به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، «آیت‌الله کاظم صدیقی» خطیب موقت نماز جمعه تهران امروز جمعه (19آبان‌ماه) در خطبه‌ دوم (سیاسی) نماز جمعه تهران با اشاره به مراسم اربعین و شکوه این پیاده‌روی اظهار داشت: در دنیا چنین اجتماعی از گذشته تا به امروز وجود نداشته است، اربعین یک اجتماع کاملا خودجوش است و رنگ عشق در خود دارد و همه این حضور پرشکوه به خاطر عظمت امام حسین (ع) است.

وی ادامه داد: همیشه بین مسلمانان تلاش شده است تخم نفاق پاشیده شود، در مساله اربعین هم استکبار جهانی خیلی سعی داشت بین ایران و عراق نفاق ایجاد کند اما ما در اربعین چیزی جزء وحدت ندیدیم، همچنین اربعین بسیاری از سبک‌های زندگی از جمله مادی‌گرایی و اشرافی‌گری را کنار زده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران، تاکید کرد: در اربعین امسال همه اقشار مردم از طبقات مختلف اجتماعی و مذهبی حضور داشتند، مسیحی، سنی، شیعه، ارامنه و ... در کنار هم در این مراسم حضور پیدا کردند، در واقع «حب الحسین یجمعنا» است که همه مردم را بدون دخالت حکومت‌های آنها به این مسیر می‌کشاند.

صدیقی یادآور شد: در حرکت اربعین، ما به عیان می‌بینیم که کسی طلبکار نیست و همه بدهکار امام حسین(ع) هستند و هیچ‌کس به دنبال شخصیت و ثروت نیست و همه تلاش دارند در خدمت زائران امام حسین(ع) باشند و این مدینه فاضله‌ای است که اسلام به دنبال آن است.

وی افزود: در همین جا باید از دولت عراق و مردم این کشور که در طول این چندسال در مراسم اربعین تلاش می‌کنند تشکر کنیم و از ملت خود که به همراه سایر دستگاه‌ها در تسریع زائران و خدمت‌رسانی به آنها کمک کردند کمال قدردانی را داشته باشیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با گلایه از وضعیت ارزی در مرزها برای زائران اربعین خاطرنشان کرد: آنچه در خصوص تامین ارز در مرزهای ما اتفاق افتاد زیبا نبود و دولت باید از سال پیش این تدارک را برای ارز می‌دید، شعار این دولت این بود که ارزش پول کشور ما را بالا ببرد اما امروز متاسفانه هر روز ارز ما با نوسان مواجه است و قشرهای مختلف ما هر روز دچار تضرر هستند و امسال هم در مراسم اربعین ما را با مشکل مواجه کرد.

صدیقی ابراز داشت: در این هفته ما با ۱۳ آبان همراه بودیم، در روزگاران گذشته امام راحل را به خاطر مخالفت با لایحه کاپیتولاسیون دستگیر کردند و امروز هم قانون «اف ای تی اف» ادامه همان قانون کاپیتولاسیون است، از شورای نگهبان هم خواستاریم این موضوع را با دقت بررسی کنند زیرا این قوانین از اطاق فکر استکبار بیرون می‌آید.

وی بیان کرد: ما باید از نیروی جوان خود در کشور استفاده کنیم تا به پیشرفت نزدیک شویم، همچنین در مساله تحریم که امسال آمریکا مطرح کرد تصور بر این بود که ما با ترس مواجه خواهیم شد در حالی که ما امروز با شرکت‌های دانش بنیان، پیشرفت در علم پزشکی، ساخت موشک و هواپیما جنگی و خیلی موارد به دنیا نشان دادیم که تحریم‌ها باعث بازسازی و خودکفایی ما شده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تصریح کرد: استکبار جهانی از همه جهات از جمله جنگ، تحریم، زدن هواپیما و کشتی ما و سایر اتفاقات تلاش کرد ملت ایران را به زمین بزند اما در همه این اتفاقات پیروز نهایی مردم ایران بودند و ما باید باور کنیم که آمریکا در حال پسرفت است و دیگر در دیپلماسی جهانی وجهه‌ای ندارد و کسی از شعارهای آنها تبعیت نمی‌کند.

صدیقی با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به جوانان گفت: رهبری در سخنان خود با جوانان آنها را ابتدا به بصیرت توصیه کرد تا مبادا در مقابل لبخند دشمن فریب بخورند، از سوی دیگر جوانان را به مقاومت در برابر استکبار جهانی توصیه نمودند.

وی در پایان خطبه دوم گفت: محکومیت شیخ سلمان یک امر ننگین در بحرین است، همچنین در یمن زندگی برای مردم رغبت بار شده است و امید است حکومت‌های عربی به راه درست بازگردند.

 

کفران نعمت گناهی است که موجب بی‌اثر شدن نعمت می‌شود

خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه‌های اول (عبادی) نماز جمعه تهران، گفت: از گناهانی که نعمت را بی‌اثر می‌کند؛ ظلم به مردم است.

صدیقی بیان کرد: دومین گناهی که باعث زوال نعمت می‌شود این است که مردم فرهنگ خیر صله رحم و حضور در پایگاه‌های فرهنگی و علمی را ترک کنند. کفران نعمت و ترک شکر نیز از جمله گناهانی است که موجب بی اثر شدن نعمت‌ها می‌شود.

وی افزود: خداوند در قرآن فرموده اند هر کسی نعمت از دست داده، باید تامل کند که چرا آن نعمت را از دست داده است. خداوند در رحمتی را که باز کرده نمی‌بندد، بلکه ناسپاسی‌ها و بدبینی‌های ما قفل در رحمت الهی هستند.

IMG12363920
تاریخ: جمعه 18 آبان 1397  1:39 PM