حاضرین:  آقایان ، عظیمی ، افشار ، عباسی ، افشاری مهر ، سید محمد هاشمی، حقیقی، وظیفه دان ، سید احمد هاشمی ، مجد آبادی

دستور جلسه:

1 ارایه گزارش آقایان عظیمی و حقیقی در خصوص طرح شهید سلیمانی ( بسیج) و امور مساجد

2 ارایه گزارش فعالیتهای خیریه مسجد در ایام کرونا

3 ارایه گزارش وضعیت مسجد

4- پیشنهاد آقای مجدآبادی برای جمع بندی برنامه محرم 99

اهم مطالب مطروحه:

1-توضیحات برادر حقیقی

 1/1- طرح شهید سلیمانی با دو هدف عمده غربالگری بیماران کرونایی و تامین معیشت خانواده های نیازمندی که مبتلا شده اند از 15 آذر به پایگاه اطلاع ما ابلاغ شده است.

2/1- بنا شده با مشارکت وزارت بهداشت و هلال احمر به منازل محدوده پایگاه مراجعه و نسبت به ثبت فرمهای مربوطه و شناسایی بیماران کرونایی اقدام شود.

3/1- کادر معرفی شده از سوی مراکز بهداشت و سلامت هر منطقه برای تکمیل فرمها و ارایه خدمات مشاوره ای نیز فعالیت خواهند کرد.

3/1- یکی از شاخص های فرمهای تکمیلی شناسایی خانواده های نیازمندی است که به کرونا هم مبتلا شده اند.

4/1- تاکنون از سوی حوزه 185 پرستاران و نیروهای داوطلب هلال احمر معرفی نشده اند.

2-توضیحات حاج آقا عظیمی  

2/1- الحمد الله  مسجد ما همواره در اوقات نماز ظهر و مغرب باز و در خارج از این ساعات نیز پاسخگوی مراجعین بوده و صرفاً براساس تدابیر حضرت اقا و ستاد ملی مبارزه با کرونا فعلاً نماز جماعت برگزار نمی شود.

2/2- طرح امور مساجد هم مکمل طرح شهید سلیمانی بوده که با همکاری و مشارکت بسیج انجام می شود.

3/2- هدف از طرح ، کاهش مراجعات مردم به مراکز درمانی اعلام شده.

4/2-در طرح پیش بینی شده، از سوی مرکز 4030 وزارت بهداشت متخصصین برای ارایه مشاوره طب سنتی، نحوه نگهداری بیماران در شرایط قرنطینه و آموزش نکات بهداشتی از جمله نحوه صحیح استفاده از ماسک معرفی شوند.

5/2- با تخصیص مبلغی از سوی امور مساجد (10 میلیون تومان) و اختصاص همین مبلغ از سوی مسجد (کمکهای مردمی) صندوق نیکوکاری، احداث تا نسبت به پرداخت وام قرض الحسنه به افراد آسیب دیده از کرونا اقدام شود.

6/2- فراهم شدن امکان خرید ماسک های تولیدی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با قیمت مناسب (هر عدد 500 تومان)

پس از توضیحات فوق ، اعضاء نقطه نظارت خود را مطرح و موارد ذیل به تصویب رسید :

1 فعلاً بصورت آزمایشی برای بعد ازظهرهای روز های زوج میز 4030 برای ارایه خدمات مشاوره ای با مسئولیت برادر حقیقی راه اندازی شود.

بدیهی است تعداد روزها تابع توانایی مراکز مربوطه و استقبال مردم  در معرفی متخصصین می باشد.

2 نسبت به خرید ماسک از کانال ستاد اجرایی فرمان امام از محل کمکهای مردمی خیریه اقدام شود.

3 پس از رفع ابهامات مربوطه ، (در خصوص نحوه اقدامات صندوق نیکوکاری نحوه بازگشایی حساب و ضوابط پرداخت وام) برادر حیدری براساس توان صندوق قرض الحسنه داخلی مسجد مسئولیت پیگیری را برعهده بگیرند.

ملاحظه:

 1 از آقای مجد آبادی خواسته شد که در مورد پیشنهادشان برای جمع بندی محرم 99 صحبت کنند که گفتند فعلاً مطلبی ندارند.

2 آقای هاشمی پیشنهاد داشتند به منظور اتخاذ سیاست واحد از امور مساجد خواسته شود با مساجدی که دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا را نادیده گرفته و اقدام به برگزاری نماز جماعت میکنند برخورد لازم انجام شود.

3 آقای عظیمی گفتند در ناحیه شهید بهشتی 380 مسجد در مناطق 7 ، 4 ، 8 و 13 فعالیت دارند که تنها 7 یا 8 مسجد به دستورالعمل توجه نکرده و نماز جماعت را عمدتاً در فضای باز می خوانند ، البته از سوی مرکز هم به آنها تذکر داده شده است.

4 آقای افشاری مهر اعلام داشتند در شرایطی که حضرت آقا همه دیدارها و روضه هایشان را محدود و لغو کرده اند ، اقامه نماز جماعت در برخی از مساجد فضیلت نیست و نبایستی مبنای عملکرد صحیح مساجدی که دستورالعمل ها را رعایت می کنند باشد.

5- آقای مجد آبادی پیشنهاد داشتند اقامه نماز جماعت انجام شود و طرح 4030 در سرای محله انجام شود.

6- آقای عظیمی گفتند در شرایط حاضر اقامه نماز جماعت تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا بوده و در صورت تغییر، مراتب از سوی مرکز امور مساجد اعلام خواهد شد.

7- آقای افشار نیز با اشاره به اینکه مسجد همه روزه در اوقات نماز باز بوده و نمازگزاران هم به دلیل شرایط حساس کرونایی مراجعه ایی برای نماز نداشتند ، اعلام کردند ما بایستی تابع تصمیمات و دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا و تدابیر حضرت آقا باشیم. الحمدالله در نوبت های ظهر و مغرب پاسخگوی مراجعین و نیازمندان  میباشیم.

9 آقای مجدآبادی پیشنهاد کردند از سخنرانهای مرتبط با مسجد در فضای مجازی استفاده شود که بنا شد ایشان طرح مکتوب را در خصوص محتواهای سخنرانی ، نحوه اجراء و زمانبندی مربوطه را اعلام نمایند.

در پایان توسط آقای افشار ، گزارش وضعیت مسجد به شرح ذیل ارایه شد :

1 مبلغ بیمه مسجد،  به بیمه معلم پرداخت گردیده است.

2- همانطور که قبلاً اعلام شد کماکان یکی از دیگهای موتورخانه مسجد به دلیل ترکیدگی از کار افتاده که نیاز به تعویض دیگ و سایر متعلقات می باشد.

3- آقای ملکی 2 ماه است که فعالیت آزمایشی خادمی را در روزهای زوج آغاز کرده است.

4-از اهتمام آقایان : حقیقی ، وظیفه دان ، حاج مراد عباسی ، حاج سعید افشار ، زندیه ، اسفندیار عباسی ، محمود افشار ، بیژن عزیزآبادی ، صادقی ، ربیعی ، حمید زندیه ، حامد جمشیدی ، حسین زمانی و میلاد موسیوند برای آماده سازی و توزیع ارزاق تشکر و قدردانی می شود.

5 از اسفند 98 تاکنون 9 مرحله توزیع ارزاق حاوی برنج ، ماکارانی ، روغن ، رب ، تن ماهی ، حبوبات ، قند و شکر ، گوشت و مرغ ، ماسک و مواد ضد عفونی بین 450 تا 620 خانوار توزیع گردیده است.

لازم به ذکر است به دلیل برخی جابجایی ها و تغییر وضعیت معیشت برخی خانواده ها این آمار در هر ماه تغییر می کند.

6 بالغ بر 12 خانوار از خدمات خیریه برای تامین هزینه های بیمارستان و دارو بهره مند گردیدند.

7 آقای افشار تقاضا داشتند اعضاء  هیئت امناء با حمایت از پیامهای حاوی فعالیت های مسجد به هم افزایی و تشویق یاران مسجد اهتمام داشته باشند.