محرم ، عاشورا و اربعین از دیدگاه امام خامنه ای :

– امام بزرگوار ما به برکت محرم و با همین تحلیل و منطق، خون را بر شمشیر پیروز کرد. این یک نمونه است که شما دیدید.
– اهمیت اربعین در آن است که با تدبیر الهى در این روز خاندان پیغمبر و یاد نهضت حسینى براى همیشه جاودانه شد.
– حادثه‏ى کربلا باید زنده بماند.
– حکومت و حاکمیت و اعلاى کلمه‏ى اسلام و ایجاد امید به برکت اسلامى در دل مستضعفان عالم، آثار محرم است.
– این‏جانب همه‏ى مردم – بخصوص جوانان – را به … گرم نگهداشتن مراسم عزادارى سالار شهیدان حسین‏بن‏على توصیه مى‏کنم.
– درسى که اربعین به ما مى‏دهد، زنده نگهداشتن یاد حقیقت و خاطره‏ى شهادت در مقابل طوفان تبلیغات دشمن است.
– روح نهضت ما و جهتگیرى کلى و پشتوانه‏ى پیروزى آن، همین توجه به حضرت ابى‏عبداللَّه(علیه الصّلاهوالسّلام) و مسایل مربوط به عاشورا بود.
– عاشورا اسلام را نگه داشت.
– قمه ‏زدن هم از آن کارهاى خلاف است. … کار غلطى است که عده‏ یى قمه‏ ها را بگیرند و به سرهاى خودشان بزنند. … کجاى این، عزادارى است؟! این جعلى است. اینها چیزهایى است که از دین نیست. بلاشک خدا راضى نیست. … این قطعاً خلاف است. امام حسین به این معنا راضى نیست.
– کسانى که از خاندان وحى و نبوت اسیر شدند، عزیزترین و شریفترین انسانهاى تاریخ اسلام بودند.
– واقعه‏ ى کربلا در روز عاشورا یک فصل عظیم از تاریخ ماست.
– یکى از بزرگترین نعمتها براى جامعه ‏ى شیعى ما، نعمت خاطره و یاد حسین‏ بن‏ على، محرم و عاشورا است.
– ماه محرم، ماه تعلیم مجاهدت فى‏ سبیل‏ اللَّه به وسیله‏ ى برترین خلایق، حضرت اباعبداللَّه (علیه‏السّلام) است.
– احترام عاشوراى حسینى و محرم براى مردم ما یک فریضه و امر بزرگ و مهم به‏ شمار میرود.

محرم و عاشورا از دید گاه امام خمینی :


– محرم ماهى است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده ، و به‏اثبات رسانده است که در طول تاریخ ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است . محرم ماهى است که به وسیله سید مجاهدان و مظلومان اسلام زنده شده ، و از توطئه عناصر فاسد و رژیم بنی امیه ، که اسلام را تا لب پرتگاه برده بودند ، رهایی بخشید . این خون سید الشهدا است که خون های همه ملت های اسلامی را به جوش می آورد .

– ماه محرم براى مذهب تشیع ماهى است که پیروزى ، در متن فداکارى و خون به‏دست آمده است . محرم ماه نصضت بزرگ سید شهیدان و سرور اولیاى خداست ، که با قیام خود درمقابل طاغوت ، تعلیم سازندگى و کوبندگى به بشر داد ، و راه فناى ظالم و شکستن‏ ستمکار را به فدایى دادن و فدایى شدن دانست . و این خود سرلوحه تعلمیمات اسلام‏ است براى ملتها تا آخر دهر . با حلول ماه محرم ، ماه حماسه و شجاعت و فداکارى آغاز شد .

– ماهى که خون بر شمشیر پیروز شد . ماهى که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ باطله ؛برجبهه ستمکاران و حکومتهاى شیطانى زد . ماهى که به نسلها در طول تاریخ ، راه ‏پیروزى بر سرنیزه را آموخت. ماهى که شکست ابر قدرتها را در مقابل کلمه حق ، به ثبت رساند . ماهى که امام مسلمین ، راه مبارزه با ستمکاران تاریخ را به ماآموخت . سید الشهدا را کشتند ، اسلام ترقى‏ اش بیشتر شد . سید الشهدا – سلام الله علیه- با همه اصحاب و عشیره ‏اش قتل عام شدند ، لکن‏ مکتبشان را جلو بردند . شهادت حضرت سیدالشهدا مکتب را زنده کرد . زنده نگه داشتن عاشورا ، یک مساله بسیار مهم سیاسى – عبادى است .

– انقلاب اسلامى ایران ، پرتویى از عاشورا و انقلاب عظیم الهى آن است . کربلا کاخ ستمگرى را با خون درهم کوبید ، و کربلاى ما کاخ سلطنت‏ شیطانى را فروریخت . کربلا را زنده نگه دارید و نام مبارک حضرت سیدالشهدا را زنده نگه دارید ، که‏ با زنده بودن او اسلام زنده نگه داشته مى‏شود . مساله کربلا ، که خودش در راس مسائل سیاسى هست ، باید زنده بماند . ملت بزرگ ما باید خاطره عاشورا را ، با موازین اسلامى ، هر چه شکوه مندتر حفظ نماید .

– این محرم را زنده نگه دارید ، ما هر چه داریم از این محرم است . محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است . تمام این وحدت کلمه‏ اى که مبدا پیروزى ما شد ، براى خاطر این مجالس عزا وتبلیغ و ترویج اسلام شد . این مجالس سوگوارى و این مجالس‏ مجالس بزرگداشت‏ سید مظلومان و سرور آزادگان ، که مجالس غلبه سپاه عقل برجهل ، و عدل بر ظلم ،و امانت بر خیانت ، و حکومت اسلامى بر حکومت طاغوت‏است ، هر چه با شکوه تر و فشرده‏ تر برپا شود ، و بیرق هاى خونین عاشورا به علامت‏ حلول روز انتقام مظلوم از ظالم، هر چه بیشتر افراشته شود. ماه محرم ماهى است که مردم آماده ‏اند براى شنیدن مطلب حق.

– گریه کردن بر عزاى امام حسین، زنده نگه‏داشتن نهضت ، و زنده نگه‏داشتن همین‏ معنا که یک جمعیت کمى در مقابل یک امپراطورى بزرگ ایستاد ، دستور است . باید سینه زدن هم محتوا داشته باشد . عاشورا روز عزاى عمومى ملت مظلوم است ، روز حماسه و تولد جدید اسلام ومسلمانان است

2798664_312