استاد حسین انصاریان، مفسر قرآن کریم پنجشنبه شب در پنجمین جلسه از سلسله سخنرانی‌‌های «سعادت و شقاوت» در حسینیه مکتب الزهراء مشهد به سخنی از رسول گرامی اسلام(ص) در پاسخ سؤالی درباره سعادت اشاره و اظهار داشتند: پیامبر اکرم(ص) درباره مفهوم سعادت می‌فرمایند «السَّعَادَةُ کُلُّ السَّعَادَةِ طُولُ الْعُمُرِ فِی طَاعَةِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ»، مفهوم سعادت به این است که انسان از عمر طولانی برای عبادت الهی بهره ببرد.
وی خاطرنشان کرد: آن کسی که 1500 سال پیش چنین سؤالی از رسول خدا(ص) درباره سعادت دارد، به یقین شناخت و معرفت بالایی نسبت به اسلام و شأنیت پیامبر اکرم(ص) دارد.
وی با تأکید بر این‌که گوش دادن به حرف هر کسی به منزله بندگی اوست و انسان باید تنها گوش به فرمان خدا و رسولش باشد، ادامه داد: بر اساس فرمایش رسول خدا(ص) کسی که عمر طولانی می‌یابد، باید اوقات خود را بر پایه بندگی خداوند و اطاعت از فرامین و دستورات او بگذراند، پیرو احکام دینی باشد و تا حد امکان از لغزش دوری کند.
ایشان فرمودند: گوش دادن به سخنان الهی و یا حتی سخنانی که بار تربیتی دارند، مستمع را گوش به فرمان پروردگار و بنده حضرت حق می‌کند؛ پیامبر خدا(ص) خود معبود نیستند اما فرستاده خدا بوده و اطاعت از ایشان، اطاعت از خدای رحمان است.
استاد انصاریان با اشاره به تأکید خدای متعال درباره گوش دادن به دستورات پیامبر اکرم(ص) و عمل کردن به فرامین ایشان، ابراز کردند: عبادت به معنای انجام تمامی افعال خیر و مثبت است و کسی که به دستور خدا مبنی بر اطاعت از رسول اکرم(ص)، گوش فرا دهد، حضرت حق را عبادت کرده است.
ایشان با اشاره به گفتار امام صادق(ع) در زمینه عبادت خاطرنشان کردند: این امام همام می فرمایند که هر کس به حرف گمراهان و پلیدان دنیوی و اخروی گوش داده و از مجالس مختلط دست بر ندارد، شیطان را عبادت کرده است.
استاد حوزه علمیه قم افزودند: خدای متعال بود که انسان را خلق کرد و اوست که به بندگان روزی می‌دهد، مرگ و زندگی و نیز سلامتی و نعمت هم در دستان خداست؛ باید عبادتی در خور حضرت حق برای او به جای آوریم. کسی که در برابر خدای رحمان سینه سپر کرده و حرف او را گوش ندهد، در دام بزرگی گرفتار شده که سردسته آن شیطان رجیم است.
ایشان با بیان این که خداوند متعال تبیین کننده و تغییر دهنده دنیای وجود است، یادآور شدند: نماز، روزه، خمس و زکات برای انسان واجب اما گریه کردن بر شخصیت امام حسین(ع) مستحب است؛ اما برای این مستحب پاداش‌های بسیار عظیمی در نظر گرفته شده است.
استاد انصاریان ادامه دادند: خداوند متعال چهار عنصر خاک، آب، هوا و نور را با یکدیگر آمیخته کرد تا بتواند کوچک ترین ذرات را به بزرگترین نعمات خود مبدل کند؛ اگر تغییر در کار خداوند نبود، بدون شک حیات و زندگی نیز جریان نداشت.
ایشان با تأکید بر این‌که یکی از عظیم‌ترین کارهای پروردگار رحمان، تبدیل کردن است، تصریح کردند: این‌که دانه گندمی در گوشه‌ای از زمین دفن شده و پس از چند ماه، محصولات فراوانی را به بار می‌آورد و نیز تولد یک نوزاد با نشاط و پر طراوت از یک نطفه غلیظ بدبوی لجنی، تنها مثال‌هایی از قاعده حیرت آمیز تبدیل از سوی خدا رحمان است.
استاد اخلاق حوزه علمیه قم تصریح کردند: قرآن کریم می گوید ساختار و مایه شیر را بنگرید که در خود چه فرآورده های عظیمی دارد و در توان و قدرت خداوند تعقل کنید، خداوند در درون گاو و گوسفند میزانی خون و شکم بند زرد را با یکدیگر آمیخته می کند و به شما شیر می‌دهد و این معجزه «تبدیل» خداوند است.
ایشان با اشاره به حدیثی درباره اثرات گریه کردن در کتاب کامل الزیارات، عنوان کردند: هر اشکی از چشمان بندگان که در غم اهل‌بیت معصومین(ع) ریخته می‌شود، نخست سبب آمرزش گناهان شده، سپس شفاعت اهل‌بیت معصومین(ع) در قیامت را تضمین می‌کند و در نهایت رحمت ویژه پروردگار را به ارمغان می‌آورد.
استاد انصاریان گفتند: امروز با جهان تبدیل و تغییر روبه رو هستیم، کسی که به وسوسه‌ها گوش می‌دهد، شکست خورده است؛ برخی 40 سال مشغول عبادتند اما به سبب گرفتاری، تابع شیطان می‌شوند.
ایشان بیان کردند: کسی که عمر طولانی با عزت داشته باشد و در تمام عمر خود از خط لغزش شیطان فاصله گرفته و با خداوند زندگی کند، برترین تجارت را پیروز شده است.
1
تاریخ: یکشنبه 18 مرداد 1394  1:21 AM