به گزارش خبرگزاری شبستان، اعلام وصول لایحه جامع انتخابات، هشدار هشت ماه پیش رهبر انقلاب درباره اروپا به دولت، مقابل به مثل ایران با هلند، تغییر ریاست دستگاه قضا همگام با بهار، دور جدید سفر منطقه ای ظریف از جمله گزیده سیاسی شبستان در هفته گذشته بود که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

آخرین تلاش های آمریکا برای از میان بردن برجام

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا تصور می کرد اگر از برجام خارج شود این معاهده از میان خواهد رفت اما پس از آنکه اینگونه نشد او تمام سعی خود را برای خارج شدن ایران از این معاهده به کار گرفت که باز هم موفق نشد. حالا او با دستان خالی می کوشد اروپا را برای خروج از برجام راضی کند و در این زمینه به اقدامات خرابکاران ای دست می زند.

 

در همین رابطه، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه تلفنی با «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد مسائل غرب آسیا گفت‌وگو کرده است.

 

طبق ترجمه فارس، بنا بر اعلام «رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، طرفین در این تماس در مورد «تلاش‌های جهانی در مبارزه برای شکست داعش به خصوص در سوریه و عراق» صحبت کرده‌اند.

 

بیانیه وزارت خارجه آمریکا سپس بار دیگر ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرده است. در این بخش از بیانیه آمده است: «وزیر پامپئو همچنین تلاش‌های فرانسه برای مقابله با فعالیت‌های تروریستی مورد حمایت ایران در اروپا و خاورمیانه را خاطرنشان کرد.»

 

پامپئو با «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس نیز گفت‌وگو کرده و در آن تماس هم بار دیگر علیه ایران موضع گرفته است. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا در مورد این مکالمه آمده است که طرفین در مورد «اولویت‌های کلیدی جهانی، از جمله مقابله با رفتار مخرب ایران، دستیابی به پیشرفت در سوریه و پیگیری اهداف مشترک ما برای خلع سلاح اتمی کره شمالی»، بحث کرده‌اند.

 

حس برادری عراق به ایران

«حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان قرار است هفته آینده به عراق سفر کند. این سفر روحانی مورد استقبال ویژه دولت جدید بغداد قرار گرفته و پس از آن که وزیر خارجه عراق از این سفر به خوبی یاد کرد، حالا رئیس جمهوری این کشور نکات بسیار مهمی در مورد آن مطرح کرده است.

 

طبق ترجمه تسنیم، «برهم صالح» در گفت‌وگوی مشروح و مفصل با اصحاب رسانه در عراق در پاسخ به سؤال خبرنگار عراقی که پرسیده بود آیا گفت‌وگوی عربستان و ایران یک نیاز است یا اینکه مصلحت و منفعت عراق در این است که این گفت‌وگو باید انجام شود، آیا عراق قادر است این نقش را ایفا کند، اظهار داشت : البته سفر رئیس جمهور روحانی به بغداد، سفر مهمی خواهد بود، من به تهران سفر کردم که طی آن گفت‌وگوهای عمیقی با رهبران ایران انجام دادم و به بسیاری از این پرونده‌ها پرداخته شد، روابط ما با ایران، روابط مهمی است، من در تمام کشورهایی که رفته‌ام، گفته‌ام که مصلحت و منافع عراق در این است که روابط بسیار خوبی با ایران داشته باشد، و من در این که این عبارت را تکرار کنم، تعمد دارم، چرا که مصلحت و  منفعت ما عراقی‌ها در این است که این روابط را ادامه داده و آن را اساسی از سامانه منطقه‌ای خود قرار دهیم.

 

وی افزود: ما بهای سنگینی برای تنش‌ها در گذشته پرداختیم، روابط باید مبتنی بر احترام به حاکمیت و بر اساس منافع مشترکی باشد که ما و ایران را با داشتن مرزهایی به‌طول 1400 کیلومتر به هم وصل می‌کند، پیوندهای تاریخی، فرهنگی و اجتماعی که میان دو ملت همسایه کم هم نیست، آنها را به هم وصل کرده است، در شرایط مبارزه بر ضد رژیم سابق (صدام معدوم)، ایران، به حمایت از معارضان عراقی پرداخت و آنها را در آغوش خود قرار داد و آوارگان عراقی جنگ اخیر علیه داعش را هم در پناه و آغوش خود قرار داد.

 

دور جدید سفر منطقه ای ظریف

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان قرار است هفته آینده به همراه رئیس جمهوری راهی بغداد شود.

 

او ماه گذشته سفری طولانی به عراق داشت و ۵ روز متوالی خود را به دیدار و گفت و گو با مقامات مختلف عراقی و کردستانی در سطوح مختلف در این کشور گذراند.

 

این درحالی است که وزیر امور خارجه پس از آن راهی سوریه خواهد شد.

 

طبق ترجمه فارس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه تلویزیونی الفرات عراق از سفرش به سوریه در آینده نزدیک خبر داد و گفت که به زودی به سوریه سفر خواهد کرد.

 

گفتنی است، این سفر ظریف در پاسخ به دعوت بشار اسد صورت می پذیرد.

 

تغییر ریاست دستگاه قضا همگام با بهار

بر اساس آخرین اخبار از دستگاه قضا پس از درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی و جایگزینی آیت الله آملی لاریجانی به عنوان رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، خبر بازگشت حجت الاسلام رییسی به عنوان رییس دستگاه قضا از آستان قدس رضوی پس از 3 سال تدر صدر اخبار قضایی قرار گرفته است. حجت الاسلام رییسی در کارنامه قضایی خود ریاست سازمان بازرسی، دادستان کل کشور، دادستان تهران، دادستان ویژه روحانیت و معاون اول ریاست قوه قضاییه را به همراه دارد که این تجربیات قطعا در هدایت قوه قضاییه برای احقاق حقوق مردم و اجرای عدالت موثر و مفید است.

 

بنابراین گزارش، خبر حضور جدی حجت الاسلام رییسی به عنوان رییس قوه قضائیه روز گذشته پس از جلسه آیت الله آملی لاریجانی با مسئولان قضایی پررنگ تر شد. رئیس قوه قضاییه در جمع مسئولان عالی دستگاه قضایی گفت: رئیس جدید قوه قضاییه ظرف دو ـ سه روز آینده معرفی خواهد شد.

 

وی افزود: چندی قبل در نامه‌ای محضر رهبر معظم انقلاب به ایشان عرض کردم با توجه به نزدیکی پایان مأموریت بنده در قوه قضاییه و باقی ماندن مدتی قلیل از آن و همچنین بار مسؤولیت حضور در مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان از شما تقاضا دارم در صورت صلاحدید قبل از پایان دوره اینجانب ریاست جدید را معرفی بفرمایید.

 

آیت الله آملی گفت: رهبر معظم انقلاب کما فی السابق به بنده لطف کردند و این موضوع را پذیرفتند و طبق اطلاع به دست آمده ظرف همین دو ـ سه روز آینده قرار است این اتفاق رخ دهد و رئیس جدید قوه قضاییه معرفی شوند تا بنده هم در کارهای مجمع تشخیص و شورای نگهبان متمرکز شوم.

 

مقابل به مثل ایران با هلند/ دیپلمات در برابر دیپلمات

 

خبرها حاکی از آن است که جمهوری اسلامی ایران ۲ دیپلمات هلندی را از تهران اخراج کرده و وزیر خارجه کشورمان نیز این خبر را تائید کرده است. «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان عصر دوشنبه در حاشیه جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و در جمع خبرنگاران درباره اقدام هلند در فراخواندن سفیرش از تهران و پشت صحنه این قضیه گفت: این موضوع در دستور کار دستگاه‌های کشور بوده و بر اساس تصمیمی که به وزارت خارجه ابلاغ شد ما دو نفر از دیپلمات‌های هلند را در واکنش به اخراج غیرقانونی دیپلمات‌هایمان اخراج کردیم.

 

بر اساس خبر وزارت خارجه، ظریف افزود: اینکه اخراج غیرقانونی گفتم به این علت است که مقامات هلندی هم اعلام کردند که اقدامشان درباره اخراج دیپلمات‌های ما مستند به هیچ شواهد یا سندی نبوده و اقدامی صرفا سیاسی صورت گرفته است.

 

وی گفت: آنها نیز سفیرشان را برای مشورت فراخواندند و ما هم اقدامات لازم را انجام می‌دهیم تا ببینیم نتیجه کار چه می‌شود.

 


این در حالی است که روز گذشته وزارت خارجه هلند اعلام کرد این کشور در واکنش به اخراج دو کارمند سفارت این کشور در تهران، سفیر خود را از ایران فرامی‌خواند.

 

دستور روحانی برای رهاسازی آب به زاینده رود در نوروز

حجت الاسلام «حسن روحانی» پس از اخذ گزارش اردکانیان، وزیر نیرو از بارش‌های اخیر گفت: این گزارش تصویر امیدوارکننده‌ای را پس از یک دهه خشکسالی نشان می‌دهد که موجب شکرگزاری است.

 

رئیس‌جمهوری همچنین با توجه به درخواست‌های مکرر هموطنان، وزارت نیرو را موظف کرد تا با رعایت ملاحظات تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی و در نظر گرفتن نیازهای محیط زیست به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که طی ایام نوروز و در اصفهان که نگاه همه ایرانیان به زاینده‌رود است، امکان رهاسازی آب میسر شود.

 

هشدار هشت ماه پیش رهبر انقلاب به دولت: معطل اروپا نمانید

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تیر ماه ۱۳۹۷ در دیدار هیئت دولت، با انتقاد از گره‌زدن مشکلات اقتصادی کشور به اموری که خارج از اختیار کشور خودمان است مانند برجام و بسته اروپایی چنین کاری را خلاف منافع کشور دانستند.

 

ایشان همچنین ضمن اشاره به دشمنی و خباثت اروپا در مقابله با ایران، رفتار اروپا و معطل کردن کشورمان در ارائه بسته اروپایی را پیش‌بینی کرده بودند از این رو، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب را در نماهنگ «معطل اروپا نمانید» منتشر می‌کند. 


متن بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: «کار را در محدوده‌ی مقدورات کشور با جدّیّت دنبال بکنید؛ منتظر این و آن نباشید. ما یک روز مشکل اقتصادی کشور را موکول کردیم به برجام، [امّا] برجام نتوانست مشکل اقتصادی کشور ما را برطرف کند و به ما کمک قابل توجّهی بکند؛ و نتیجه این شد که مردم نسبت به برجام شرطی شدند، که وقتی آن بابا(۱) میخواهد از برجام خارج بشود، تا مدّتی که او میگوید خارج میشوم، ما همین‌طور دچار تلاطم در بازار خواهیم بود؛ ما شرطی شده‌ایم دیگر، مردم را ما شرطی کرده‌ایم. حالا هم «بسته‌ی اروپایی»؛ مردم را درباره‌ی بسته‌ی اروپایی شرطی نکنید. البتّه اروپایی‌ها مجبورند، ناچارند، چشمشان چهارتا! بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند -که اسمش همان بسته است- امّا این را جزو موضوعات اصلی کشور قرار ندهید؛ بسته‌ی اروپایی بیاید، نیاید. ما کارهایی در کشور داریم، مقدوراتی در کشور داریم، این مقدورات بایستی تحقّق پیدا کند؛ دنبال این مقدورات بروید؛ گره نزنید بهبود اقتصاد کشور را به چیزی که از اختیار ما خارج است.

 

لایحه جامع انتخابات اعلام وصول شد

لایحه جامع انتخابات در جلسه علنی امروز (یکشنبه دوازدهم اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه در جلسه علنی امروز مجلس اظهار داشت: لایحه جامع انتخابات و طرح ممنوعیت تبلیغ کلاس های خصوصی اعلام وصول می شود/.

IMG10174967
تاریخ: چهارشنبه 15 اسفند 1397  1:24 PM