تاریخ تولد : جمعه ، 1 فروردين ، 1331

محل تولد : نراق

سن هنگام شهادت: 29

تحصیلات : كارشناسي حسابداري

زندگي نامه

سوابق مبارزاتي: بيدارسازي فكري دانشجويان، مبارزه با طاغوت با حركت در مسير روحانيت، پخش اعلاميه‌ها و سخنراني‌هاي امام خميني(ره)، شركت فعال در تسخير پادگان‌هاي نظامي رژيم پهلوي، حضور فعال در كميته استقبال از حضرت امام خميني(ره)

كارهاي تشكيلاتي: شركت در جلسات مذهبي و مبارزاتي، تشكيل هيئت‌هاي مذهبي و سياسي، همكاري با روحانيت مبارز در سال‌هاي خفقان رژيم پهلوي، همكاري با شهيد مفتح در مسجد قبا، عضويت در حزب جمهوري اسلامي

مسئوليت‌ها: سرپرست واحد دانشجويي حزب جمهوري اسلامي، نماينده حزب جمهوري اسلامي در جهادسازندگي، همكاري با نهضت سوادآموزي و مسئول دفتر رئيس مجلس شوراي اسلامي

تولد تا جواني

سال 1331 ه.ش در قصبه نراق از توابع شهرستان محلات در استان مركزي، در ميان خانواده‌اي كشاورز و پرتلاش كودكي ديده به جهان گشود كه پدرش نام وي را علي‌اصغر نهاد.

علي‌اصغر آقازماني در 6 سالگي وارد دبستان شد و از همان ابتدا باهوش و ذكاوتي كه داشت علاقه خود را به تحصيل علم و دانش نشان داد. وي تا كلاس سوم در زادگاهش به فراگيري علوم ادامه داد و در كلاس چهارم به همراه خانواده‌اش به تهران عزيمت كرد و در دبستان ابرپوش مشغول يادگيري شد. در همين دبستان بود كه با دوستاني آشنا شد كه تا آخرين لحظه حياتش با او همرزم بودند.

پس از پايان تحصيلات دوره ابتدايي وارد دبيرستان محمدرضا شاه سابق و سپس دكترمحمود شيمي شد و توانست در سال 1349 ديپلم خود را اخذ كند. وي از ابتداي ورود به دبيرستان علاقه عجيبي به مطالعه كتاب‌هاي مذهبي داشت و از همان دوران نوجواني به نهادينه كردن ارزش‌هاي اسلامي در درون خود، مبادرت ورزيد.

در دبيرستان همواره در رديف بهترين‌ و ساعي‌ترين دانش‌آموزان قرار داشت و اخلاق نيكو و رفتار پرصلابت او موجب تحسين مسئولان دبيرستان مي‌شد.

وي هنگام تحصيل در مقطع متوسطه به كار و امرار معاش نيز مشغول بود و عقيده‌ داشت با اين كار ، تا حدودي به خانواده خود كمك مي‌كند.

شهيد آقازماني در كنار مطالعه كتاب‌هاي مذهبي، علاقه فراواني به حضور در جلسات مذهبي و اسلامي داشت و به همين دليل در كلاس‌هاي قرآن و عربي كه در مساجد تشكيل مي‌شد، شركت مي‌كرد. در اين كلاس‌ها او با مطالعه كتب اسلامي و اخلاقي با سيره ائمه معصومين (ع)، بيش از پيش آشنا شد.

وي در اواخر دبيرستان با شناختي كه از اسلام پيدا كرده بود، فعاليت‌هاي سياسي و مذهبي خود را آغاز كرد و با همكاري برخي دوستان خود، به تشكيل هيئت‌هاي مذهبي پرداخت و در اين كلاس‌ها توانست با جذب كودكان و نوجوانان، ‌آنان را با علوم اسلامي و انديشه‌هاي قرآني آشنا كند.

در سال 1349 ه.ش ، پس از اخذ ديپلم ، وارد دانشكده حسابداري شركت نفت شد. و در سال 1353 توانست با موفقيت در رشته حسابداري فارغ‌التحصيل شود.

شهيد آقازماني و مبارزه عليه طاغوت

علي اصغر با ورود به محيط دانشگاه و آشنايي با فعاليت‌هاي انقلابي ، عزم خود را براي مبارزه عليه رژيم ظلم و ستم پهلوي دو چندان نمود. او با وجود محدوديت‌هايي كه رژيم پهلوي در آن سال‌ها براي فعاليت‌هاي اسلامي و سياسي ايجاد كرده بود فعاليت‌هاي خود را در محيط دانشكده گسترش داد و از عناصر پر تلاش براي جذب نيروهاي جوان به سوي اسلام و خط روحانيت به شمار مي‌رفت. وي با برقراري ارتباط با روحانيان و شخصيت‌هاي اسلامي، نقش مؤثري در بيدارسازي افكار دانشجويان دانشكده حسابداري شركت نفت ايفا كرد. پس از شروع به كار حسينيه ارشاد و فعاليت‌هاي آن مركز، به آن جا رفت و در صف شاگردان دكتر علي شريعتي قرار گرفت و فعاليت‌هاي چشم‌گيري در حسينيه داشت و تا تعطيلي حسينيه ارشاد از سوي مزدوران شاه به همكاري با اين كانون ادامه داد.

او هميشه سعي داشت در خط اسلام، مرجعيت و روحانيت باشد و در طول سال‌هاي مبارزه، پيشنهاد بعضي گروه‌ها را براي همكاري با آنان به دليل ماهيت غيراسلامي آنان نپذيرفت و در خط امام و مقتداي خويش باقي ماند.

پس از تعطيل شدن حسينيه ارشاد، به همراه دوستان خود در مسجد جاويد به صف ياران دكتر مفتح پيوست و فعاليت‌هاي سياسي - مذهبي خود را ادامه داد و پس از تعطيل شدن مسجد جاويد وتأسيس مسجد قبا، به همراه دكتر مفتح به آن‌جا رفت.

پس از جريان تصفيه و ترور مجيد شريف واقفي در سازمان مجاهدين خلق ( 1354 ه .ش) آقازماني براي ايجاد يك تشكيلات منسجم مبارزاتي و دانشجويي، تلاش گسترده‌اي را از خود به عرصه ظهور رساند و توانست با كمك حسن اجاره‌دار تجمعات دانشجويي را با تبعيت از مرجعيت و روحانيت، به طور گسترده ادامه دهد.

با شروع فعاليت‌هاي مسجد قبا در سال 1355 ه.ش، وي نيز به همراه دانشجويان مسلمان در اين جلسات شركت مي‌كرد. جلسات ابتدا با نقد و بررسي كتاب‌هاي مذهبي آغاز شد. در ادامه، كلاس‌هاي عقيدتي در اين مسجد تشكيل گرديد و در همين كلاس‌ها بود كه علي‌اصغر آقازماني با شهيد مظلوم آيت‌الله دكتر محمد حسيني بهشتي آشنا شد. اين آشنايي زمينه‌ساز فعاليت‌هاي منسجم عليه رژيم منحوس پهلوي شد. آقازماني و دوستانش چهارشنبه هر هفته در كلاس‌هاي "شناخت" كه در منزل شهيد بهشتي تشكيل مي‌شد شركت مي‌كردند و از رهنمودهاي اسلامي و انقلابي ايشان بهره‌مند مي‌شدند.

تا با تو قرين شدست جانم

هرجا كه روم به گلستانم

آقازماني از خدمت كردن به دستگاه‌هاي حكومتي در سال‌هاي قبل از پيروزي انقلاب اسلامي متنفر بود و به بهانه‌هاي مختلف از آن خودداري مي‌كرد. به عنوان مثال هرگاه از او سئوال مي‌كردند چرا تحصيلات خود را پايان نمي‌دهد؟، در پاسخ مي‌گفت: « در اين صورت بايد به سربازي بروم، اما من تا زماني كه حكومت اسلامي نباشد هرگز وارد خدمت سربازي نخواهم شد».

در سال 1356 ه.ش پس از درگذشت دكتر شريعتي، آقازماني در پي راه‌اندازي راهپيمايي عظيم دانشجويي بود اما با اطلاع يافتن مأموران ساواك، اين حركت انقلابي به اجرا درنيامد.

در شبهاي ماه مبارك رمضان‌ همان سال، وي و دوستانش با هدايت شهيد دكتر مفتح در برگزاري مجالس باشكوهي كه در مسجد قبا برگزار مي‌گرديد فعال بودند. در اين مجالس پرده از ماهيت‌هاي ضد ديني رژيم پهلوي برداشته ‌شد و به واسطه آن هزاران نفر از مردم شهر تهران به صف مبارزان انقلابي پيوستند. در پايان ماه مبارك رمضان، نماز عيد سعيد فطر، به طور با شكوهي در تپه‌هاي قيطريه تهران اقامه شد كه رژيم را به واهمه انداخت و در اين حركت معنوي شهيد آقازماني و ياران ديگر شهيد مفتح از عناصر مؤثر بودند.

ارتباط با دانشجويان خارج از كشور، يكي ديگر از فعاليت‌هاي وي بود. اين اقدامات با تبحّر فراوان اجرا مي‌شد و نشريات وزين تهيه شده با سرعت و دقت در ميان آنان توزيع مي‌شد. وي در چاپ كتب اسلامي نيز تلاش‌هاي فراواني كرد و چندين كتاب در زمان اختناق چاپ نمود.

با اوج‌گيري مبارزات مردمي به رهبري حضرت امام خميني(ره) ، شهيد آقازماني فعاليت‌هاي خود را شدت بخشيد. او با تكثير تمثال و سخنراني‌هاي امام و مقتداي خويش، آن را در ميان مردم توزيع مي‌كرد و در راهپيمايي‌ها نيز حضور چشمگيري داشت.

اوايل سال 1357 ه.ش، وي با اين اعتقادكه دانشجويان بايد دانشگاه‌ها را رها كرده و براي بيدارسازي مردم و افزايش مبارزات علني عليه رژيم پهلوي به شهرهاي خود بازگردند به صف مبارزان پيوست.

هنگامي كه براي هماهنگي اعتصاب‌ها و تظاهرات كميته‌اي تشكيل شد، آقازماني در آن نقش فعالي داشت .

 

شهيد آقا زماني پس از پيروزي انقلاب اسلامي

آموزش در محضر اساتيدي چون شهيدان مفتح و بهشتي و حضور در صحنه‌هاي مبارزاتي از او جواني پر تلاش و توان‌مند ساخته بود.

شهيد آقازماني با بينش قوي و خلاقيتي كه داشت در همه زمينه‌ها داراي طرح‌هاي كارشناسي بود.

با اعلام موجوديت حزب جمهوري اسلامي، به همراه گروهي از دوستانش به حزب پيوست و به عنوان نخستين سرپرست واحد دانشجويي حزب جمهوري اسلامي منصوب شد. آقازماني طي فعاليت در حزب در طرح‌هاي عمران و بسيج دانشجويي و دانش‌آموزي و راه‌اندازي جهادسازندگي با هدف كمك به روستائيان و سازندگي فعال بود. با تشكيل اين نهاد ارزشمند، به عنوان نماينده حزب جمهوري اسلامي در جهاد به همكاري پرداخت. پس از تشكيل نهضت سوادآموزي نيز به خاطر علاقه‌اي كه به موضوع تعليم و تعلم داشت به اين نهاد انقلابي رفت و نقش برجسته‌اي را ايفا نمود.

شهيد آقازماني اعتقاد داشت نيروهاي جوان بايد در حزب جمهوري اسلامي كار كنند و علاقه خاصي به حزب داشت و كار در آن را بسيار مهم مي‌دانست. وي در ايجاد دبيرخانه شوراي انقلاب، نقش بسيار مؤثري بر عهده گرفت و شمار زيادي از جوانان علاقه‌مند و متعهد را براي كار به آن‌‌جا معرفي نمود.

آقازماني هم چنين همكاري تنگاتنگي با روزنامه جمهوري اسلامي داشت و بيشتر شب‌ها به روزنامه مي‌رفت و هنگامي كه روزنامه جمهوري اسلامي از هر طرف مورد تهاجم بود، او روزنامه را ياري مي‌كرد. با تشكيل مجلس شوراي اسلامي و انتخاب آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به رياست مجلس، وي به عنوان مسئول دفتر ايشان منصوب شد.

در مجلس نيز نقش فعالي داشت و در مقابل خط انحرافي تلاش مي‌كرد. وي از همان ابتدا كه بني‌صدر در جامعه مطرح شد و قبل از انتخاب او به عنوان رياست جمهوري، با شناختي كه از افكار و انديشه‌هاي او داشت، به انتقاد از او پرداخت و همواره براي برداشتن پرده نفاق و تزوير از چهره او تلاش مي‌كرد.

پرهيز از محافظه‌كاري ويژگي‌ بارز شهيد

شهيد علي‌اصغر آقازماني كه شخصيت خود را با آموزش‌هاي اسلامي و در مسير روحانيت متعهد پرورش داده بود، همواره مي‌كوشيد به تكليف خود عمل كند و اسلام و انقلاب و ولايت فقيه براي او در صدر همه امور قرار داشتند. هرگز در برابر انديشه‌هاي ناصواب سكوت نمي‌كرد و اصول را بر خود مقدم مي‌شمرد. از محافظه‌كاري متنفر بود و در قبل از پيروزي انقلاب اسلامي نيز از برنامه‌هايي كه عليه رژيم طراحي مي‌شد در برابر برخي افراد ظاهرالصلاح ايستادگي مي‌كرد.

او در برابر عناصر ليبرال و خود فروخته غرب ايستادگي مي‌كرد و با افرادي كه تمايل به سازش داشتند برخورد انقلابي داشت.

در دوران پيش از انقلاب با عمل‌زدگي نيز مبارزه مي‌كرد و معتقد بود دانشجويان همواره بايد در مسير رشد ايدئولوژيك و سياسي‌كار كنند و انفصال بين عمل و تئوري را خطري بزرگ براي جوانان مي‌دانست.

علي‌اصغر آقازماني سرانجام شامگاه هفتم تير سال 1360 به همراه 72 تن از بهترين ياران امام و در رأس آن‌ها شهيد بهشتي به لقا‌ءالله پيوست.

او به واسطه فعاليت‌هاي انقلابي و تحصيل فرصت ازدواج پيدا نكرد ، اما سراسر حيات او مملو از صفحات زريني است كه از او به يادگار مانده است.

ويژگي هاي اخلاقي و شخصيتي شهيد

- وقار

- متانت

- دورانديشي و مديريت

- زيركي و پشتكار

- محرم اسرار

- مشاور امين براي دوستان

- ثبات در عقيده؛ برخي ويژگي‌ها و سجاياي اخلاقي اين شهيد سعيد به شمار مي‌رود.

مطلب فوق از نشانی http://www.habilian.ir اخذ شده است.

WhatsApp Image 2018-06-28 at 15
تاریخ: پنجشنبه 7 تیر 1397  1:35 PM