امام‌جمعه موقّت تهران، حضور نسل جوان در ۲۲ بهمن امسال را شگفتی‌ساز توصیف کرد و گفت: ۲۲ بهمن امسال یک سجده شکر ملّی و دو رکعت سجده شکر به ساحت قدس ربوبی، از سوی ملّتی صبور، خوش‌فکر و با وفا و یک عرض ادب به ساحت مقدس ولی الله اعظم به عنوان کارگردان انقلاب و صاحب اصلی این انقلاب بود.

 حجّت‌الاسلام والمسلمین محمّدجواد حاج‌علی‌اکبری، دیروز در خطبه‌های نمازجمعه تهران، تقوا را برای جامعه مؤمنین دارای جلوه‌های گوناگون دانست و گفت: ملّت ایران در هفته گذشته، یکی از زیباترین جلوه‌های تقوای جمعی را به نمایش گذاشت. از ملتی که از چنگان فرعونیان نجات یافته و طعم آزادی و استقلال را می‌چشد و در پرتو استقرار ولایت الهی به بسیاری از آرزوهای خود می‌رسد و در مسیر فتح قلّه‌های بزرگ قرار می‌گیرد به مناسبت تقوای جمعی، انتظار یک شکر بزرگ جمعی می‌رود.

خدا در قرآن می‌فرماید: اگر اهالی شهرها تقوا پیشه و ایمان خود را در صحنه زندگی متجلی کنند، ما برکات خود را از آسمان و زمین بر آنها نازل می‌کنیم.

حاج‌علی‌اکبری افزود: جامعه‌ای که یوم‌الله را درک کرد و بزرگترین نعمت خدا؛ یعنی آزادی از چنگال فرعون و قرار گرفتن در سایه‌سار ولایت الهی، را به دست آورد، به او فراخوان داده می‌شود که به تقوایی فراخوان می‌شود که متجلی در شکر است. در این صورت، ظرفیت‌های مادی و معنوی را برکت می‌دهد.‌وی با بیان این که ملتی هستیم که نعمت بزرگ شامل ما شد و ملّت عزیز ما حق تقوا را در شکر نعمت ولایت الهی بجا آورد: تصریح کرد: ملّت ایران یک ملّت قدرشناس و شاکر است. با افتخار عرض می‌کنم ملّت عزیز ما یک ملّت شکور است؛ برای کسی که به یوم‌الله یعنی آزادی و ولایت الهی رسید.‌امام‌جمعه موقت تهران، صبر و شکر را دو بالی دانست که ملّت را به سوی قله‌های شرف و کرامت حرکت می‌دهد و گفت: دو ستون اصلی شکل‌گیری یک امّت برگزیده و مفتخر به ولایت الهی صبر و شکر است؛ صبر، ملت انقلابی و به ولایت الهی رسیده را در برابر آفت‌ها و چالش‌ها حفظ می‌کند و شکر، ظرفیت های یک ملّت را شکوفا می‌کند و آنها را در مسیر تعالی قرار می‌دهد. این دو، بال‌های پرنده خوشبختی ملت را تأمین می‌کند و به سوی قلّه‌های افتخار پرواز می‌دهد.

حاج‌علی‌اکبری با بیان این که ملت ما در چلّه گذشته، هم صبور بود و هم شکور، تصریح کرد: نماد شکر ملّی ملّت ایران، هر سال ۲۲ بهمن بوده و ۲۲ بهمن چهلمین سال انقلاب، در بین سال‌های قبل، جلوه بدیعی داشت.

وی ادامه داد: در میان نبرد سنگین رسانه‌ای و در بین چالش‌ها و دشمنی‌ها و تحریم‌ها و شرایط دشوار اقتصادی و شرایط خاص آب و هوای روز ۲۲ بهمن،ملّت عزیز ما یک حماسه فاطمی را آفریدند و همه آمدند. یک ۲۲ بهمن بی‌نظیر بود. همه به این اعتراف کردند.

امام‌جمعه موقّت تهران با بیان این که شمارندگان جمعیت‌های ما در داخل و خارج، بر کیفیت و کمیت این حضور سرافرازنه اعتراف کردند، تصریح کرد: همه آمدند؛ از همه اقوام و سلیقه‌ها و نسل‌ها؛ جوی‌هایی بودند که به دریا پیوستند. به نظر می‌رسید شهدا هم در بین ملّت هستند.

۲۲ بهمن امسال حال و هوای عجیبی داشت؛ می‌شد حضور شهدا را درک کرد.

وی، حضور نسل جوان در ۲۲ بهمن امسال را شگفتی‌ساز توصیف کرد و گفت: ۲۲ بهمن امسال یک سجده شکر ملّی و دو رکعت سجده شکر به ساحت قدس ربوبی، از سوی ملّتی صبور، خوشفکر و با وفا و یک عرض ادب به ساحت مقدس ولی الله اعظم به عنوان کارگردان انقلاب و صاحب اصلی این انقلاب بود؛ یک خداقوت عاشفانه به رهبری حکیم بود؛ یک دستمریزاد هوشیارانه به خادمان مردم و یک بوسه عارفانه بر جبین خانواده‌های شهدا و ایثارگران و جانبازان و یک لبخند مهر به مستضعفان عالم و در عین حال یک توفان خشم و یک سیلی به‌یادماندنی بر چهره سیاه شیاطین و دشمان ملّت و یک تحقیر تاریخی برای دشمنان و یک هشدار جانانه برای خائنان و «کم‌گذاران» و نفوذی‌ها و ناراضی‌تراش‌ها بود.

حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: حقیقتاً حماسه بزرگی بود و امیدواریم خداوند ملّت عزیز را به خاطر این صبوری و شکر و به خاطر این وفا و صفا در زمره سپاهیان و انصار امام عصر(عج) قرار دهد. ‌وی به حادثه تروریستی خاش هم اشاره کرد و گفت: سبزپوشان امنیت و پاسداران رشید و شجاع و دلاوری که تأمین کنندگان امنیت کشور امام عصر(ع) هستند، در ماجرای خاش و زاهدان به شهادت رسیدند. خدا این عزیزان را به لطف الهی را در عالی‌ترین درجات و با امام و شهدا، محشور و دست جنایتکاران را رسوا و آنها را هرچه سریع‌تر به قهر الهی مبتلا‌ کند.‌حاج‌علی‌اکبری به بیانیه راهبردی رهبر معظّم انقلاب اشاره کرد و گفت: در آستانه چلّه دوم انقلاب اسلامی، خداوند هدیه‌ای بسیار بزرگ و دوست‌داشتنی به ما داد که امیدوارم خداوند متعال توفیق قدرشناسی از آن را به ما عنایت بفرماید. رهبر حکیم و عالیقدر در پاسخ به این سؤال که در ادامه راه چگونه می‌توانیم شکرگزار انقلاب کبیر اسلامی باشیم، در قالب یک بیانیه به‌عنوان گام دوم انقلاب اسلامی به ملّت شریف و عزیز و باوفای ما هدیه دادند.‌وی ادامه داد: صادرکننده این بیانیه یک رهبر الهی، نورانی، عارف، باصفا، شجاع، ولی فقیه زمان، دارای تجربه عالی مدیریت ولایی، حکیم، ژرف‌نگر، مصلح، یک مجاهد کارکشته پیر، با بیش از ۵۵ سال سابقه مجاهدت؛ در اوج فرزانگی و فرهیختگی با اشراف تاریخی، با شناخت از جهان معاصر و تاریخ ملّت‌ها، سرشار از مهربانی و احساس پدری و بهره‌مند از قلم استوار است.

امام‌جمعه موقّت تهران ادامه داد:رهبر انقلاب آرزوهای بزرگ ملّت عزیز ایران و آرمان‌ها؛ همچنین مسیر طی شده و شرایط کنونی و مسیر پیش رو را در نقشه‌راهی روشن، خلاصه‌ کرده‌اند و در اختیار ملّت عزیز و عالیقدر ایران قرار داده‌اند. در شرایطی که بحمدالله ملّت ما از دستاوردهای عظیم انقلاب و به تعبیر زیبای ایشان، از خون‌آوردها بهره‌ای وافر دارد؛ چالش‌ها، بحران‌ها و آسیب‌ها و غفلت‌هایی را پشت سر گذاشته؛ پیروزی‌ها و فتوحات فراوانی را هم‌ به‌دست آورده، آماده انتقال میراث عظیم انقلاب اسلامی در نقطه آغاز شکوفایی و درخشش خود در ۴۰ سال اول به نسل جوان جدید با طراوت و از راه رسیده است؛ در آستانه قرن پانزدهم که به اذن الله و به لطف پروردگار متعال، قرن طلوع و استقرار تمدن نوین اسلامی به دست باکفایت ملّت عزیز و شریف ملّت ایران خواهد بود ان‌شاءالله.

وی با بیان این کهرهبر عزیزمان در این بیانیه ، امید واقع‌بینانه و خوش‌بینی مؤمنانه را به‌عنوان رکن و روح اصلی که برخاسته از خودآگاهی، خودباوری و ایمان به خدای متعال و شناخت سنت‌های الهی و تجربه شگرف انقلاب اسلامی است مدنظر قرار داده‌اند، تصریح کرد: درست در نقطه مقابل تحقیر تاریخی و ملّی که ملّت ایران براثر حاکمیت مستکبران و دستگاه ستم‌شاهی به آن مبتلا شده بود و سالها به او تحمیل کرده بودند مبنی بر اینکه نمی‌شود و نمی‌توانید، روح خودباوری به ملّت ما برگشت و خلاصه شد در این پیام و بیانیه نورانی که توانستیم و می‌شود و خواهیم توانست.‌حاج‌علی‌اکبری ادامه داد: این پیام نورانی، ویژگی‌ها و ابعاد بسیار جالب و قابل توجهی دارد؛ از یک سو، عقلانیت و حکمت و ژرف‌نگری بر این بیانیه حاکم است؛ بسیار پخته، نغز، مستدل، منطقی و مستند؛ هم مستند به سنت‌های الهی هم مستند به تجربه‌های روشن تاریخ مبارک انقلاب اسلامی است و از طرف دیگر، شما با یک بیانیه و منشور جامع روبرو هستید. یک جامعیت کم‌نظیر؛ هم بُعد فقاهتی و الهی دارد، هم بُعد تمدّنی و تاریخی دارد؛ بُعد جامعه‌شناختی، تربیتی، آسیب‌شناسانه و هم دارای ویژگی‌ جهادی و حماسی است.

وی با بیان اینکه زیبایی و رَوایی پیام رهبر انقلاب فوق‌العاده است، تصریح کرد: بدون تکلف این بیانیه مملو از آرایه‌های هنری است؛ زیباترین واژه‌ها؛ واژه‌های خوش‌ساخت، ترکیت‌های بدیع، استعاره‌های استادانه، متنی عمیق، آرام، روان و دلنشین و البته فشرده و خلاصه را به‌عنوان نقشه راه ملّت ایران در دسترس من و شما و جامعه جوان عزیزمان قرار دادند.

امام‌جمعه موقّت تهران ادامه داد: ویژگی بعدی این بیانیه نورانی این است که یک روایت متفاوت، خلاقانه، نوآورانه و هنرمندانه و بدیع از انقلاب کبیر اسلامی است. تبیین فوق‌العاده، دلبرانه و افتخارآمیز و در عین حال عمیقی که در این بیانیه نسبت به انقلاب انجام شده، یک روایت به‌روز و پیش‌برنده؛ فعّال و مستند و باورپذیر و واقع‌بینانه و منصفانه در اختیار ملّت عزیز ماست.‌حاج‌علی‌اکبری با بیان این که در عین حال این بیانیه آرمانگرا، افق‌گشا و مسئولیت‌آفرین است، تصریح کرد: این پیام، سرشار از آرمانخواهی و سرشار از امید و طراوت است و تکلیف را روشن می‌کند.

وی ادامه داد: نکته بسیار بدیع و زیبای نهفته در این بیانیه مساله انتقال هوشمندانه میراث عظیم انقلاب به نسلی است که دارد از راه می‌رسد؛ این همان نقطه چالشی همه انقلاب‌هاست که اگر ملّتی بتواند میراث خودش را از نسل انقلاب‌کننده و موسس به نسل ادامه‌دهنده، به‌شایستگی بسپرد به نتایج عالی دست‌پیدا کرده و این از ویژگی‌های این بیانیه نورانی است.

حاج‌علی‌اکبری، صداقت و صراحت انقلابی بیانیه رهبر انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: این بیانیه متواضعانه و صادقانه، کاستی‌ها و نقص‌ها را می‌پذیرد و انعطاف انقلابی را به عنوان یک روش نقد و بررسی دشواری‌ها و آسیب‌ها پیش رو قرار می‌دهد و فاصله گرفتن از روح و حقیقت انقلاب و عمل انقلابی و مدیریت انقلابی را علّت چالش‌ها و غفلت‌های پشت سر گذاشته شده می‌بیند.

امام‌جمعه موقّت تهران ادامه داد: در این بیانیه انصاف را می‌بینید و صراحت و صداقت را مشاهده می‌کنید؛ در عین حال بسیار با صلابت و استوار و محکم و عزیزانه نوشته شده است. سراسر این پیام سرشار از روح صلابت انقلابی است؛ حکایت از ایستادگی، مقاومت؛ هم در مسیر طی شده و هم به‌عنوان نسخه نجات و رهایی و رفتن به‌سوی قلّه‌ها برای آینده ترسیم شده است. مسأله صبر انقلابی، حفظ هویت انقلابی، عدالت‌ورزی و فسادستیزی در درون و عزّت همراه با حکمت و مصلحت در برابر دیگران؛ بله پیام روشن این بیانه این است که انقلابی‌تر بمانیم و بیشتر پیشرفت کنیم.

حاج‌علی‌اکبری با بیان این که این بیانیه نورانی، وظیفه‌ساز و مسئولیت آفرین است، خاطرنشان کرد: در هفت توصیه مأموریتی، رهبر عزیز، حکیم و عالیقدرمان رسالت امت را در ادامه راه مبتنی بر امید واقع‌بینانه تصریح کردند؛ در علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد مقاومتی، استقلال و آزادی، عدالت و مبارزه با فساد، عزّت ملی و در سبک زندگی به زیبایی ترسیم شده و در ۶۱۰۰ واژه، با یک پرداخت فوق‌العاده در دسترس ملّت عزیز ایران قرار گرفته است.

وی افزود: در سراسر بیانیه رهبر معظّم انقلاب، عاطفه و محبت موج می‌زند. تعابیر بسیار شیرین حکایت از عواطف سرشار امام و ولی امر، نسبت به عموم ملّت مخصوصاً نسبت به جوانان است. مخاطب این بیانیه همه هستند.دشمنان ما به‌کوری چشمشان ببینند وقتی که دارند از فروپاشی سخن می‌گویند رهبر عزیزمان همراه با ملت با صفا، نقشه ۴۰ سال آینده را ترسیم می‌کنند و حکایت تمدّن نوین را به‌رخ می‌کشند.

حاج‌علی‌اکبری افزود: این بیانیه، پیام روشنی دارد مخصوصاً در این ۲۲ بهمن که فتح بزرگ دیگری بود برای ملّت ما و شکست و رسوایی جدیدی بود برای استکبار جهانی. حالا در سیرک مسخره «ورشو» بنشینند و بگویند و بشنوند. یک ملّت در حال طراحی آینده پرافتخار خودش به‌سوی قلّه‌های افتخار است. این بیانیه، دوستان ملّت ایران را کاملاً مجهز می‌کند به یک نقشه راه سعادت و خوشبختی. این بیانیه عموم ملّت ایران را به ادامه راه، آن‌هم طبق یک نقشه روشن دعوت می‌کند که با دشمن‌شناسی و نشاط و امید و با همت بلند و البته با انتخاب‌های آگاهانه ادامه مسیر را هموارتر کنند.

وی، بیانیه رهبر انقلاب را برای مسئولان و مدیران دارای پیام دانست و گفت: ما مسئولان و مدیران مخاطبان ویژه‌ای برای این بیانیه هستیم. باید مدیران نسل فعلی حلقه مدیریتی را برای نسل جوان آگاه و مومن و انقلابی باز کنند. باید به نصاب مدیریت جهادی و انقلابی برگردند و خودشان را به آن تراز در پاکدستی، ساده‌زیستی، عدالتخواهی، فسادستیزی و زیست مردمی برسانند. متواضعانه خطاهای خود را شمارش کنند؛ بپذیرند و عذرخواهی کنند؛ همچنان که در این متن به‌خوبی مسیر به آنها نشان داده شده است. خطوط اصلی این نقشه پرافتخار را به عنوان دستور اقدام ملّی در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها و قانون‌گذاری‌ها قرار دهند.

امام‌جمعه موقّت تهران ادامه داد: مخاطب این نامه به‌صورت خاص و ویژه، جوانان عزیز و رشید و شایسته ما هستند؛ سازندگان چلّه دوم انقلاب و صاحبان و آفرینندگان تمدّن نوین اسلامی در قرن پانزدهم پیش رو. رهبر خردمند، جوان‌شناس، جوان‌باور و جوان‌یاور، شدیداً به جوانان جامعه دلبسته است؛ یک مربی عالیقدر که خوب جوان را می‌شناسد؛ آفاق ذهن و روحیه او، آرمانخواهی او، دلشوره‌های او؛ از همه باخبر است. آقای عزیز ما بهتر از هر کسی از رویش‌های عظیم انقلاب و فتح‌الفتوح شگفت‌انگیز انقلاب در تربیت یک نسل جوان متفاوت، خبر دارد. فرمود با هزاران جوان در کشور آشنا هستم و ظرفیت‌های عظیمی که خدای متعال به ملّت ایران کرامت کرده است را می‌شناسم.‌وی افزود: این سرمایه بزرگی است که امروز در ساختار جمعیتی ما هم خوشبختانه وجود دارد؛ ۳۶ میلیون نفر جمعیت ما در آستانه چهل سالگی جوان هستند و به کوری چشمان دشمنان که گرفتار پیری جمعیت هستند به رخ آنها کشیده می‌شود. این بیانیه روی سخن را با جوانان قرار می‌دهد که دشمن هم به استحاله هویتی این نسل دل بسته است. مسئولیت تحقق آرمان‌های انقلاب با جوان‌هاست تا حلقه های افتخار ملّت عزیزمان راتکمیل کنند . امیدواریم خود جوان‌ها به میدان بیایندو نگذارند این بیانیه منزوی ، بایکوت و دست کم گرفته شود. جوانانه وارد میدان شوند. تبیین هنرمندانه داشته باشند و هنرمندان جوان،‌ رسانه‌‌ای‌های جوان، فرهیختگان و نخبگان جوان همه به میدان بیایند. خودشان مسئولیت تعریف و نقشه راه تعریف کنند و از این نامه اجتهاد و استنباط کنند؛ البته با تکیه بر تجربه نسل اول و دوم که نزد آنها حاضر است. امیدواریم در انجام این قدرشناسی هم ملت ایران و جامعه جهانی موفق باشند.

حاج‌علی‌اکبری با بیان این که از این بیانیه نخواهیم گذشت و باید به بخش‌بخش آن بپردازیم، گفت: در بخش‌ها و نهادهای مختلف؛ مخصوصاً آموزش و پرورش و جامعه دانشجویی و دانش‌آموزی به میدان بیایند و کاری کارستان در این زمینه داشته باشند و البته ائمه جمعه مطالعه ، پژوهش و برداشت کنند و فراخوان بدهند.

وی ادامه داد: لازم می‌دانیم از سوی ملت رشید و شهیدپرور ایران از همه عزیزانی که در اقصی‌نقاط عالم در فجر چهلم ملت ایران همایش عظیم شکر و جشن پیروزی ملت ما را همراهی کردند تشکر کنیم که امتداد جهانی این انقلاب را به رخ مستکبران کشاندند؛ مخصوصاً از سیّد مقاومت که به شایستگی به میدان آمد باید تشکری ویژه داشته باشم از طرف شما ملت ایران.

22-04-59
تاریخ: یکشنبه 28 بهمن 1397  1:40 PM