند که نمی ارزد آخرتش را با پول، گناه، زمین، ملک، هم دستی با دیگران و پارتی تراشیدن برای کار خلاف انجام بدهد.

 

دنیا مهمان خانه خداست

وی با تصریح بر اینکه دنیا مهمان خانهٔ خداست، یادآور شد: مردم هم مهمان هستند که بعد از چند روز، خدا درِ آخرت را باز می کند و به مهمان می گوید بفرما بیرون برو! حالا مهمانی اشتباه بکند و چند هکتار زمین مردم را غصب بکند، سندسازی بکند، با پول نامشروع برج سازی کند، هزار میلیارد در حسابش باشد و سه چهارهزار میلیارد هم اختلاس بکند؛ بعد باید در گور برود، اینها را چگونه و به چه کسی می خواهد جواب بدهد؟ آن هم قیامتی که خدا قاطعانه می گوید: «وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ» (سورهٔ زلزال، آیهٔ 8) اگر عمل بد تو به وزن دانهٔ ارزن باشد، با آن عمل روبه رو می شوی و این عمل در قیامت به شکل دوزخ پیدا می شود و تو با آن روبه رو می شوی.

 

اعمال و خود مردم هیزم های جهنم هستند

وی با تشریح جهنم خاطر نشان ساخت: طبق آیات قرآن آتش دوزخ، خود مردم هستند: «فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِي وَقُودُهَا النَّاسُ» (سورهٔ بقره، آیهٔ 24)، یعنی انسانی که گناه -همه جور گناه بدنی، جنسی، مالی و غریزه ای- بار کرده است، در قیامت از باطن و ظاهرش آتش بیرون می زند. جهنم هیزم ندارد و هیزم جهنم، خود ملت هستند.

این پژوهشگر علوم قرآنی تأکید کرد: مردم باید اینها را باور بکنند و بدانند خدا راست می گوید؛ فقط بدانند خدا راست می گوید. حالا خود خدا می گوید: «وَمَنْ أَصْدَقُ مِنَ اللَّهِ قيلاً» (سورهٔ نساء، آیهٔ 122)، اصلاً راستگوتر از من را کجا پیدا می کنید؟ من چه نیازی دارم که به شما دروغ بگویم؟

استاد انصاریان تأکید کرد: امروزه نمی ارزد که به خاطر این مشکلاتی که الآن همهٔ ما در این مملکت داریم، از خدا، ائمه(ع) و قرآن روی برگردانیم.

 

خود مردم عامل بروز مشکلات امروز جامعه هستند

وی ادامه داد: مگر امام حسین(ع) وزیر وزارتخانه ها بوده، مگر خدا وکیل مجلس بوده، مگر پیغمبر اکرم(ص) استاندار بوده است و آنها این بلاها را سر ما آورده اند که از آنها قهر بکنیم؟! این بلاها را همهٔ ما هم دستی کرده ایم و خودمان به سر خودمان آورده ایم.

وی در خصوص گرانی های اخیر در کشور گفت: من مقصر هستم، حکومت مقصر است، آن که مدیریت بلد نیست مقصر است؛ اگر ناله و شکایتی هم داریم باید از خود شاکی باشیم نه از دست خدا!

این مبلغ بین المللی خاطر نشان کرد: این درست نیست که با ایجاد مشکلات همه چیز را انکار کنیم و با خدا بودن، مسجد رفتن و باایمان بودن را زیر سؤال ببریم و خدا به بندگان می فرماید که چرا بی صبر هستی و به این زودی از کوره در رفتی؟ «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا» (سورهٔ شرح، آیهٔ 5)، اگر شما با من آشتی باشید، بعد از این سختی ها آسانی است، باور نمی کنید؟ یک بار دیگر بگویم: «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا» (سورهٔ شرح، آیهٔ 6)، خدا تکرار کرده است.

 

لقمه حلال نسخه شفابخش همه بیماری ها و مشکلات است

استاد انصاریان در ادامه لقمه حلال را شفابخش همه بیماری ها دانست و گفت: امام عسکری(ع) می فرمایند که یک لقمه نان حلال را خشک کن، با هاونگ بکوب و در شیشه بریز و وقتی گرفتار دردی شدی که دکتر قادر به درمانش نبود ، یک ذره از آن را بخور، خوب می شوی.

وی در ادامه با نقل داستانی از زن بیوه بسیار فقیری از شیعیان و مریدان حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) به نقل از ابن ابی الحدید از علمای اهل سنت گفت: این زن با وجود فقر شدید و به دلیل حرام بودن پول عثمان هدیه او را رد می کند و این بدان معناست که شیعه حرام خور نیست و نمی تواند حرام بخورد.

 

شیعه حرام خور نیست و نمی تواند حرام بخورد

نویسنده کتاب ارزشمند «حلال و حرام مالی» افزود: قرآن دربارهٔ انبیا چنین می گوید: «وَمَا كَانَ لِنَبِيٍّ أَنْ يَغُلَّ» (سورهٔ آل عمران، آیهٔ 161)، انبیای من اصلاً قدرت خیانت کردن ندارند؛ یعنی آن روحیه در انبیای من نیست که بخواهند خیانت بکنند و اصلاً از دستشان برنمی آید.

این محقق علوم اسلامی با اشاره به اینکه ما انسان ها اصلاً هیچ چیزی در عالَم بلد نبودیم، افزود: این تمدن در هدایتگری های انبیا ریشه دارد مانند اینکه سد برای ذوالقرنین است، طب برای مسیح(ع) است، اختراع نخ و سوزن و دوخت ودوز برای ادریس(ع) است و اینها همه در قرآن است، نه بیرون از قرآن و اگر انبیا نبودند که فاتحهٔ ما خوانده بود و جزء حیوانات بودیم.

استاد انصاریان ادامه داد: در سرزمین مصر نیز تنها یک نفر همان یک ولی الله هفت سال مملکت و ملت را نجات داد و مدیریت کرد و نگذاشت یک صبحانه ، ناهار یا شامشان در روزگار قحطی لَنگ بشود.

 

حضرت ابراهیم(ع) در سایه سار اقتدا به حضرت نوح(ع) به این مقام رسید

وی در ادامه به عظمت و مقام حضرت نوح(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت ابراهیم(ع) در سایه سار اقتدای به حضرت نوح(ع) به این درجه و عظمت رسید و حضرت نوح(ع) یعنی ولی الله اعظم، ولی الله کامل، ولی الله اکمل و اولین پیغمبر اولوالعزم.

وی بیان کرد: ابراهیم(ع) که قهرمان توحید است، پدر انبیای بعد از خودش است و دو پسرش بلافصل -اسحاق و اسماعیل- پیغمبر شدند، خانهٔ کعبه را ساخت، صفا و مروه در زمان او درست شد، طواف بیت درست شد. ابراهیم(ع) با آن همه عظمتی که پیدا کرد، خدا می گوید: به خاطر اینکه شیعهٔ نوح(ع) بود، ابراهیم شد.

استاد انصاریان تصریح کرد: خداوند می گوید که حضرت ابراهیم(ع) به نوح(ع) اقتدا کرد و از او پیروی کرد؛ حالا ما، خانم هایمان، دخترها و پسرهایمان، اگر بخواهیم در حد خودمان تا حدی یک ابراهیم بشویم، راهش این است که در اخلاق، رفتار، دیدن، گفتن و کاسبی کردن به امیرالمؤمنین(ع) اقتدا کنیم.

137215_134401_113243_07
تاریخ: سه شنبه 28 اسفند 1397  1:29 PM