به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در تشریح نحوه ثبت نام و شرایط اعزام زائران ایرانی به پیاده روی اربعین امسال پرداخت و عنوان کرد: ثبت نام مراسم پیاده روی اربعین از 15 شهریور ماه با رونمایی از سامانه «سماه» به آدرس samah.haj.ir آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: مردم با وارد شدن به این سامانه و ثبت نام در آن پلی برای ارتباط بین خود و مسئولان حج و زیارت برقرار می‌کنند تا به صورت مستمر از طریق پیامک آخرین اطلاعات در خصوص هزینه‌ها، دسته بندی گروه‌ها و ... مطلع شوند.

اوحدی با اعلام این مطلب که ثبت‌نام‌های گروهی حداکثر در گروه‌های 10 نفره صورت خواهد‌ گرفت، گفت: جلساتی را با سفیر عراق در ایران برگزار کرده‌ایم همچنین جلسه‌ای هفته گذشته در ایلام برگزار شد که این جلسه در اصل اولین جلسه ستاد اربعین به صورت رسمی در نقطه صفر مرزی ایران بود.

ساخت 2 منبع آب بزرگ/ کمبود آب در اربعین نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه اکنون یک تحول و حماسه بزرگ در مرزهای کشور و شهرهای اصلی میزبان زائران اربعین در حال رخ دادن است، اظهار کرد: در حال حاضر در مسیر ایلام تا مهران 90 کیلومتر جاده در حال تعویض است، 65 پل یا تعویض شده یا در حال تعویض است، دو منبع ذخیره آب بزرگ در نقطه صفر مرزی نسب شد که حدود یک میلیون لیتر آب برای زائران ذخیره می‌کند و مشکلی که در تأمین آب زائران سال گذشته وجود داشت امسال رفع خواهد شد.

وی افزود: 95 تیر چراغ برق در مسیر 25 کیلومتری پل زائر در نقطه صفر مرزی نصب شده، گیت‌های گذرنامه و مبادی عبوری ما سال گذشته 18 گیت بود که در اوج ازدحام اربعین به 30 گیت رسید اما امسال 96 گیت راه اندازی شده‌است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه این برنامه‌ها در داخل ایران صورت گرفته اما طبیعتاً باید در مقابل 96 گیت داخل ایران تمهیدات لازم در آن سوی مرز از سوی مسئولان عراقی نیز اندیشیده شود، گفت: به دلیل جنگ ظالمانه‌ای که از سوی گروه‌های تکفیری داعش به عراق تحمیل شده است، به مسئولان عراقی اعلام کرده‌ایم که سازمان حج و زیارت، بعثه و مسئولان ایرانی آمادگی دارند تمهیداتی را برای توسعه زیرساخت‌ها در خاک عراق انجام دهند که امیدواریم این اتفاق نیز بیفتد.

تنها راه تشرف و حضور در پیاده روی اربعین ورود به سامانه سماه است

وی تصریح کرد:  تنها راه تشرف و حضور در پیاده روی اربعین ورود به سامانه سماه است که بر اساس تمهیدات اندیشیده شده همه زائران باید گذرنامه معتبر داشته باشند در خصوص ویزا نیز حتماً ویزای زائران صادر خواهد‌ شد و آخرین هماهنگی‌ها با مجموعه وزارت امور خارجه، مجموعه سفارت عراق و وزارت کشور عراق صورت گرفته و ظرف دو هفته آینده در خصوص نحوه صدور ویزا و قیمت ویزا (که باید قیمت مناسبی باشد) اطلاعات از طریق سامانه پیامکی اعلام می‌شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته نمی‌خواهیم آشفتگی سال گذشته ایجاد شود بر همین اساس زائران برای عبور از گذرگاه‌های مرزی تقسیم بندی می‌شوند؛ بحث حمل و نقل، اسکان، تغذیه، خدمات درمانی و ... نیز برنامه ریزی شده است لذا از همه متقاضیان اربعین می‌خواهیم از 15 شهریور ماه به این سامانه مراجعه کد ملی، شکاره گذرنامه و شماره تلفن خود را وارد کنند تا ارتباط دو سویه بین سازمان و آنها برقرار شود.

وی در پایان گفت: اعزام شرکت شمسا از آغاز سفرهای ویژه اربعین متوقف می‌شود و امکانات این شرکت اعم از حمل و نقل در خدمت زائران اربعین خواهد‌بود.

8587606996512346500661644369