به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در جمع خبرنگاران در همایش سالروز تأسیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در رابطه با اعزام مجدد تیم مذاکره کننده ایرانی گفت: در شرایط فعلی تقریبا بخش کلی از موضوعات حل شده است و تنها اختلاف بر سر دو موضوع است که در صورت توافق بر سر آن نیز اعزام به حج نیز آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم برای ما مشخص شدن تکلیف شهدای منا است که طرف مقابل بروی تکمیل روند تحقیق خود اشاره دارد، در این راستا کشور ایران نیز مدارکی دارد که می‌تواند به کمیته حقیقت‌یاب ارائه دهد، در واقع کشور مقابل می‌تواند ما را نیز به کمیته حقیقت‌یاب خود دعوت کند تا ما نیز مدارک و مستندات خود را برای رفع مشکل ارائه دهیم.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت یادآور شد: برای شهدای منا همین که کشور عربستان بپذیرد که چه کسانی عامل این حادثه هستند مسئله حل خواهد شد، با تمام این شرایط امید است موانع موجود بر سر راه اعزام بر داشته شود.

قاضی عسگر در رابطه با مسئله فرودگاه عربستان نیز تاکید کرد: در رابطه با موضوع موردنظر دولت عربستان افراد خاطی را دستگیر و به 4سال حبس محکوم کردند و همچنین 1000 ضربه شلاق و انفصال از خدمت برای افراد خاطی در نظر گرفته شده است، البته در این زمینه مسئولین عربستانی خواستار مجازات بیشتر هم بوده‌اند اما با وجود صدور رای نهایی امکان تغییر آن وجود ندارد.

وی ابراز داشت: برای ما مهم این است که مسجل شد که مجازات مخاطیان انجام شده است و از این رو مسئله حج عمره نیز از سر گرفته شده و پس از حل مشکل حج واجب دوباره اعزام کاروان‌ها از سر گرفته می‌شود.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت در پایان گفت: با وجود نهایی شدن توافقات ما می‌توانیم 80هزار نفر را به سفر حج اعزام نمائیم، البته در صورت افزایش این میزان متعاقبا به زائران اعلام می‌شود.

IMG22494857
تاریخ: شنبه 14 اسفند 1395  1:34 PM