حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد در گفتگو با آستان نیوز اظهار کرد: با توجه به اهمیت ایام ولادت و شهادت امام رضا(ع) تولیت آستان قدس رضوی دستور راه اندازی ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی را در سال گذشته صادر کرد. این ستاد مسئول برنامه‌ریزی، هماهنگی و راهبری مجموعه برنامه‌هایی است که در مناسبت‌های ویژه اجرا می‌شوند.
وی با اشاره به تشکیل 5 کمیته در ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی بیان کرد: کمیته محتوایی با حضور جمعی از نخبگان ، فضلا و صاحب نظران محتوای لازم برای جشن‌های دهه کرامت را تهیه کرد. کمیته استان‌ها، کمیته حرم مطهر رضوی، کمیته حوزه بین الملل و کمیته فعالیت‌های رسانه‌ای نیز تشکیل شد و با مشارکت همه بخش‌های آستان قدس، برنامه ریزی و سازماندهی جشن‌های دهه کرامت انجام شد.
وی تصریح کرد: نهادهای فرهنگی و ستاد ملی دهه کرامت اهتمام ویژه‌ای به ستاد دهه کرامت آستان قدس رضوی داشتند و با تعاملی که با معاونین فرهنگی شهرداری‌های کلان شهرهای کشور داشتیم، 1500 شهرداری کشور در جشن‌های دهه کرامت به صورت ویژه مشارکت دارند.
رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی عنوان کرد: امیدواریم با مشارکت همگانی در ایام دهه کرامت در عرصه‌های تعظیم شعائر، معرفت افزایی و احیای سیره‌های حضرت رضا(ع) اقدامات ویژه و مطلوبی انجام شود.
وی با بیان اینکه شعار دهه کرامت امسال «خدمت کریمانه» است، افزود: شعار دهه کرامت رضوی از سویی برگرفته از سیره امام رضا(ع) و متناسب با فرازی از زیارت جامعه است که در آن می‌خوانیم « عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم» و از طرف دیگر در بر گیرنده نیازهای امروز جامعه به ویژه کمک به مستضعفان و نیاز به گره‌گشایی از مشکلات مردم است. شعار«خدمت کریمانه» برای دهه کرامت، مورد استقبال ستاد ملی این دهه مبارک نیز قرار گرفت و به عنوان شعار ملی برنامه‌ها انتخاب شده است.
گنابادی‌ نژاد با بیان اینکه پیوست اجتماعی برای تمامی برنامه‌های آستان قدس رضوی در این دهه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: در محتوای برنامه‌های امسال به سیاست توسعه خدمت، خادم و مخدوم اشاره شده که از سیاست‌های آستان قدس رضوی است.
وی ادامه داد: مردم همیشه در مراسم‌های مذهبی حضور داشته‌اند و بهتر است این حضور مردمی در جشن‌ها با اولویت‌ها و نیازهای جامعه همراه شود تا شیرینی آن در زندگی همه افراد جامعه حس شود.
رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی گفت: با احیای رویکرد اجتماعی«خدمت کریمانه» در دهه کرامت که مناسبتی مذهبی و فرهنگی است، می‌توانم استمرار جشن‌های دهه کرامت با عنوان خدمت به محرومین را با توجه به سیره امام رضا(ع) شاهد باشیم.
حجت الاسلام گنابادی نژاد تصریح کرد: تفاوت برنامه‌های دهه کرامت امسال آستان قدس رضوی با سال¬های گذشته در این است که تمامی برنامه‌ها با محوریت جشن‌های زیر سایه خورشید اجرا می‌شوند. کرسی تلاوت رضوی، اعزام مبلغان، شناسایی زیارت اولی‌ها، اجرا گروه‌های سرود، توزیع بسته‌های ارزاق محرومان، اهدای جهیزیه و تسهیلات تهیه جهیزیه از جمله برنامه‌هایی است که به برنامه‌های زیر سایه خورشید اضافه شده است.
وی خاطرنشان کرد: جشن‌های زیر سایه خورشید علاوه بر شهرها و روستاهای مختلف کشورمان در هندوستان، بنگلادش، بلژیک، آلمان، فرانسه، افغانستان، اندونزی، لبنان، عراق، سوریه، زیمباوه، زامبیا، ترکمنستان و هلند نیز برگزار می‌شود. در این جشن‌ها بیش از 3 میلیون بسته متبرک رضوی شامل نمک، نبات ، عطر رضوی و 200 هزار جلد کتاب توسط خادمین بارگاه مطهر رضوی میان آحاد مردم توزیع می شود.
حجت الاسلام گنابادی نژاد بیان کرد: امیدواریم جشن‌های زیر سایه خورشید سبب شادی مومنانه برای مردم شود و گره‌ای را از مشکلات مردم باز کند.
وی با اشاره به فراگیری محبت اهل‌بیت(ع) افزود: مردم بانی اصلی جشن‌های زیر سایه خورشید هستند، گروه‌های اعزامی آستان قدس رضوی فقط پرچمی را به نام امام رضا(ع) میان مردم می‌برند و دل‌های بسیاری متوجه امام رضا(ع) می‌شود.
حجت الاسلام گنابادی نژاد افزود: با همکاری دستگاه‌های فرهنگی مشهد مقدس سعی کرده‌ایم محلات مشهد در جشن‌های دهه کرامت حضور داشته باشند. جشنواره شهر کرامت برای حمایت از فعالیت‌های مردمی با همین رویکرد برگزار شده و اقلام مورد نیاز جشن‌ها با محوریت مساجد توزیع می شوند. برای حمایت از برگزاری جشن در محلات قاری، مداح و گروه‌های سرود اعزام می شوند.
رئیس ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی بیان کرد: همزمان با پایان جشنواره شهر کرامت از برگزیدگان 8 محله تجلیل و هدایای ارزنده‌ای به آن‌ها اعطا خواهد شد.
وی عنوان کرد: در حوزه انتشارات آستان قدس رضوی 18 کتاب در جشن‌های دهه کرامت رونمایی می‌شوند و مسابقه ملی کتابخوانی با موضوع امام رضا(ع) از منبع کتاب دعبل و زلفا برگزار می شود. کتاب دعبل و زولفا از سایت به نشر قابل دریافت است.
گنابادی نژاد در خاتمه بیان کرد: در حوزه تولیدات فرهنگی 17 نماهنگ و 5 سرود اختصاصی به مناسبت دهه کرامت رضوی و میلاد امام رضا(ع) تولید شده است که در رسانه‌ها منعکس می‌شوند.

656565
تاریخ: جمعه 29 تیر 1397  1:24 PM