خبرگزاری شبستان: استاد انصاریان گفت: شناخت امام حسین (ع) امری ضروری و لازم است چراکه اگر حادثه کربلا رخ نمی‌داد رابطه انسان‌ها با پیامبران قطع می‌شد.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، استاد حسین انصاریان، دانشمند فرزانه و مفسر قرآن کریم، در نخستین شامگاه مراسم عزای امام حسین (ع) که در حسینه قاسم بن الحسن (ع) برگزار شد، گفت: امام حسین (ع) به لحاظ ذات و شخصیت نسبت به همه انسان‌ها حسن وجودی داشته افضل و برتر هستند.
وی افزود: اینکه انسان در زندگی دنیا خود را از گناهان ظاهری و باطنی حفظ کند کار آسانی نیست بلکه نیاز به قدرت ایمانی و روحی بالا و محکم دارد، انبیا الهی و ائمه اطهار (ع) معصوم از گناه بودند به همین علت بهترین‌ها انسان‌ها هستند.
این مفسر قرآن کریم، با بیان اینکه در بین انسان‌های احسن، امام حسین (ع) رتبه نخست دارد و کسی از او قدرتمندتر نیست، عنوان کرد: سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) بر همه مخلوقات عالم اعم از انس و جن برتری دارد همه انسان‌ها می‌توانند با الگو گیری از ایشان به سعادت واقعی برسند.
استاد انصاریان با اشاره به اینکه امام حسین (ع) در همه ابعاد زندگی خود حضرت ابراهیم (ع) را الگوی خود قرار داده بود، افزود: امام حسین (ع) همچون حضرت ابراهیم (ع) تسلیم امر پروردگار بود و در دین‌داری همه وجود خود را تسلیم امر خدا کرده بودند.
این دانشمند فرزانه با بیان اینکه وجود مبارک امام حسین (ع) وارث حضرت ابراهیم (ع) است،  اظهار داشت: در زیارت وارث به این امر تأکید شده است که تمام ارزش‌های عملی و اعتقادی حضرت ابراهیم (ع) را امام حسین (ع) به ارث برده است.
وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم درباره حضرت ابراهیم (ع)، بیان داشت: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: ابراهیم برای شما در همه عرصه‌ها اعم خوبی‌ها، تسلیم بودن در برابر خدا، پاکی، اخلاق، ایمان و مبارزه با ظالمان عصر خود الگو و سرمشق است؛ ایشان معلم خیر و پیشوای هدایت بود، در جای دیگر می‌فرماید: من همه خوبی‌ها را به او دادم، ابراهیم همه شایستگی‌ها و الطاف را در قیامت دارا خواهد بود.
این مفسر قرآن کریم با اشاره به اینکه امام حسین (ع) در همه امور دنیوی و اخروی برای ما انسان‌ها الگو و اسوه هستند، اظهار داشت: پیامبر (ص) فرمودند: انسان‌ها در قیامت با الگوهای خود محشور می‌شوند، امام حسین (ع) بالاترین جایگاه را نزد خدا دارند پس هرکس او را در عمل و رفتار الگو و پیشوای خود قرار دهد با ایشان محشور می‌شود.
استاد انصاریان در پایان با اشاره به اینکه جامعه پیرو امام حسین (ع) به کمال می‌رسد، خاطرنشان کرد: شناخت امام حسین (ع) امری ضروری و لازم است چراکه اگر حادثه کربلا رخ نمی‌داد رابطه انسان‌ها با پیامبران قطع می‌شد در حقیقت امام حسین (ع) بین پیامبران هدایت و آیندگان حلقه اتصال ایجاد کردند.


منبع : شبستان

 

96003_IMG14454955
تاریخ: دوشنبه 12 مهر 1395  1:21 PM