به گزارش خبرنگار تلویزیون خبرگزاری شبستان، درست 37 سال پیش در چنین روزی بود که بازمانده‌های گروهک تروریستی فرقان در ضبط صوتی که بر سر میز سخنرانی مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر تهران قرار داشت بمبی کار گذاشتند. بعد از اقامه نماز مشغول سخنرانی شدند و زمان سخنرانی ایشان  بمب منفجر شد.

 

بمب کامل عمل نکرد و ایشان جان سالم به دربردند، اما دست راستشان بر اثر شدت جراحات وارده برای همیشه از کار افتاد.

 

 

 

محمدصادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و محقق و پژوهشگر در حوزه مجاهدین خلق در مستند «پایانی بر پایان» در این باره می گوید:« یکی از اولین بمب گزاری هائی که سازمان انجام می دهد ششم تیرماه 1360 در مسجد ابوذر بود. مقام معظم رهبری به دعوت مردم پس از نماز مشغول سخنرانی بودند که ضبط صوتی حاوی بمب که توسط یکی از چهره های سازمان به نام جواد قدیری آماده سازی شده بود مقابل ایشان گذاشتند.»

 

مستند«پایانی بر پایان»و «مستند ترور نافرجام رهبر انقلاب» از جمله مستندهائی هستند که به ترور مقام معظم رهبری می پردازد، مستندهای «6 تیر» و «یک روز به خصوص» نیز امروز در سالروز این حادثه تروریستی از شبکه های 4 و مستند پخش و بازپخش خواهند شد.

 

 

 

همچنین مستندمستند20 دقیقه ای "سال های ترور" به تهیه کنندگی و کارگردانی سید فواد موسوی کاری از گروه سیاسی شبکه یک سیما است که امشب ششم تیر حوالی ساعت 20  روی آنتن می رود.

 

 

به گزارش شبستان و بنابر اعلام روابط عمومی شبکه یک ، این مستند روایتگر نگاه دو شاهدی است که در زمان ترور آیت الله خامنه ای در مسجد ابوذر تهران حضور داشتند.

 

سید حسین موسوی عکاسی بود که در ششم تیر 1360 برای پوشش تصویری برنامه در مسجد ابوذر حضور داشت و بخشی از اتفاقات آن روز از زبان او روایت می شود. او هم اکنون مسئول بسیج مسجد ابوذر است و در آتلیه عکاسی در منطقه ابوذر تهران فعالیت می کند. بخش دیگری از مستند سالهای ترور هم از زبان حجت الاسلام مطلبی امام جماعت مسجد ابوذر روایت می شود.

IMG13502394
تاریخ: پنجشنبه 7 تیر 1397  1:35 AM