سه قفل با يك كليد!

مرحوم آيت الله حسنعلي اصفهاني مشهور به «شيخ نخودکي» در طول 8 دهه عمر پربرکت خود کرامات بسياري را رقم زد که مهم ترين آنها تشرّف نزد امام علي بن موسي الرضا(ع) است. اين کرامت ها در سايه انس با قرآن و خواندن نماز اول وقت حاصل شد.
    در قديم که شهر مشهد مقدس به گستردگي کنوني نبود، روستاي معروفي به نام «نخودک» کنار آن قرار داشت که شهرت خود را مرهون «شيخ حسنعلي اصفهاني» مشهور به شيخ نخودکي است.
    اين عارف، فقيه و فيلسوف بزرگ متولد سال 1241 در اصفهان است و از اساتيد مشهور وي مي توان ميرزا جهانگير خان قشقايي را نام برد. آيت الله نخودکي در مقطعي نيز با شهيد مدرس هم حجره اي بوده است. 
    اما بيشترين شهرت شيخ نخودکي به دليل کرامات اوست که از جمله آنها مي توان به تشرف نزد حضرت خضر نبي و امام رضا عليهما السلام اشاره کرد. وي همچنين داراي قدرت هاي ماورائي از جمله طي الارض، آگاهي از غيب، چشم برزخي، دم مسيحايي و ... بود. او اين قدرت هاي الهي را با تهجد، توکل، شب زنده داري، خواندن نماز اول وقت و انس با قرآن به دست آورده بود. مرحوم آيت الله کشميري در اين باره مي گويد: مرحوم شيخ حسنعلي نخودکي اصفهاني تا چهار سال در مشهد مقدس، هر شب تا صبح قرآن را ختم و به امام رضا(ع) هديه مي کرد تا به آن مقامات رسيد. 
    از ديگر کرامات شيخ نخودکي اين بود که زمان وفات خود را پيش بيني کرد و همان طور که وعده داده بود، در روز يکشنبه هفتم شهريور 1321 در سن هشتاد سالگي به جوار حق شتافت و طبق وصيتي که کرده بود، در صحن عتيق روبه روي ايوان طلادر حرم مطهر رضوي تدفين شد. 
    نماز اول وقت، «شاه کليد» است 
     مرحوم شيخ بر خواندن نمازهاي روزانه در اول وقت تاکيد بسيار داشت و اين نخستين وصيت او به فرزند خويش بود. اين عارف حقيقي مي گفت: اگر آدمي يک اربعين به رياضت پردازد، اما يک نماز صبح از او قضا شود، نتيجه آن اربعين، «هَبَاء مَّنثُورًا» خواهد شد. (اشاره به آيه 23 سوره فرقان و به معناي پراکنده شدن ذرات غبار در هوا)
     جناب شيخ فرزندش را بر تهجد و نماز شب سفارش مي کرد و مي گفت: «بدان که در راه حق و سلوک اين طريق، اگر به جايي رسيده ام، به برکت بيداري شب ها و مراقبت در امور مستحب و ترک مکروهات بوده است، ولي اصل و روح همه اين اعمال، خدمت به ذراري (فرزندان) ارجمند رسول اکرم صلي الله عليه و آله و سلم است».
     نقل است جواني نزد شيخ حسنعلي نخودکي اصفهاني آمد و گفت: سه قفل در زندگي ام وجود دارد و سه کليد از شما مي خواهم! قفل اول اين است که دوست دارم يک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم اينکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم اينکه دوست دارم عاقبت بخير شوم. شيخ نخودکي فرمود: براي قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. براي قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان و براي قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان! 
     جوان عرض کرد: سه قفل با يک کليد؟! 
     شيخ نخودکي فرمود: نماز اول وقت «شاه کليد» است.
    
     

nokhodaki