خبرگزاری شبستان_اهواز

جمعیت زیادی به استقبال آمده اند از زن و مرد و کودک و جوان، هر گوشه را که نگاه کنی عده ای با چشمانی مشتاق به انتظار نشسته اند.

 

اشک شوق در گوشه چشم تک تک زائران دیده می شود، زمزمه یا رضا روی لب های مشتاقان شنیده می شود و حس زیبای دیدار یار از چهره ها می تراود.

 

اینجا در نقطه صفر مرزی وقتی به انتظار مولایت باشی زیر تیغ آفتاب هم دیگر نه گرمایی احساس می کنی نه خستگی ساعت ها به انتظار ماندن کلافه ات می کند. اینجا شیرینترین انتظار برایت رقم می خورد. انتظار برای تکرار واقعه سال 200 هجری قمری. با این تفاوت که اکنون اینجا قدم به قدم آن با خون شهدایی آمیخته است که پا جای پای مولایشان گذاشته و با خون خود تقدس این منطقه را فزونی بخشیده اند.

 

اینجا شلمچه است با زمینی خاکی ومحزون، سرزمین ملائک، سرزمینی که باید در آن آهسته قدم برداری زیرا قدمگاه انسان های آسمانی است، شلمچه داغ لاله هایی را بر دل دارد که  کوکب های آسمان هم حسرتشان را می خورند.

 

شلمچه ای که به قدوم ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) متبرک شده، اولین نقطه جغرافیایی کشورمان که میزبان آقا علی بن موسی الرضا(ع) بوده است.

 

 

هجرت تاريخي و سرنوشت ساز امام رضا(ع) از مدينه به سوي مرو بود. کاروان امام هشتم از منزلگاه هاي متعددي عبور کرد تا به بصره و مرز ايران رسيد. این کاروان از مرز بصره وارد شلمچه شد تا هشتمين امام در خاک ايران قدم بگذارد و اين چنين خاک شلمچه، ميزبان آن حضرت شد و دروازه ي ورود امام رضا(ع) به ايران لقب گرفت.

 

کاروان می آید با مردی از تبار آفتاب و همراهانی با لباس محلی عربی سوار بر اسب، نزدیک می شود و سیل مشتاقان دور آن را احاطه می کنند. عده ای اشک می ریزند و عده ای سلام می دهند. همهمه شادی و هلهله بلند می شود. جوانان به پیشواز کاروان می روند و اشعاری به زبان عربی در مدح امام محبوبشان می سرایند.زنان با چشمانی پر از اشک پشت کاروان حرکت می کنند و کودکان به شادی می پردازند.

 

کمی آن طرف تر مضیفی با چایی و قهوه عربی پذیرای کاروان می شود. مردانی که با لباس محلی عربی شوق دیدار با مولایشان در چشمانشان موج می زند.

 

علی مروانی که با لباس محلی در جمع استقبال کنندگان حاضر بود، می گوید: ورود تاریخی امام رضا(ع) به ایران نقطه عطفی در تاریخ کشورمان است و سالگرد ورود ایشان باید همه ساله به نحو شایسته ای گرامی داشته شود.

 

وی با اظهار خوشحالی از بازآفرینی واقعه ورود امام هشتم به ایران و مرز شلمچه، ادامه داد: برپایی این مراسم تاثیرگذاری بسیاری در میان مردم دارد  تا ارزش های مذهبی و دینی ما حفظ شوند.

 

زینب بچیه، که برای استقبال از کاروان نمادین امام رضا(ع) حضور یافته نیز گفت: حضور در این مکان مقدس برای ما افتخار است و برای یادآوری عظمت واقعه ورود امام رضا به میهن اسلامی و زیارت شهدای شلمچه حضور یافته ام.

 

 

وی که به همراه 20 نفر از فعالان موسسه جامعه القرآن صبا خرمشهر به استقبال کاروان نمادین امام رضا آمده، افزود: یادآوری ورود تاریخی امام رضا(ع) به خوزستان و تببین هدف هجرت این امام همام برای نسل امروز ضروری است.

 

خانم ایاسی نیز که در گوشه ای نظاره گر ورود کاروان نمادین امام رضا(ع) بود، اظهار کرد: همه ساله برای گرامیداشت سالروز ورود امام هشتم(ع) به خاک کشورمان به این مکان مقدس می آیم.

 

وی که هدف از حضور خود را زیارت شهدا و تجدید عهد و پیمان با آرمان های شهدا عنوان می کند، ادامه داد: شبیه سازی ورود امام رضا(ع) به ایران هم دلیل حضور من بوده چرا که این مراسم حس و حال و هوای خاصی به آدم می دهد.

 

صبا آلدام، با دو فرزند خود فاطمه 6 ساله و زینب 9 ساله در برنامه کاروان نمادین امام رضا(ع) حضور یافته، وی در خصوص علت حضورش می گوید: برای زیارت امام رضا(ع) و زیارت شهدا  آمده ایم.

 

وی با اظهار خوشحالی از بازآفرینی ورود کاروان امام رضا به شلمچه بیان کرد: من همین جا به دنیا آمده ام و حضور در این مراسم شور و شعف خاصی به من می دهد.

 

رضا عیدانی، که از آبادان برای شرکت در مراسم استقبال از کاروان نمادین آمده نیز می گوید: برگزاری این مراسم به دلیل ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت و خوشحالی از حضور امام رضا در ایران است.

 

وی از مسئولان و دست اندرکاران برگزاری این مراسم می خواهد در سال های آتی مراسم به صورت گسترده تر و با شکوه تر برگزار شود و امکان حضور برای عامه مردم فراهم شود.

 

 

بازآفرینی ورود کاروان نمادین امام رضا(ع) به مرز شلمچه در راستای برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا(ع) چند سالی است که همزمان با دهه کرامت در شملچه گرامی داشته می شود و امسال نیز این واقعه به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد بازآفرینی شد.

 

در این مراسم جمع کثیری از مردم خرمشهر و آبادان و در کنار آنها مسئولانی چون مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، معاون فرهنگی هنری ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان خراسان رضوی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد خوزستان، امام جمعه و فرماندار ویژه خرمشهر و فرماندهان نظامی و انتظامی و برخی مسئولان این شهر حضور داشتند.

 

پس از استقبال از کاروان نمادین، مسجد شهدای شلمچه پذیرای حضار شد. قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) با صدای سید کریم موسوی در مسجد شهدای شلمچه طنین انداز شد.

 

ابتهال خوانی، شعر خوانی به زبان عربی و فارسی، اقامه نماز جماعت و همچنین برگزاری دعای کمیل از برنامه های گرامیداشت سالروز تاریخی ورود امام رضا(ع) به شلمچه بود و این آغازی است برای گرامیداشت دهه کرامت و جشن های رضوی.

 

چشمانم را بر هم می‌گذارم... غرق می‌شوم در خاطرات گنبد طلایی، پنجره فولادین و حرمی که دل ها به سویش پر می کشد.

1
تاریخ: شنبه 24 مرداد 1394  8:56 AM