به گزارش ایرنا ، گرمای روزانه هوا در کشور عراق و مسیر طولانی پیاده روی از یک سو و تجمع عظیم عاشقان سالار شهیدان از مناطق مختلف جغرافیایی در فضایی محدود، از سوی دیگر زمینه را برای شیوع برخی از بیماری ها مهیا می کند و سهل انگاری در پیشگیری موجب واگیر شدن این بیماری ها می شود.
یک پزشک مطلع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به لزوم مشارکت زائران برای حفظ سلامت خود و جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار گفت: زائران باید توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند تا سفری ایمن داشته باشند.
دکتر فرهاد حیات افزود: بیماران قلبی و عروقی، تنفسی و دیابتی که قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند، داروهای مورد نیاز خود را قبل از خارج شدن از مرز تهیه کنند و بیماران دیابتی حتما مواد قندی مانند شکلات، بیسکویت و غیره به همراه داشته باشند.
وی اضافه کرد: حس پاهای دیابتی ها به علت پیاده روی طولانی کاهش می یابد و این افراد در صورت بروز هرگونه زخم در پاهایشان باید به مراکز بهداشتی در طول مسیر مراجعه کنند تا دچار زخم دیابتی نشوند. 
این پزشک ادامه داد: دسترسی به امکانات پزشکی در پیاده ‌روی اربعین دشوار است و به همین خاطر به بیماران دیابتی توصیه می‌شود تا پاهای خود را مرتب شست‌ و شو دهند. 
وی با اشاره به اینکه همراه بردن داروهای کدئین دار به کشور عراق هم دارای ممنوعیت است، ادامه داد: اگرچه در طول مسیر موکب های بهداشتی و درمانی راه اندازی شده است اما زائران برای اطمینان بیشتر، داروهای مورد نیاز خود را همراه داشته باشند زیرا در موکب ها هم داروهای محدود و ضروری در اختیار آنان قرار می گیرد.
دکتر حیات، رعایت بهداشت فردی را یکی از نکات مهم در پیاده ‌روی اربعین دانست و بیان کرد: شست و شوی مکرر دست ها با آب و صابون جهت جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های عفونی به ویژه تنفسی الزامی است؛ روبوسی، گرد و غبار و استنشاق گازها نیز از جمله عوامل شیوع بیماری های تنفسی است. 
وی استفاده از آب و غذای سالم را از دیگر ضرورت‌های تأمین سلامت فردی زائران در پیاده‌ روی اربعین حسینی دانست و عنوان کرد: هرچند کاروان‌ها و موکب‌های مختلف سعی می‌کنند با حداکثر ایمنی، آب و غذای بهداشتی را به زائران برسانند اما خود افراد نیز باید مواظب باشند.
این پزشک بیان کرد: این روزها در عراق هوا کمی گرم و شب‌ها سرد است و این تفاوت دما در شب و روز ممکن است زائران را در معرض بیماری‌ها تنفسی و سرماخوردگی قرار دهد.
وی در رابطه با لزوم استفاده از واکسن هپاتیت A قبل از اعزام به مراسم اربعین، افزود: واکسن خاصی برای عراق نیاز نیست و واکسن هپاتیت A جزو توصیه‌های بهداشتی به شمار نمی رود.
به گزارش ایرنا بسیج همگانی مسوولان حوزه سلامت در کشور نیز با هدف پیشگیری از بروز بیماری ها تشکیل شده و علاوه بر برگزاری جلسه هایی با موضوع پیشگیری موثر، توصیه های بهداشتی زیادی نیز در اختیار زائران و مسوولان قرار گرفته است.
اما اهمیت سلامت زائران در پیاده روی اربعین حسینی به حدی بالاست که معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آمادگی کامل 28 دانشگاه علوم پزشکی مرزی کشور برای پوشش این مراسم خبر داده و گفته است: امسال 97 آزمایشگاه فعال برای ارایه خدمات به زائران پیاده روی اربعین آماده شده است.
علیرضا رییسی با اشاره به هماهنگی بین گروه‌های هلال احمر، اورژانس کشور و معاونت‌های بهداشت و درمان و سازمان‌های مردم نهاد برای تأمین سلامت زائران اربعین، افزود: چهار کارگاه آموزشی در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیر در دانشگاه‌های علوم پزشکی مرز‌های غربی کشور برگزار و چندین جلسه آموزشی با مرکز پزشکی حج سازمان هلال احمر در زمینه بررسی وضعیت تشکیل شده است.
وی بیان کرد: همراهی شهروندان و زائران در راستای کاهش مشکلات سلامت زائران و مردم بسیار موثر است و می تواند در کاهش هزینه ها و افزایش بهداشت این پیاده روی اثرگذار باشد. 
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز با اشاره به آموزش بهداشتی 500 نفر از کارکنان موکب های اربعین امسال در این استان، گفت: این افراد مهمترین و تاثیرگذارترین نقش را در تامین بهداشت عمومی و مواد غذایی دارند و برای همه آنان کارت معاینه پزشکی صادر می شود.
رسول انتظارمهدی اضافه کرد: این کارشناسان بهداشتی در موکب ها و مراکز بحرانی از جمله مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی بر فرآیند تامین آب شرب و خدمات اساسی در پایانه های مرزی نظارت می کنند. 
وی ادامه داد: تعیین رابطان سلامت برای هر کاروان، آموزش حضوری و غیرحضوری با منابع آموزشی، راه اندازی مراقبت بهداشتی همگانی برای زائران و تامین منابع و تجهیزات مورد نیاز از جمله برنامه های دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی برای آیین پیاده روی اربعین در سال جاری است. 
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان بیان کرد: حضور میلیونی زائران طی یک دوره و از مناطق جغرافیایی متفاوت، ازدحام بیش از حد در کربلا، پیاده روی در یک مسیر طولانی و تاثیرپذیری و تاثیرگذاری جمعیت حاضر بر سلامت یکدیگر از جمله مواردی است که توجه بیش از پیش زائران به توصیه های بهداشتی را اجتناب ناپذیر می کند. 
انتظارمهدی با تاکید بر استفاده زائران از کفش مناسب، گفت: در سال گذشته حدود 144 مورد مشکل سلامت زائران اربعین در آذربایجان غربی پیگیری و 40 نفر از آنان در بیمارستان بستری شدند.
وی اضافه کرد: زائران در صورت مشاهده علائم مرتبط با وبا یا اسهال حتما به مراکز درمانی در مرزهای ورودی مراجعه و بیماری خود را اعلام کنند تا درمان در اسرع وقت صورت بگیرد.
هفته آینده، میلیون ها نفر مشتاق از سراسر دنیا در بزرگترین پیاده روی تاریخ شرکت می کنند و عشق و ارادت خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ویژه امام حسین (ع) در مراسم اربعین نشان می دهند اما رعایت موارد ایمنی و بهداشتی می تواند این پیاده روی را بسیار شیرین تر و گواراتر کند. 

n83078769-72624033
تاریخ: چهارشنبه 2 آبان 1397  1:23 PM